Uczniowie na przejeździe kolejowym

232

Szkolna kampania w Wiszni Małej  trwała miesiąc. Jej celem było  podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych, a także kształtowanie zachowań oraz utrwalanie postaw społecznie pożądanych.  Organizatorki akcji: Jolanta Kupis i  Anna Piszczek nawiązały współpracę z Komedą Powiatową Policji w Trzebnicy, Komendą Regionalną Straży Ochrony Kolei we Wrocławiu i Strażą Miejską w Trzebnicy. – Dzięki tej współpracy zrealizowano działania, które dotarły do szerokiego grona odbiorców – wyjaśniła Anna Piszczek.

Działania kampanii zainaugurowała pogadanka na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych  wygłoszona podczas zebrania rodziców przez funkcjonariusza z wydziału ruchu drogowego komendy powiatowej w Trzebnicy. Z kolei dla uczniów pogadankę przygotowali i zaprezentowali przedstawiciele wrocławskiej Straży Ochrony Kolei.

–  Dzieci wraz z policją udały się na przejazd kolejowy w Brochocinie, gdzie towarzysząc  prewencyjnej kontroli pojazdów uwrażliwiali kierowców  na przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowych. Kierowcy  za stosowanie się do przepisów otrzymywali cukierki, a zamiast mandatu cytrynę. Każdy z nich otrzymał również pouczenie od funkcjonariusza i ulotki związane z kampanią – podkreśliła nauczycielka.

Finałem kampanii był happening, który odbył się 8 grudnia w Trzebnicy. Uczniowie wraz z rodzicami i organizatorkami akcji, przemaszerowali przez trzebnickie ulice, niosąc samodzielnie wykonane  plakaty i skandując hasła kampanii. Nad bezpieczeństwem parady czuwała Straż Miejska. Happening  zakończył w centrum miasta minispektakl „Ludzie są głupi” o bezpieczeństwie na torach i przejazdach kolejowych, przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wiszni Małej działających w grupie teatralnej Anfang w wisznieńskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

Statystyki mówią, że na przestrzeni roku, na polskich przejazdach kolejowo – drogowych dochodzi średnio do 250 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób.

Jak zachować się na przejazdach kolejowych opowiada wiersz Elżbiety Dąbrowskie, Natalii Nowak i Darii Bielickej, uczennic z klasy szóstej z SP w Wiszni Małej):Przed szlabanem zatrzymaj się,
Bo pociąg przejedzie Cię.
Jeśli Ci życie miłe
Poczekaj przez chwilę.

Rozejrzyj się dookoła,
Bo pociąg ma koła.
Wciągnie Cię pod nie
I całego Cię pognie.

Jedzie pociąg z daleka,
Ani chwili nie czeka.
On nie zwleka.
Aż przejdziesz, nie poczeka.

Więc zapamiętaj jedno,
Nie zamieniaj życia w piekło.
Morał z tego wierszyka taki,
Że trzeba patrzeć na znaki.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here