Wieża bije króla

573

Nim rozpoczęła się główna rywalizacja open obejrzeliśmy wspaniałą rywalizację siedemnastu zawodników i zawodniczek w symultanie. A symultantem był nie byle, kto, bo sam wojewoda dolnośląski, Aleksander Marek Skorupa. Po powitaniu zgromadzonych zawodników pan wojewoda przedstawił się mówiąc m.in., że w szachy grał intensywnie w latach szkolnych. Potem już mniej. Obecnie lubi spotkać się z turniejach lub grupach towarzyskich i rozegrać kilka partii brydża. Ale grać w szachy nie zapomniał i chętnie będzie rywalizował z uczestnikami dzisiejszego turnieju. W otwarciu turnieju uczestniczyli: starosta trzebnicki Robert Adach, wójt gminy Wisznia Mała, Jakub Bronowicki, dyrektorka OKSiR Mariola Blecharczyk, prezes DZSZ Dominik Kulas, główny organizator zawodów, a zarazem wiceprezes DZSZ Marek Pociejowski, sędzia główny Rafał Siwik Przy szachownicach zasiedli: Jan Mytnik, Bartłomiej Dudzik, Szymon Staroń, Arkadiusz Obodczuk, Elżbieta Dąbrowska, Marcin Dąbrowski, Adrian Rożek, Michał Iwanicki, Maksymilian Tomala, Mikołaj Szymczuk, Michał Łakomski, Szymon Stafiniak, Krzysztof Kulczycki, Bartłomiej Kosiński, Ernest Pociejowski, Natalia Niewiejska, Patryk Niewiejski. Zawodnicy w skupieniu i oczekiwaniu przystąpili do rozgrywania swych partii. Pan wojewoda przez dwie godziny przemierzał rozległość stołu. Już po pierwszej godzinie gry ubyło 9 zawodników. Pozostali nadal walczyli. Po następnej godzinie zanotowaliśmy cztery remisy. Na końcu na polu walki został jedynie Michał Iwanicki. Szala zwycięstwa ważyła się do ostatniego posunięcia. Po zakończonych rozgrywkach zapytaliśmy Michała, dlaczego poddał się nie walcząc do ostatniego posunięcia?. Odpowiedział, że nie miał szans na wygranie tej partii z wojewodą. A sala pełna, niecierpliwie oczekujących na turniej open ponaglała. W tej sytuacji poddał partię. Symultant zakończył grę bez przegrania choćby jednej partii. Każdemu z uczestników wręczył upominek.

Na pierwszych trzech stanowiskach zasiedli uczniowie podstawówki z Kryniczna: Mikołaj Szymczuk, Bartłomiej Dudzik, Szymon Staroń. Jako jedni z pierwszych poddali swoje partie. Spytaliśmy ich, dlaczego tak szybko zakończyli grę? Odpowiedzieli, że nie mieli szans na remis, a już na wygranie, to zupełnie. – Poddaliśmy się, bo wojewoda „czyścił nam szachownice” za każdym podejściem…

Główny turniej rozpoczął się z opóźnieniem. Rozegranie siedmiu partii trwało do godziny siedemnastej. Rozdaniem dyplomów, nagród i upominków nastąpiło zakończenie mistrzostw.. Organizatorami byli: Podwrocławski Okręg w Szachowy i Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej.

Bardzo nieoczekiwanie zakończyła się 7 runda rozgrywek. Na pierwszym stanowisku zasiedli Ryszard Grossmann (5 pkt) i Łukasz Butkiewicz (5,5) na drugim Kamil Stachowiak (5 pkt) i Franciszek Borkowski (5 pkt) Pierwsi niespodziewanie zakończyli grę, godząc się na remis, zaś drudzy doprowadzili partię do końca ze zwycięstwem Kamila Stachowiaka. Tak, więc zwycięzcą został Stachowiak, drugą notę uzyskał Budkiewicz a trzecią Grossmann.. Najlepszą z pań była Lidia Zdziarska. Zawodnicy naszego powiatu uzyskali miejsca: Radosław Zaręba -10, Lidia Zdziarska -14, Krzysztof Kulczycki- 15, Maciej Kaczmarek – 19, Marek Urban – 20, Pozostali zawodnicy zajęli dalsze miejsca. Należy odnotować fakt, że czołowe miejsca zajęli mistrzowie międzynarodowi i mistrzowie FIDE. Niedaleko od nich uplasowali się zawodnicy z pierwszą kategorią szachową. Zestawienie uzyskanych wyników, wskazuje na wysoki poziomie sportowy mistrzostw.

Turniej prowadzony był bardzo sprawnie przez sędziego międzynarodowego Rafała Siwika wspomaganego przez  Sybillę Pociejowską i  Marka Pociejowskiego.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here