Będzie skromniej przez kryzys

90

Trzebnica w ostatnich latach miała bardzo bogate iluminacje. Patrząc na to, co jest już do tej pory zamontowane można odnieść wrażenie, że również w tym roku miasto będzie miało bardzo bogatą, świetlną oprawę. Aby dowiedzieć się, czy Trzebnica zakupiła lub wypożyczyła jakieś nowe elementy oświetlenia zadzwoniliśmy do trzebnickiego magistratu. Pracownik urzędu, z którym nas połączono skierował nas do sekretarza miasta, jako osoby odpowiedzialnej za kontakt z mediami. Niestety, Daniel Buczak powiedział, że zgodnie z obowiązującymi procedurami prosi o przesłanie pytań na piśmie. I w ten sposób kolejny raz nie otrzymaliśmy prostej informacji, której uzyskanie od pracowników urzędu zajęłoby pewnie 10-15 minut.

Oborniki Śląskie znane są z oszczędzania na oświetleniu ulic. Mieszkańcy i radni wiele razy podnosili kwestie zbyt późnego włączania lamp i zbyt wczesnego gaszenia ich. Burmistrz tłumaczył jednak, że to kwestia oszczędności. Jak się jednak okazuje, miasto które jeszcze kilka lat temu miało najpiękniejszą iluminację, nie będzie rezygnować ze sprawienia przyjemności mieszkańcom. – Oświetlenie będzie podobne jak w poprzednim roku. Z tego co mi wiadomo, pracownicy działu promocji jeszcze walczą o dodatkowe środki na zakup nowych elementów. Nie wiemy jednak, czy uda się nabyć dodatkowe elementy świetlne – powiedział nam Andrzej Małkiewicz, kierownik wydziału inwestycji i remontów.Jak dodał, oświetlenie powinno rozbłysnąć nad miastem około 15 grudnia.

W Żmigrodzie będzie skromniej niż w poprzednich latach. Miasto jak co roku wynajmie elementy oświetlenia od zewnętrznej firmy. – Nie będzie wielkiej choinki na Rynku, która była w zeszłym roku. Miasto musi oszczędzać i tniemy koszty, których nie musimy ponosić – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Żmigrodzie. Miasto planuje jednak, że montowane obecnie przez Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej rozbłyśnie 6 grudnia, tak aby zrobić niespodziankę najmłodszym mieszkańcom.

Prusice w tym roku wynajmują od firmy zewnętrznej elementy iluminacji. Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta i Gminy, wielka choinka stojąca tuż obok Ratusza, a także inne elementy powinny rozbłysnąć najpóźniej 6 grudnia. Jeśli jednak odbiory zostaną przeprowadzone szybciej, jest szansa na to, że oświetlenie zostanie włączone jeszcze przed mikołajkami.

Gmina Wisznia Mała również nie planuje zakupu nowych ozdób świetlnych: – Jeśli chodzi o miejscowości, to mieszkańcy sami pięknie ozdabiają swoje domy, również szkoły same tworzą dekoracje świąteczne – mówi Sławomira Herman, kierownik referatu gospodarki komunalnej i infrastruktury technicznej. – Przy samym urzędzie jak co roku stanie stanie podświetlana lampkami choinka. Jak tylko zakończymy remont w urzędzie, to podłączymy tę skromną iluminację – dodaje kierownik.

Robert Borczyk, sekretarz Zawoni mówi, że w tym roku gmina nie planuje zakupów nowego oświetlenia świątecznego. – Nie czas teraz na zakupy, kiedy mamy kryzys, dlatego też, nasze świąteczne oświetlenie będzie skromne, dokładnie takie samo jak w zeszłym roku. W tym tygodniu planujemy zamontować świąteczne gwiazdki na urzędzie, które w najbliższym czasie rozświetlimy – dodał sekretarz.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here