Coś więcej niż taniec

72

Historia w skrócie

Taniec ten powstał na przełomie lat 60 i 70, w USA. Głównymi ośrodkami jego rozwoju były dwa miasta: New York i Los Angeles. Prekursorem tańca i osobą, która inspirowała tancerzy był James Brown. Na przestrzeni lat breakdance ewoluował. Przestał być prostym tańcem o chaotycznych krokach i ruchach. Breakdance wyszedł z miejskich gett i rozpoczął „karierę” na festiwalach, koncertach, w teledyskach. Bboy-e (ludzie tańczący breakdance) wytworzyli swoją własną modę: dresy, sportowe buty z szerokimi sznurówkami, kapelusze i czapki z daszkiem. Niestety wytworzenie „własnego stylu” było efektem ubocznym, ponieważ początkowo większość tancerzy wywodziła się z biednych środowisk. Za duże dresy były efektem zakładania ubrań po starszym rodzeństwie (wielodzietne rodziny). Większość, spośród ludzi którzy zaczynali tańczyć, kończyła w więzieniach. Tam nikt nie mógł nosić pasków do spodni, ze względu na próby samobójcze. Spodnie nisko zwisały – stąd moda na spodnie z niskim krokiem.

Cechy charakterystyczne

Breakdance charakteryzuje się dużą ilością figur, nieraz wymagających odpowiedniej siły i sprawności fizycznej. Kroki taneczne są wykonywane w większości  na tzw. „parterze”, tj. nogami, rękami, a często nawet całym ciałem na ziemi. Taniec ten nie ma ściśle wyznaczonych kroków, poza kilkoma podstawowymi, na podstawie których buduje się własne, wymyślone przez siebie. Im bardziej oryginalne i dynamicznie wykonane ruchy, tym większy  szacunek innych bboy-ów.

Bitwy bboy-ów

W tańcu jest również miejsce na rywalizację. Walka bboy-ów polega na rywalizacji pod względem techniki oraz trików. Solowi tancerze, lub całe grupy stają na przeciwko siebie, i popisują się swoimi umiejętnościami. Dozwolone jest wykonywanie gestów o charakterze prześmiewczym,  pogardliwym, a nawet obraźliwym względem przeciwnika. Kategorycznie zabronione jest jego dotknięcie. Bitwę ocenia sędzia lub publiczność. Funk, breakbeat, rap, electro to gatunki, do których najczęściej tańczy się breakdance.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here