Będą komputery i internet

563

Podstawowym celem projektu, do którego weszła gmina Prusice, jest zapewnienie 80 gospodarstwom domowym dostępu do internetu przez 5 lat. W ramach tego przedsięwzięcia, każda z 80 rodzin dostanie komputer z oprogramowaniem i darmowym dostępem do internetu, wszystko na  przez 5 lat. Gospodarstwa, do których trafią komputery będę wybierane według konkretnych wytycznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie głównym kryterium przyznania komputera i internetu będzie dochody poszczególnych rodzin.

Ogólnie rzecz ujmując będziemy chcieli trafić do takich ludzi, którym przede wszystkim ze względów finansowych, grozi tak zwane „wykluczenie cyfrowe”, czyli brak dostępu do internetu i nowych technologii – mówi Paweł Grzyb, informatyk Urzędu Miasta i Gminy w Prusicach.

Tak sformułowany cel ogólny przyczynia się bezpośrednio do realizacji zadań w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, na lata 2007-2013, a dokładnie Społeczeństwo informacyjne – zwiększenie innowacyjności gospodarki, działania 8.3. Projekt powstał w odpowiedzi na ogromny popyt na usługi internetowe wśród mieszkańców naszej gminy. Niestety, nie wszystkich stać na zakupienie sprzętu i opłacanie rachunków za internet – dodaje Paweł Grzyb.

Jak dodaje urzędnik, w ramach tego projektu zostanie stworzona na terenie gminy radiowa infrastruktura sieci szerokopasmowej, dzięki której zostanie dostarczony szybki internet do świetlic wiejskich, szkół i jednostek organizacyjnych gminy, m.in. w takich miejscowościach jak: Prusice, Strupina, Skokowa, Piotrkowice, Raszowice, Borów, Brzeźno, Dębnica, Górowo, Krościna Wielka, Ligota Strupińska, Pawłów Trzebnicki, Pększyn, Wszemirów, Świerzów. Na prusickim Rynku planowane jest utworzenie hotspotu z darmowym (ale tylko przez określony czas korzystania) dostępem do internetu.

Igor Bandrowicz, burmistrz Prusic, już kilkakrotnie zapowiadał, że stworzona dzięki temu projektowi infrastruktura będzie wykorzystywana w przyszłości w różny sposób, m.in. zostanie użyta do łączności kamer monitoringu całej gminy Prusice.

Urzędnicy policzyli, że wartość całej inwestycji wyniesie nieco ponad 1,7 mln zł, z czego blisko 1,5 mln zł będzie stanowiło dofinansowanie, a gmina dołoży do całego przedsięwzięcia trochę ponad 250 tys. zł. – W tym roku złożyliśmy kolejny wniosek do o dofinansowanie przeciwdziałania „wykluczeniu cyfrowemu” na miejscowości, których zeszłoroczny projekt nie obejmował, a były to między innymi Kaszyce Wielkie – dodaje Paweł Grzyb.

80
rodzin otrzyma od gminy Prusice komputer z oprogramowaniem i internetem na 5 lat.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here