Zima nie powinna zaskoczyć drogowców

55

W miastach za zimowe utrzymanie dróg w okresie zimowym odpowiedzialne są zakłady gospodarki komunalnej, które dysponują odpowiednim sprzętem; tak jest chociażby w Prusicach, Żmigrodzie czy Obornikach Śl. W przypadku gmin wiejskich, ogłaszany jest przetarg na wykonawcę odpowiedzialnego za właściwy stan dróg, czy odśnieżanie zatoczek autobusowych i chodników. W Wiszni Małej zostali wyłonieni przedsiębiorcy odpowiedzialni za to zadanie. Za względu na rozległy obszar, gmina została podzielona na dwa rejony. I tak firma P.P.H.U. Magdalena Kwiecień odpowiedzialna będzie na odśnieżanie Szewc, Ozorowic, Strzeszowa, Piotrkowiczek, Mienic, Machnic, Pierwoszowa, Wysokiego Kościoła i Wiszni Małej. Za kwotę ok. 200 tys. zł zaoferowała niezbędny sprzęt, którym będą odśnieżone drogi gminne i chodniki. Druga część gminy, wioski położone bliżej Wrocławia, jak Ligota Piękna, Malin, Kryniczno, Rogoż, Psary, Krzyżanowice i Szymanów „obsługiwać” będzie firma P.P.H.U Hadpol (najniższa kwota w przetargu ok. 94 tys zł). – Pracownik z gminy zajmie się koordynacją przeprowadzanych prac, będzie zlecał wyjazdy w razie potrzeby, będziemy czekać również na telefony od mieszkańców, którzy będą zgłaszać nam problemy na drogach – dowiedzieliśmy się od jednego z pracowników w urzędzie.

Podobnie procedura związaną z zimowym utrzymaniem dróg przebiegać będzie w Zawoni. Ta gmina również została podzielona na dwa okręgi, które w zimie ma utrzymywać wykonawca. Co będzie jeżeli nie znajdzie się oferent?

Prusicki ZGK jest przygotowany na nadejście zimy. Sprzęt do odgarniania białego puchu już jest: odgarniarka, 2 rozrzutniki, koparko-ładowarka z łyżką z przodu i z tyłu, pług. Ponadto 240 t. soli i piasku, które czekają w magazynach. Zgodnie z zawartą umową ZGK zajmie się właściwym utrzymaniem dróg powiatowych znajdujących się na terenie gminy.

Podobnie jak w Prusicach zakład w Żmigrodzie zawarł porozumienie z powiatem. Sprzęt, który wyjedzie na żmigrodzkie drogi, by usuwać śnieżne zaspy, to: ciągnik z rozrzutnikiem, 3 samochody z piaskarką wyposażoną w pług i 2 koparki. Samochody mają nadajniki GPS i w miarę potrzeby kierowani będą do najbliższych punktów, gdzie wymagana będzie pomoc. W magazynach zostało 70 t mieszanki, którą posypią ulice i chodniki. W miarę potrzeb ZGK dokupi jeszcze 150 t sypkiego materiału.

Prezes obornickiego ZGK Radosław Kowalik  w rozmowie z nami tak powiedział o przygotowaniach: – Nasi pracownicy będą odśnieżać newralgiczne miejsca, jak przystanki, tereny blisko szkół, ulice czy chodniki w mieście i na wsiach. Z uwagi na natężenie ruchu występujące w różnych porach będziemy pracować całą dobę. W magazynach dostępny jest 150 t soli i podobna ilość piasku do posypywania ulic, na sprzęt jakim dysponuje zakład, to 2ciągniki z pługami (do obsługi ulic), jak również mniejszy ciągnik avant, który używany będzie do odśnieżania trudno dostępnych ulic.

Zarząd Dróg Powiatowych podzielił swój teren na obwody. Oprócz utrzymania dróg powiatowych, jest jeszcze 199 km dróg wojewódzkich. M.in. 11 piaskarek, pługów i 7 pługopiaskarek będzie odpowiedzialnych za odśnieżenie i posypania dróg (zabezpieczonych zostało 310 t soli i 440 t. piasku). Rejon dróg został podzielony na dwóch koordynatorów, którzy będą wysyłać ekipy do odśnieżania: – Plan zimowego utrzymania dróg jest już przygotowany. W listopadzie, gdy był pierwszy atak śniegu nasz sprzęt już był w użyciu – powiedział nam pracownik ZDP. Trzebniccy urzędnicy zażądali tych pytań w formie pisemnej, wysłaliśmy stosownego maila w piątek i czekamy na odpowiedź.

W związku z przygotowaniami drogowców do zbliżającej się zimy zapytaliśmy w serwisie wymiany opon, czy kierowcy ustawiają się w kolejkach do wymiany opon z letnich na zimowe. Mariusz Pietrzak, z serwisu Mario: – Był boom pod koniec listopada, gdy nagle spadły pierwsze opady śniegu. Teraz jest spokojnie. Uważam, że nie ma na co czekać i kierowcy powinni już teraz wymienić opony. Ze względów bezpieczeństwa zimówki powinny zostać założone, gdy temperatura na dworze oscyluje w okolicach 7 st.C, a przecież w nocy temperatura spada jeszcze niżej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here