Przygotuj paczkę na święta

120

To ogólnopolska akcja, której celem jest niesienie pomocy dla potrzebujących rodzin – które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji (to przeważnie rodziny borykające się z problemami finansowymi, rodziny niepełne, osoby samotne, czy też takie, gdzie pojawia się problem niepełnosprawności u rodzica czy dziecka).

Akcja przebiega w kilku etapach: najpierw lider regionu, tj. osoba odpowiedzialna za zorganizowanie akcji na „swoim” terenie, poszukuje osób, które zostałyby objęte prowadzoną akcją: – Takich rodzin szuka się przez różne instytucje społeczne, np. MOPS, GOPS, urzędy gminy, szkoły – wylicza Monika Słomska, lider obornickiej akcji. Kolejnym krokiem jest wybór wolontariuszy (w Obornikach działa ich 18.), których zadaniem jest przeprowadzenie rozmów z wybraną rodziną: – Podczas tych rozmów badana jest sytuacja, jaka panuje w danej rodzinie. Zadaniem wolontariusza jest także ustalenie, co rodzina potrzebuje najbardziej, co powinno się znaleźć w podarowanej paczce. Najczęściej są to środki czystości, ubrania na zimę, żywność – dodaje Monika. Następnie darczyńca,znając już listę najbardziej potrzebnych produktów, przygotowuje paczkę.

W zorganizowanie Szlachetnej Paczki dla danej rodziny może włączyć się kilku darczyńców. Wyniki na bieżąco można śledzić poprzez kontakt z koordynatorem regionu lub za pomocą strony internetowej www.szlachetnapaczka.pl. Tam, klikając w odpowiednie zakładki, możemy znaleźć rodzinę, której możemy pomóc. Po zalogowaniu dostępne są niezbędne informacje, jak chociażby wiadomość, co zostało już podarowane przez darczyńców dla wybranej rodziny. Na początku grudnia przygotowane paczki zostaną dostarczone do magazynów. W dniu finału Szlachetnej Paczki, który w Obornikach Śl. przypada 8 grudnia, każdy z wolontariuszy zawiezie zebrane paczki dla „swojej” rodziny: – To najbardziej wzruszający moment naszej akcji. Często trudno ukryć nam łzy wzruszenia, gdy widzimy rodziny przyjmujące od nas prezenty. Nie zapominajmy, że są to ubogie rodziny, dla których jest to niesamowity i wyjątkowy prezent. Na przykład podczas ubiegłorocznej akcji, dzięki ofiarności grupy oborniczan, oprócz paczek z prezentami, udało się kupić opał na zimę. A jedna z dziewczynek otrzymała prezent o jakim od dawna marzyła – różowe rajstopy. Była bardzo szczęśliwa z tego prezentu – opowiada Monika.

Podczas I edycji Szlachetnej Paczki organizowanej w Obornikach Śl. pomoc otrzymało 29 rodzin, a łączna wartość podarowanych paczek wyniosła prawie 45 tys zł.

Szlachetna Paczka, to akcja organizowana już po raz 12. Tegorocznym hasłem promujące tę zbiórkę darów jest „Zostań bohaterem i zmieniaj świat na lepsze”. Oprócz przygotowania paczki dla wybranej rodziny, pomóc można również w następujący sposób: wpłać dowolną darowiznę na konto 21 1750 0012 0000 0000 2060 1264 , wysyłając SMS o treści PACZKA pod nr 75465 (5 PLN + VAT)” czy przekazując 1% na Paczkę- nr KRS 00 00 05 09 05.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here