Dzień Życzliwości żmigrodzkich wolontariuszy

45

– Kto najbardziej potrzebuje sympatii i okazania życzliwości, zresztą nie tylko  z okazji święta? Oczywiście chorzy!  Wizyta w takim dniu w hospicjum  utwierdziła nas  w przekonaniu, iż życie ludzkie o tyle ma sens, o ile potrafimy dać innym cząstkę siebie w postaci dobrego słowa, rady, uśmiechu i odrobiny swojego czasu –  stwierdziła opiekunka, wyjaśniając obecność młodzieży w ubiegłą środę w będkowskim hospicjum.

21 listopada został uchwalony Światowym Dniem Życzliwości w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę Jom Kippur między Izraelem a Egiptem. Dziś 21 listopada funkcjonuje jako dzień pod nazwą „World Hello Day”, a świętowany jest w 180 krajach. Stanowi idealną okazję, aby zademonstrować chęć pokoju na świecie. Ideą  akcji jest promowanie życzliwości i zachęta do czynienia dobrych uczynków.  W Polsce obchody Dnia Życzliwości i Pozdrowień zostały  zapoczątkowane w 2006 roku we Wrocławiu.

Co trzeba zrobić, aby należycie potraktować to święto? Niewiele – uśmiechnąć się i okazać sympatię! I tak właśnie zareagowali wolontariusze.

Człowiek chory potrzebuje nie tylko lekarstwa, ale obecności drugiego człowieka. O tym bardzo dobrze wiedzą uczniowie ze żmigrodzkiego PZS, odwiedzający hospicjum nie tylko z okazji święta. – Jesteśmy potrzebni sobie nawzajem przez prosty gest pomocnej dłoni, podany kubek herbaty, czy kawałka domowego ciasta. Bo każdy człowiek, a zwłaszcza cierpiący pragnie być dotknięty miłością, troską,  obecnością czy dobrym słowem – wyjaśniła B. Wyrzykowska, dodając, że korzyści z tej obecności czerpią obie strony: osoby cierpiące uczą zdrowych odwagi, cierpliwości, wytrwałości i mądrości.  A zdrowi przynoszą radość życia, uśmiech  i dotyk.

Wszyscy potrzebujemy ciepła i dotyku. Zadowolenie z kontaktu przez dotyk zależy od relacji między osobami, a przede wszystkim od tego, czy czyjś dotyk jest chciany i aprobowany.  Z drugiej zaś strony tęsknimy za dotykiem, bo przez dotyk wyrażamy bowiem czułość, troskę, miłość i przywiązanie.

– Dotykajmy się z sympatią i miłością nie tylko z okazji Dnia Życzliwości, bo na dotyk ciepła jest zawsze dobry czas – życzy B. Wyrzykowska, a my się do tych życzeń przyłączamy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here