Licealiści z Obornik Śląskich na krajowym podium

457

– Po raz drugi wzięliśmy  udział w tym konkursie i po raz drugi stanęliśmy na podium.  Przeszliśmy pomyślnie przez wszystkie etapy, pokonaliśmy blisko 700 szkół z całego kraju i w kategorii „Leśna Edukacja Młodzieży” zajęliśmy III miejsce. Wygraliśmy nagrodę o wartości 3 tys. złotych” – mówi Małgorzata Nehrebecka, nauczycielka biologii i koordynatorka konkursu

Rozgrywki konkursowe  odbywały się od marca do czerwca br. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie liceum wraz z nauczycielami. Do niektórych przedsięwzięć zaproszono uczniów technikum z PZS w Obornikach Śl. W ramach konkursu zorganizowano osiem wycieczek:  m.in.  regionalne do Osolina i Jodłowic, wycieczki ścieżką dydaktyczną do Jar, czy ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą „Na Grzybek” oraz wycieczki do Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. W ramach turnieju uczniowie brali udział w innych konkursach, m.in. międzynarodowych:  YPEF („Młodzież w lasach Europy”), fotograficznym „Przedwiośnie w lesie”, oraz krajowych: „Czysta gmina”,  „Mistrz dendrologii” oraz konkursie na plakat „Drzewa naszych lasów”. Zorganizowano w szkole zbiórkę surowców wtórnych pod hasłem „Drzewko za makulaturę” oraz Akcję Sadzenia Lasu. Przygotowano i przeprowadzono projekt ekologiczny „Z ochroną środowiska na ty”.

Lekcje odbywały się w języku polskim i angielskim. Nagrywano filmy promujące recykling, konstruowano makiety obrazujące zasady melioracji, przeprowadzano proste doświadczenia, tworzono piękne plakaty i prezentacje multimedialne. Sprzątano pobliski las. Poznawano pracę leśników podczas Dni Otwartych Lasów Państwowych. Uczniowie fotografowali, rysowali, nawet grali i śpiewali. Wszystkie przedsięwzięcia konkursowe miały na celu promowanie wiedzy o lesie, a leśna edukacja młodzieży to była nauka przez zabawę.

W ramach konkursu „Czysty las” podjęto współpracę z Nadleśnictwem Oborniki Śląskie.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Warszawie 17 października. – Były przemówienia i oklaski, laureatom wręczano czeki, a galę uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich AKTEON  – powiedziała Małgorzata Nehrebecka. – Konkurs odbył się dzięki współpracy Lasów Państwowych, Towarzystwa Przyjaciół Lasu oraz WL SGGW w Warszawie.  Podziękowania należą się wszystkim, ale szczególnie pani Klaudii Kolano oraz panom: Marcinowi Majewskiemu i Marcinowi Lipieckiemu, którzy w działaniach konkursowych pomagali najwięcej. Serdeczne podziękowania kierujemy do uczniów i nauczycieli, bo to dzięki ich wysiłkom i zaangażowaniu możemy cieszyć się wygraną!

Dzięki nagrodzie pieniężnej  sfinansowany zostanie zakup mikroskopów  do pracowni biologicznej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here