Dramatycznie wysokie opłaty za śmieci

58

Rozbieżności w cenach, w poszczególnych gminach nawet jednego powiatu, są szokujące. Ustawa nakazuje, aby przed uchwaleniem nowych stawek władze gminy przeprowadziły konsultacje społeczne. Problem w tym, że czasu zostało niewiele, a okres przedświąteczny nie sprzyja takim spotkaniom. Dlaczego gminy tak długo zwlekały z informacją o możliwych taryfach? Co o cenach sądzi poseł, starosta czy radni? Jak na nowe ceny zapatrują się mieszkańcy poszczególnych gmin?

O tym wszystkim można przeczytać we wtorkowym wydaniu NOWej.

14 KOMENTARZY

 1. jeżeli UM Trzebnica utrzyma tak wysokie opłaty za śmieci to się po prostu wymelduję z tego miasta . Stracą nie tylko opłaty za śmieci ale także wpływy z moich podatków .
  był czas aby dostosowac wysypisko w Marcinowie …

  • Oj tam, oj tam. Już widzę jak się Długozima ugina pod twoją groźbą. Przykro mi, nie każdy w Trzebnicy ma ciotkę w Biłgoraju żeby się przemeldować. Desperacki ruch, powiedzmy to wprost kilkunastu góra ludzi, spłynie po JNP. Pokryje mu to z nawiązką kilkumilionowy zysk z podatku śmieciowego. Podkreślam ZYSK, nie zwrot kosztów zbierania i transportu śmieci. Obawiam się, że pod ten ZYSK jest krojony przyszłoroczny budżet. Przewiduję, że Długozima zagra tak jak przy podwyżce podatków od nieruchomości, ktoś z otoczenia burmistrza poda stawki, przychodzą „konsultację społeczne”, wkracza Długozima i łaskawie minimalnie obniża stawki, wszyscy (z jego otoczenia oczywiście) mu oklaskują i on wychodzi w glorii obrońcy uciemiężonych podatników. Człowieku, to jest spektakl, staranie wyreżyserowany, ale spektakl. Tylko obywatelskie nieposłuszeństwo powstrzyma burmistrza, bo śmieci to broń i to obusieczna i śmierdząca. To jest PIT, VAT, podatek od psa, samochodu, mandat – możemy tu się odgryźć. Zauważ, dzisiejsza tzw. elita (czy to Długozima czy Adach, jeden czort) rządzi tylko piarowo czy wizerunkowo, nie merytorycznie – niestety, to akurat wina naszego społeczeństwa, która to kupuje. Tylko uderzając w ten wizerunek, będziemy mogli zmusić ją do ustępstw. A zmierzam ku temu – czysto hipotetyczna akcja wystawki śmieci na drogi publiczne i chodniki w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa jednej osoby wizerunkowo warta będzie więcej niż 10 przemeldowań, ale niestety może spowodować, że zrobimy z naszej Trzebnicy drugi Neapol, przynajmniej na jakiś czas.

   • nie ma co upolityczniac tej dyskusji :). Trawestując klasyka – jaka lokalna społecznośc taki i Burmistrz, taki i Starosta . Idąc Twoim tropem – skoro społecznośc się nabiera na PR to ani Ja ani Ty nic z tym nie zrobisz – szkoda „kopac się z koniem ” 🙂 . Widac nie przyszedł jeszcze wlasciwy czas na zmiany, Ja swoje zdanie po tych paru latach mam wyrobione i wyrażę je przy urnie wyborczej. Jedynie co mogę zrobic to podejmowac decyzję i jakoś sobie z tą rzeczywistością radzic, np. skoro władza nie ma umiaru w podatkach to może rzeczywiście się wymelduję … i to własnie będzie mój prywatny obywatelski protest 🙂

    • Co do przemeldowania to jest raczej ucieczka, a rozwiązanie problemu. Równie dobrze możesz w proteście przeciwko drogim opłatom za przejazd MPK kupić bilet i … pójść pieszo. Efekt ten sam. Co do kopania się z koniem też się do końca z tobą nie zgodzę – zawsze zmiany w społeczeństwie były inicjowane najpierw przez jednostki, później grupy ludzi przy biernej postawie reszty społeczeństwa. I nie mówię tu wcale o jakiejś rewolucji, tylko na początku zwykłej krytyce, zrywaniu maski wizerunkowej. A wracając do meldunku – od podatku deszczowego gdzie uciekniesz? Na Saharę?

  • Co was tak wymiotło stąd??? Ani żywej duszy. Cała redakcja NG i radni tzw. opozycyjni na „konsultacjach społecznych”, to i nie ma komu komentować tutaj. To już wiem teraz kto tu klepie te formułki. Kupa frajerów, wierzycie że Jaśnie Nam Panujący rzuci wam okruchy z pańskiego stołu?

 2. Dlugozima dostal obledu na punkcie zysku ze wszystkiego co go otacza.Niedawno mial pretensje w przedszkolu na sptkaniu z pracownikami ze nie przynosza zysku,zawsze mial pretensje ze przychodnia w Trzebnicy nie przynosi zysku itd,itd.Ktos musi przynosic „mu’ zysk bo z czego sobie sam przyzna podwyzke. Przeciez za 180 000 nie da sie przezyc roku.

  • No niestety, to się wpisuje w ogólnokrajową politykę rządzących wobec obywateli. Rząd próbuje ustabilizować zadłużenie publiczne w okolicach 54%, czyli minimalnie przed progiem konstytucyjnym. Żeby to zrobić musi ciąć wydatki lub zwiększać dochody, czyli podnosić podatki. Nasz rząd wpadł na inne „genialne pomysły”:
   1) wrzuca dług publiczny do agend rządowych. Najjaskrawszym przykładem jest Krajowy Fundusz Drogowy, którego zadłużenie pod koniec 2012 ma wynieść 44 mld. zł (wg raportu Polaczka z PISu, o zgrozo!),
   2) Doi dochodowe firmy państwowe z dywidend (np. KGHM, PKO BP),
   3) Przerzuca część zadań lub celowo niedofinansowując zadania zlecone (najlepsze przykłady nasz zadłużony szpital powiatowy i wpadka Adacha z wypłatami dla nauczycieli) na samorządy, dając tym samorządom jednocześnie możliwość nakładania coraz to nowszych podatków lokalnych. Stąd te podatki śmieciowe, wysyp fotoradarów, podatek deszczowy. I tu w tej układance pojawia się dopiero nasz Długozima.

 3. Oj Bobas, Bobas… dziwnie zmieniasz poglądy, co kilka miesięcy. Czy to jakaś choroba trzebnicka? Opisz dlaczego nie rozbudowano Marcinowa i w związku z tym będziemy w Trzebnicy i całym powiecie płacić jak za zboże za śmieci już zawsze.! Był czas, była kasa, ale świecidełka były ważniejsze i 2 mln kary poszło na staw a nie tam gdzie powinno czyli na kolejne etapy budowy składowiska. To są pytania warte zastanowienia, a ty tylko bronisz Długozimy. Płaci ci ktoś za to?

  • Nie pitol żeś piękny! Ja tu jestem góra 6 tygodni i nie mam zamiaru nikogo bronić, tym bardziej Długozimy i tym bardziej w sprawie haraczu śmieciowego. A jeśli to wyczytałeś z moich wypowiedzi w tym wątku – to do psychiatry.

 4. Powtórzę, bo nie tam mi się wkleiło gdzie chciałem.
  Co was tak wymiotło stąd??? Ani żywej duszy. Cała redakcja NG i radni tzw. opozycyjni na „konsultacjach społecznych”, to i nie ma komu komentować tutaj. To już wiem teraz kto tu klepie te formułki. Kupa frajerów, wierzycie że Jaśnie Nam Panujący rzuci wam okruchy z pańskiego stołu?

 5. Hej tam! Wyznaczcie następnym razem dyżurnego klakiera, bo tu nudą wieje. Poszliście na flaszkę po tych \konsultacjach\ czy jak?

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here