Będzie dentysta w szkole

284

Jak powiedziała nam Dorota Borowiecka, p. o. dyrektora Zespołu Szkół w Prusicach zdarza się, że już gimnazjaliści z powodu zaniedbań nie mają zębów. – Od dawna mówiło się, że w szkole jest potrzebny stomatolog, który będzie kontrolował i leczył zęby uczniów. Niestety, z powodów finansowych nie mogliśmy liczyć na tę formę opieki lekarskiej, ponieważ Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przeznacza dodatkowych pieniędzy na profilaktykę. Jednak dzięki inicjatywie burmistrza i kierownika ośrodka będziemy mieli w szkole opiekę stomatologiczną – mówi Dorota Borowiecka i dodaje, że jej zadaniem było tylko wyszukać wolne pomieszczenie i uprzątnąć je.

– Jesteśmy w trakcie odbiorów. Mam nadzieję, że już w tym tygodniu rozpocznę pracę w szkole – zapowiada Adam Gubernat, kierownik przychodni w Prusicach, stomatolog. – Sprzęt do pracowni przenieśliśmy z przychodni, teraz już zostały nam poszczególne odbiory. Jeśli chodzi o finansowanie, to za usługi zapłaci na razie gmina. Na razie nie mamy kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo ten uważa, że dentysta który jest w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy wystarczy prawie na cały powiat – twierdzi Adam Gubernat.

Według lekarza stan zębów uczniów prusickich szkół jest zły, ale nie tragiczny. – Od dłuższego czasu przymierzaliśmy się wspólnie z Igorem Bandrowiczem, burmistrzem Prusic, żeby uruchomić gabinet w szkole. Kiedyś we wszystkich szkołach byli dentyści, ale czasy się zmieniły. Rodziców często nie stać na prywatne wizyty, a terminy „na fundusz” są bardzo odległe. Mam nadzieję, że uda się nauczyć dzieci nawyków higieny, a także wyłapać próchnicę u podstaw, kiedy jeszcze nie zrobi spustoszenia – dodaje stomatolog.

14 KOMENTARZY

 1. I „Nowa” strażniczka praworządności w powiecie nie pyta czy był konkurs, przetarg i czy gabinet został ” odebrany” – dziwne . Koniec świata.

 2. Panie Gubernat! Czyżby „normalni” pacjenci zaczęli już omijać szerokim łukiem Pana prywatny gabinet stomatologiczny na ul. Wiosennej w Trzebnicy, że aż burmistrz Żmigrodu a zarazem kolega partyjny Igor Bandrowicz musi Pana podratować dziećmi z podległych mu szkół? Żenada!!! To nie już nawet śmieszne, raczej żałosne. Niech Pan lepiej otworzy gabinet na Rodakowskiego 6 we Wrocławiu – dorobi Pan reperując uzębienie funkcjonariuszy CBA w przerwach pomiędzy składaniem donosów. Ciekaw jestem jaki pseudonim Panu przydzielili. TW „Zębolog”?

 3. Tak załatwia pracę PO dla swoich kolesi. Dyrektorka, blisko związana z radnym powiatowym PO, zostaje po. dyrektora . Ta rzuca temat braku dentysty w szkole. POdchwytuje to burmistrz Prusic, który znajduje forsę, bo nie zapewnia tego Ministerstwo Edukacji. W roli wybawcy występuje kierownik Przychodni Zdrowia, własnie stomatolog, który zajmie się leczeniem. Kiedy będzie to robił, bo do 15.00 pracuje. Gdzie jest powiatowy szef PO, walczący o transparentność?. Gdzie jest pan poseł, kolega pana doktora, który ubolewa nad bezrobociem w naszym regionie? Oni sobie załatwiaja pracę. A my trzebniczanie na drzewo. O to właśnie POwiatowa Polska. Gowin ma rację. POwiatowa sitwa. Siedzę i odlądam relacje z obchodów rocznicy stanu wojennego. Gdzie my jesteśmy?

 4. a pocałujcie nas w dupę bobasie, raczyn….., mirku. Dla mnie najważniejsze jest to że moje dziecko będzie miało opiekę dentystyczną w szkole!

 5. zawsze ci sami etatowi krytykanci . Podejrzana maszynka do uprawiania propagandy. Czyżby doktor Gubernat uraził ludzi zamieszanych w remont stawiku za 2 miliony boli boli bo nikt nie wierzy że to tyle kosztowało . a 2 kilometry rury drenarskiej której nikt nie widział po co rura która odprowadza wodę do uszczelniania stawu. Może bobas wie

  • Już ci tłumaczę:
   iiint{}U_{H}=\frac{IB}{hnq}\not=R_{H}\cdot\frac{IB}{h^{e\cos}} h ^\sin _7 \not=\sum_{n=\infty}^k{A\over{({b\over z}+q)}W}v\Omega \pi
   Przepraszam, zapomniałem cię uprzedzić, że musisz przynajmniej zawodówkę mieć skończona, żeby to zrozumieć…

  • mirek-do neo. Nie krytykuję, tylko pokazałem pewien mechanizm. Jeżeli takie standarty są przez Ciebie do zaakceptowania, to Twoja sprawa. Chwała „NOWEJ”, ze o tym poinformowała. Co do stawiku, to oby nie okazało się jak z tą słynną kostką. Pożyjemy, zobaczymy.

   • (mirek-do neo. Nie krytykuję, tylko pokazałem pewien mechanizm. Jeżeli takie standarty są przez Ciebie do zaakceptowania, to Twoja sprawa. Chwała „NOWEJ”, ze o tym poinformowała. Co do stawiku, to oby nie okazało się jak z tą słynną kostką. Pożyjemy, zobaczymy.)

    Współczuję Ci chłopie… Widać jakimi kategoriami myślisz, bo każdy mierzy swoją miarą. Broń Panie Boże przed takimi ludźmi przy władzy!!

     • Drogi neo – dobrze położona rura drenarska ma to do siebie, że widać co najwyżej jej koniec w rowie lub studzience. Podobnie jest z dobrym wypełnieniem, protezą lub koronką – ma nie być widoczna ale zabulić za nią trzeba.

 6. Nie pitol o koronkach, jak się nie znasz. Jest rentgen szczękowy, nawet 3D. A teraz wejdź do tego stawiku i zrób se rentgen, mądralo

 7. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi bez obecności i zezwolenia opiekuna prawnego lekarzowi/ dentyście nie wolno wykonywać żadnych czynności medycznych wobec dziecka. Czy w związku z tym stomatolog w szkole będzie pracował po południu, gdy rodzice wrócą z pracy i będą mogli uczestniczyć w badaniu? Kto bierze odpowiedzialność za ewentualne błędy medyczne- szkoła, lekarz, gmina, czy przychodnia?

 8. W nawiązaniu do wypowiedzi Pani Borowieckiej, Ministerstwo Oświaty nie finansuje profilaktyki zdrowotnej, ale NFZ finansuje Medycynę Szkolną. Przychodnia w Prusicach zatrudnia pielęgniarkę szkolną i co miesiąc dostaje fundusze na Medycynę Szkolną. Z tych funduszy, zgodnie z kontraktem podpisanym z NFZ, powinna być sfinansowana profilaktyka próchnicy. Przychodnia powinna zapewnić dla każdego ucznia w klasach I-VI preparat z fluorem i pielęgniarka co 6 tygodni powinna przeprowadzać fluoryzację i uczyć prawidłowej higieny jamy ustnej. Pan doktor nie będzie musiał „wyłapywać próchnicy u podstaw”, a tym samym łamać prawa.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here