Raz Dwa Trzy w murach bazyliki

469

Ten ostatni koncert w ramach XIX już festiwalu odbył się w trzebnickiej bazylice. I jak to podkreślił ks. Jerzy Olszówka, nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie w tym miejscu się kończy, ponieważ mówiąc słowami Jana Pawła II, to właśnie w tutaj wszystko się zaczęło. I to 19 lat temu.

Zespół Raz Dwa Trzy, który wystąpił w niedzielne popołudnie w murach trzebnickiej bazyliki to grupa, który tworzy muzykę nie dającą się zamknąć w żadne ramy czasowe. Muzyka ta jest cały czas aktualna, a niebanalne teksty połączone z pięknymi dźwiękami wprowadzają w świat refleksji nad sensem życia i głębią człowieczeństwa.

Zanim publiczność mogła wysłuchać długo i z niecierpliwością wyczekiwanego koncertu, głos zabrali: starosta Powiatu Trzebnickiego Robert Adach, a także poseł Marek Łapiński. Obaj przywitali licznie przybyłych gości i dokonali krótkiego podsumowania trwającego już 19 lat festiwalu, podkreślając, że już za rok odbędzie się jego 20 edycja i zapraszając wszystkich do współtworzenia tego jakże wyjątkowego wydarzenia. Chwilę później prowadząca festiwal Ewa Rogowska, zapowiedziała występ gwiazdy wieczoru.

Publiczność przywitała muzyków gromkimi brawami, przy czym, gdy zespół pojawił się przed ołtarzem, wnętrze bazyliki wypełniło się ciszą i napięciem pełnym oczekiwania na pierwszy utwór, który nagrodzony został przez publiczność gromkimi brawami.

Jak powiedział wokalista Adam Nowak witając się z publicznością, zespół występuje w różnych miejscach, ale w takich jak trzebnicka bazylika – przepełnionych świętością, zdarza im się dość rzadko. Mimo wszystko udało się idealnie połączyć teksty przepełnione głębią rozważań nad sensem życia, z pięknymi dźwiękami, światłem i tajemniczością miejsca, którym jest bez wątpienia bazylika.

Większą część koncertu zespół ze względu na charakter miejsca zagrał w dość kontemplacyjnym nastroju. Ten trochę smutny, filozoficzny wstęp sprawił, że wśród publiczności zapanował dość refleksyjny, momentami nawet melancholijny nastrój. Przez cały jednak koncert zespół prowadził ze słuchaczami dialog, nie tylko na poziome słowa, ale także i dźwięków oraz ducha.

Muzycy przez cały czas budowali atmosferę, zmierzając powoli ku żywszym piosenkom.  Rozruszały one troszkę zasłuchaną publiczność, która w pewnym momencie zaczęła klaskać, a nawet… śpiewać wspólnie z wokalistą i na jego prośbę.

Zaraz po zniknięciu zespołu z oczu trzebnickiej publiczności, rozległy się oklaski nawołujące do bisu. Na szczęście artyści nie kazali długo na siebie czekać i powrócili rozpieszczając jeszcze muzycznymi brzmieniami nienasyconą publiczność. Na koniec muzycy otrzymali kwiaty i dziękując wszystkim za wspólnie spędzony czas, opuścili mury trzebnickiej bazyliki.

Zakończenia tegorocznej edycji dokonał twórca i organizator festiwalu w latach 1994-2010, a także przewodniczący kapituły, Jan Buczek.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się 25 sierpnia koncertem Marcina Wyrostka z zespołem Coloriage. W międzyczasie odbyło się aż 15 koncertów w różnych miejscowościach powiatu trzebnickiego. Jeden z koncertów odbył się także w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Oleśnicy, gdzie wystąpił Kwartet Obsession. Ostatni z koncertów odbył się właśnie w niedzielne popołudnie w murach bazyliki. Zespół Raz Dwa Trzy wystąpił w składzie: Adam Nowak: śpiew i gitara, Jacek Olejarz na perkusji, Grzegorz Szwałek na akordeonie i instrumentach klawiszowych, Jarosław Treliński na gitarze oraz Mirosław Kowalik na gitarze basowej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here