Czy lampy wreszcie zaświecą?

55

Od kilku tygodni opisujemy sprawę braku oświetlenia w gminie Wisznia Mała. Przypomnijmy, że po generalnym remoncie drogi krajowej w dwóch wioskach: Machnice i Wysoki Kościół, postawiono lampy…atrapy. Oczywiście zbulwersowało to mieszkańców tych miejscowości, którzy od tego momentu zaczęli walczyć o oświetlenie. Pytali wójta, kiedy ten problem zostanie wreszcie rozwiązany.

Jednym z wysuwanych argumentów była kwestia bezpieczeństwa. Przecież kierowcy, którzy jeżdżą na trasie Wrocław-Trzebnica często łamią przepisy drogowe, a piesi, którzy muszą codziennie przejść przez ruchliwą drogę, by dojść na przystanek zwyczajnie boją się o swoje życie. Problem jednak w tym, że wójt nie mógł zbyt wiele zdziałać – to nie on jest przecież zarządcą drogi, tylko GDDKiA. Podczas rozmów Jakuba Bronowickiego z przedstawicielami generalnej dyrekcji padały terminy, wg których lampy miały zaświecić. Początkowo miało to być rozwiązane w I kwartale 2011 r., a następnie przed świętami Bożego Narodzenia ubiegłego roku. Jak wiemy żadna z tych umownych dat nie sprawdziła się.

Gdy kilka tygodni temu wysłaliśmy pytania do rzecznika GDDKiA z prośbą o podanie przyczyn, dla której oświetlenie nadal nie funkcjonuje, w odpowiedzi usłyszeliśmy, że zarządca zlecił firmie energetycznej opracowanie nowej dokumentacji oświetleniowej, a następnie podpięcie lamp do przyłącza. Już wiemy, że z powodu biurokratycznego podejścia do sprawy ucierpiał jeden z mieszkańców Machnic, który został potrącony, gdy przechodził przez pasy na przystanek. Nie można wykluczyć, że brak świateł był jedną z przyczyn wypadku. Zapewne, gdyby to miejsce było oświetlone ten przechodzień nie zostałby mocno poturbowany przez nadjeżdżającego kierowcę. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

Gdy zapytaliśmy rzecznika GDDKiA o skomentowanie tego zdarzenia, otrzymaliśmy zapewnienie, że zarządcy zależy na jak najszybszym włączeniu lamp, jednak teraz sprawę prowadzi zakład energetyczny, zatem to on powinni być adresatem tego pytania. Anna Wojcieszczyk, starszy specjalista ds. komunikacji we wrocławskim oddziale sieci Tauron S..a., przesłała nam taką oto odpowiedź: „Informujemy, że inwestycje w miejscowościach Wysoki Kościół i Machnice realizowane były na podstawie czterech umów z GDDiK. Umowny termin realizacji robót upływa 25 października 2012 r.  Zakończenie prac leżących po stronie TAURON Dystrybucja. S.A. planowane jest do 19.10.2012 r. Po ich sfinalizowaniu GDDKIA winna złożyć odpowiednie dokumenty: „Zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia” oraz „Oświadczenie o stanie technicznym instalacji elektrycznej przyłączanej do sieci dystrybucyjnej”, które umożliwią zawarcie umowy sprzedaży i dystrybucji sprzedaży energii elektrycznej.”

Czy możliwe jest zatem, by na „dniach” lampy na „piątce” wreszcie zaczęły pełnić swoja funkcję. Przecież teraz, gdy już po godzinie 18 na drodze jest ciemno, istnieje coraz większe niebezpieczeństwo kolejnego nieszczęśliwego wypadku na drodze. – Dziwię się zarządcy, że tak długo zwleka z zakończeniem tej inwestycji – komentował brak oświetlenia tydzień temu na łamach NOWej wójt Jakub Bronowicki.

3 KOMENTARZY

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here