Oto „Najlepszy Sołtys Powiatu Trzebnickiego 2012”

449

Uroczysta gala

Nasze przygotowania do gali podsumowującej wyniki plebiscytu rozpoczęliśmy kilka tygodni przed podaniem oficjalnych wyników. Na specjalnie przygotowaną uroczystość, do sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego przy ul. Leśnej, zaprosiliśmy wszystkich finalistów. Właśnie tam, po raz pierwszy podaliśmy oficjalne wyniki głosowania.

Emocji wśród naszych gości nie brakowało, wszak 33 sołtysów, którzy weszli do drugiego etapu naszego plebiscytu, chciało poznać swoją ostateczną pozycję. Mimo „drobnych sugestii” ze strony niektórych sołectw, aż do ostatniej chwili nie podaliśmy żadnych informacji sugerujących, kto np. znalazł się w ścisłej dziesiątce….

Podsumowanie plebiscytu na „Najlepszego” wśród sołtysów z powiatu trzebnickiego rozpoczęliśmy o godz. 18. Zanim przeszliśmy do najważniejszej części, tj. podania wyników, z krótkim programem artystycznym zaprezentowała się młoda trzebniczanka – Liliana Saternus.

Ta 11-letnia dziewczynka pasjonuje się muzyką i tańcem, w wolnym czasie swoje pasje rozwija w Studiu Tańca Klasycznego „Sofija” oraz w ognisku muzycznym Allegro, śpiewa w chórze szkolnym oraz jest uczestniczką zajęć Królewskiej Akademii Muzycznej w Dublinie. Zaproszonym gościom zagrała na pianinie utwór „I like Chopin” oraz zaśpiewała miłą dla ucha balladę.

To praca u podstaw

Postanowiliśmy zorganizować nasz plebiscyt po to, by docenić codzienną pracę sołtysów. To przecież w dużej mierze od ich uporu i determinacji zależy rozwój danej wsi. Sołtysi, co często podkreślali w przemowach zaproszeni goście, znajdują się najniżej w hierarchii samorządowej – nie są zbyt często zapraszani na wielkie fety z okazji otwarcia zadań inwestycyjnych, a przecież wykonują tak ciężką pracę. Organizując nasz plebiscyt chcieliśmy uświadomić naszym Czytelnikom, jak ważną rolę dla lokalnych społeczności pełni sołtys.

W kuluarowych rozmowach słyszeliśmy zapewnienia ze strony naszych finalistów, że sama idea plebiscytu pozwoliła im zmobilizować się i jeszcze wytrwalej działać na rzecz swojej wioski, a mieszkańcy poprzez oddawanie głosów za pośrednictwem sms-ów czy kuponów mogli jeszcze bardziej się zintegrować.

Wpisujecie się wprost w politykę unijną, pozyskujecie środki z funduszy sołeckich. Cieszę się, że tak bardzo zmieniła się wieś także i w naszym powiecie, co bez waszej pomocy czy wsparcia środków z Unii Europejskiej nie byłoby to możliwe – jako pierwszy głos zabrał poseł Marek Łapiński..

Jesteście państwo na pierwszej linii frontu, bo mieszkaniec zanim trafi do wójta czy burmistrza, udaje się do was po pomoc – zwrócił się do sołtysów burmistrz Robert Lewandowski. Włodarz Żmigrodu podziękował sołtysom za wykonaną przez nich pracę i dodał, że to m.in dzięki ich staraniom możliwy jest rozwój wsi na terenie powiatu trzebnickiego.

Życzę, by wasze marzenia co do rozwoju sołectwa spełniły się jak najszybciej, by każdy z was miał świetlicę, wyremontowaną drogę najlepiej z chodnikami, nie wspominając chociażby o placach zabaw – dodał burmistrz.

Mnóstwo głosów na swoich faworytów

Nasz plebiscyt podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej, która trwała do końca czerwca przyjmowaliśmy głosy oddawane na wszystkich sołtysów z powiatu trzebnickiego. Spośród 161 do kolejnego etapu przechodziło 33, którzy po zsumowaniu otrzymali najwięcej oddanych kuponów czy sms-ów.

Dzięki wsparciu ze strony naszych sponsorów, kupony drukowane na pierwszej stronie gazety NOWej przyjmowaliśmy nie tylko w siedzibie naszej redakcji, czy wybranych punktów naszego powiatu. Każdy z finalistów miał szansę na zwycięstwo, bowiem głosy, które otrzymywał ze strony swoich mieszkańców liczone były od zera.

Bardzo kusząca była perspektywa wygranej, ponieważ sołtys otrzymał nagrodę główną w postaci laptopa, a także nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys zł, do wykorzystania na bieżące cele – fundatorem nagrody głównej jest Bank Spółdzielczy.

Warto w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy wytrwale uczestniczyli w naszym plebiscycie i sumiennie oddawali głosy na swoich ulubieńców. W pierwszym etapie Czytelnicy dostarczyli nam 3754 głosy, czyli 1061 kuponów i wysłali 2693 sms-ów.

Walka o pierwsze miejsce zaostrzyła się w finale naszego plebiscytu, kiedy oddano łącznie 5505 głosów (2646 kuponów wyciętych z gazety oraz wysłano 2859 sms-ów). W sumie, w całym plebiscycie do redakcji przyszło 3707 kuponów i wysłano 5552 sms-y. Jak łatwo policzyć w pierwszym plebiscycie oddano aż 9259 głosów, za co wszystkim jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Oczywiście warto przypomnieć, że wśród wszystkich kuponów, które otrzymaliśmy od początku trwania naszego plebiscytu oraz wysłanych kuponów wylosowaliśmy dwóch szczęśliwców, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez market budowlany typu dom i ogród Bricomarche w Trzebnicy. Podczas gali, naszemu zwycięzcy przypadło wylosowanie ze szklanych kul tylko jednego kuponu i sms-a.

Miło nam poinformować, że atrakcyjne nagrody tj. myjka carcher wraz ze środkami piorącymi oraz wiertarka trafią do: Teresy Feluś z Wilczyna (głosowała na sołtysa wycinając kupon) oraz do Romana Olszańskiego, który wysłał sms na… swoją córkę Dorotę, sołtyskę Wszemirowa. Naszych zwycięzców zaprosiliśmy po odbiór nagród w najbliższy czwartek (25 października, do siedziby redakcji na godz. 11).

Będą kolejne edycje

Na uroczystej gali poinformowaliśmy sołtysów o naszych planach względem prowadzonego plebiscytu. Z pewnością to nie był jednorazowy konkurs. Już teraz zapowiadamy, że w przyszłym roku ruszymy z kolejną edycją naszego plebiscytu na „Najlepszego Sołtysa Powiatu Trzebnickiego”, co powinno być dodatkową motywacją dla tych finalistów, którym nagroda główna uciekła sprzed nosa.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie udało nam się uniknąć drobnych potknięć, czy błędów, jednak dołożymy wszelkich starań, by kolejne edycje plebiscytu były jeszcze ciekawsze i nie mniej ekscytujące. Już po zakończeniu naszej gali mogliśmy porozmawiać z zaproszonymi sołtysami i wymienić uwagi i spostrzeżenia związane z organizacją konkursu.

10 najlepszych

W naszym plebiscycie nagradzaliśmy nie tylko zwycięzcę, ale również i tych sołtysów, którzy po podliczeniu głosów znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Każdy z nich w nagrodę otrzymał upominek w postaci paczki wędlin, którą ufundowała firma Tarczyński S.A. Do ostatnich minut chcieliśmy utrzymać w tajemnicy nazwisko zwycięzcy, dlatego też pierwszą dziesiątkę sołtysów odczytaliśmy w porządku alfabetycznym. Zapewne każdy z nich udając się po nagrodę zastanawiał się, czy to na jego ręce trafi czek z wypisaną kwotę 5 tys złotych?

Na miejscu dziesiątym znalazła się Mariola Walczak, sołtyska Osolina, która w finale plebiscytu otrzymała 78 głosów (29 kuponów oraz 49 sms-ów), oczko wyżej Marta Piasecka, sołtyska Szczytkowic, która otrzymała 85 głosów (44 kupony oraz 41 smsy), na 8. pozycji Dominik Budziak, sołtys Brzezia, który w finale plebiscytu otrzymał 102 głosy (36 kuponów i 66 sms-ów), na miejscu 7. Dorota Olszańska, sołtyska Wszemirowa, która w finale plebiscytu otrzymała 171 głosów (32 kupony oraz 139 sms-ów), na miejscu 6. uplasowała się Barbara Wilk, sołtyska Piotrkowiczek, która w finale plebiscytu otrzymała 269 głosów (191 kuponów oraz 78 sms-ów). Pierwszą piątkę finału naszego plebiscytu otwiera Andrzej Jaros, sołtys Kuraszkowa, który w finale plebiscytu otrzymał 425 głosów (291 kuponów oraz 134 sms-y), tuż przed podium, na miejscu czwartym znalazła się Dorota Pietrzak, sołtyska Rzepotowic, która w finale plebiscytu otrzymała 780 głosów (671 kuponów oraz 109 sms-ów).

Trzy najlepsze wyniki nagrodziliśmy dodatkowo pucharami. Stosując terminologię sportową brązowy medal w naszym plebiscycie otrzymał Edward Sikora, sołtys Cerekwicy, który w finale plebiscytu otrzymał 845 głosów (349 kuponów oraz 496 sms-ów), prawie najlepszy okazał się Wiesław Nita, sołtys Ujeźdźca Wielkiego, który w finale plebiscytu otrzymał 938 głosów (631 kuponów oraz 307 sms-ów).

Zwycięzcą plebiscytu został sołtys….

Miło nam poinformować, że pierwszym zwycięzcą naszego plebiscytu na „Najlepszego Sołtysa Powiatu Trzebnickiego 2012” została Mieczysława Osak, sołtyska Węglewa, która tylko w drugim etapie naszego plebiscytu otrzymała 1234 głosy (74 kupony oraz 1160 sms-ów). Zaskoczona zwyciężczyni odebrała nagrodę główną z rąk przewodniczącego kapituły – Daniela Długosza, redaktora naczelnego NOWEej gazety oraz Jerzego Woźniczko – prezesa Banku Spółdzielczego, który nagrody wręczał razem z przedstawicielami banku: – Zwyciężczyni życzę by dzieci miały udanego mikołaja, a laptop służył jak najlepiej – gratulował zwycięstwa pani Mieczysławie prezes banku Jerzy Woźniczko.

Po otrzymaniu okazałego pucharu, wypisanego czeku (na 5 tys. zł) oraz laptopa, nie mogliśmy nie zadać zwyciężczyni kilku nurtujących nas pytań…

Jak wykorzysta pani nagrodę główną, tj. laptop marki acer?zadał pytanie pani sołtys prowadzący galę Wiesław Zdobylak.

– Na pewno będzie wykorzystywany, ponieważ mój wcześniejszy był nieco mniejszy i niedawno się zepsuł… Z nagrody jestem bardzo zadowolona. Na pewno z chęcią będę korzystać z niej nie tylko ja, ale także moje wnuczki czy mieszkańcy – powiedziała szczęśliwa Mieczysława Osak

 – A jak zamierza Pani wykorzystać nagrodę pieniężną?

– Z pewnością pieniądze nie będą stracone. Myślę, że zorganizuję spotkanie z mieszkańcami, na którym wspólnie wymyślimy na co przeznaczymy tą wygraną. Wydatków jest bardzo dużo.

Proszę nam zdradzić, jak udało się pani zmobilizować mieszkańców z Węglewa i okolicy do tego, by oddawali na panią głosy?

– Przez wiele lat pracowałam w przedszkolu, więc myślę, że stąd kojarzą mnie mieszkańcy. Korzystając z okazji chciałam serdecznie podziękować za wszystkie oddane na mnie głosy. Nie wiem komu mam zawdzięczać tę wygraną – odpowiedziała wzruszona zwyciężczyni.

Już po oficjalnym wręczeniu nagród dla zwycięzcy chcieliśmy poznać opinie sołtysów na temat prowadzonego przez nas plebiscytu. Czy organizacja takich konkursów jest potrzebna? Czy zmobilizowała sołtysów do jeszcze wytrwalszej pracy oraz czy pomogła w jakimś stopniu zintegrować lokalną społeczność? – takie pytania zadawaliśmy naszym rozmówcom:

Warto organizować takie plebiscyty, motywuje to nas do działania i w pewnym sensie wytwarza drobną konkurencję, dzięki temu możemy starać się zrobić jeszcze więcej dla mieszkańców. Na pewno będę pracował jeszcze wytrwalej i jeśli mieszkańcy to docenią, to mam nadzieję, że przełoży się to na wyniki kolejnego plebiscytu – powiedział Andrzej Janik, sołtys Biedaszkowa Wielkiego.

Praca sołtysa jest ciężka i niewdzięczna i dziękujemy, że stworzyliście coś takiego, by nas docenić – skomentowała sołtyska Strupiny Janina Słota.

Uważam, że warto organizować takie plebiscyty. Poprzez wysyłanie sms-ów mieszkańcy integrowali się, głównie młodzi chłopcy głosowali na mnie. Jestem dumna z wioski, z tego, że dzięki nim zakwalifikowałam się do ścisłego finału i zajęłam 4. miejsce. Chociaż jesteśmy małą miejscowością, to jesteśmy bardzo zżyci ze sobą – powiedziała Dorota Pietrzak, sołtyska Rzepotowic.

Pierwsze miejsce wygrał ten, który otrzymał najwięcej głosów, ale także cieszę się z tego, że znalazłem się na 2. miejscu. Ten plebiscyt mobilizuje nas do największych działań. Wybierają nas ludzie, nie tylko mieszkańcy wioski. Planów jest dużo, wiadomo, że musi być budżet, wiadomo, że potrzebne są środki i chociaż dziś zwycięstwo przeszło nam koło nosa będziemy sobie inaczej radzić – powiedział nasz srebrny finalista, Wiesław Nita z Ujeźdźca Wielkiego.
Po zakończeniu uroczystości gości zaprosiliśmy na przygotowany poczęstunek, gdzie oprócz dań na ciepło i różnych przekąsek znalazły się wyśmienite ciasta i okazały tort ufundowany przez cukiernię „Beza” Elżbiety i Adama Kosowskich.

Przebieg naszej gali rejestrowaliśmy przez naszą telewizję TVNOWA. Niedługo reportaż z tej uroczystości będzie można zobaczyć na naszych stronach internetowych: www.nowagazeta.pl i www.tvnowa.pl

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here