W Pawłowie Trzebnickim powstanie nowy orlik

416

Obiekt, który powstanie w trzeciej co do wielkości miejscowości w gminie Prusice ma być podobny do tego, który funkcjonuje w Skokowej. Oprócz boisk i szatni ma się tam znaleźć również punkt przedszkolny.

 Dla sportu i edukacji

 – Zastanawialiśmy się, gdzie ulokować tę inwestycję i wybraliśmy Pawłów Trzebnicki. Orlik, który tam powstanie ma pełnić dwie funkcje: po pierwsze sportową, a po drugie kulturalno-edukacyjną. Przy boisku powstanie budynek, około 250 metrowy, w którym oprócz zaplecza dla sportowców znajdzie się również miejsce na świetlicę dla mieszkańców i punkt przedszkolny. Szczególnie na tym nam zależy, ponieważ większość dzieci ucieka nam do przedszkoli w Trzebnicy, a potem kontynuują edukację w trzebnickich szkołach. Zależy nam, aby te dzieci zatrzymać w prusickiej szkole, a warto o nie walczyć, ponieważ Pawłów Trzebnicki jest czwartą co do wielkości miejscowością w naszej gminie – mówi burmistrz Igor Bandrowicz. Jak dodaje, na salę punktu przedszkolnego zostanie przeznaczone około 100  kw. Ma być to sala wielofunkcyjna, ponieważ do południa służyłaby dzieciom, a po południu pełniłaby funkcję świetlicy wiejskiej.

 Będzie nowocześnie i z dofinansowaniem

 Jak mówi burmistrz, nie ma sensu remontowanie starej świetlicy, ponieważ koszty mogłyby stanowić nawet 90 proc. kosztów budowy nowego obiektu: – Mamy przykłady jak to wyglądało w innych miejscowościach. Tam, gdzie jest sens remontowania starych świetlic, staramy się to robić, ale w Pawłowie Trzebnickim mijałby się to z celem. Świetlica przy OSP została zbudowana w „czynie społecznym” przez mieszkańców, jeszcze w „ciężkich czasach”. Wtedy mieszkańcy bardzo cieszyli się z nowej świetlicy, teraz jednak nie spełnia ona ich oczekiwań. Kiedy stanęliśmy przed wyborem, czy wydać 400 tys. zł na remont starej, czy też 800 tys. na obiekt z prawdziwego zdarzenia, wybraliśmy tę drugą opcję. Powstanie nowoczesny obiekt, ze sporym parkingiem, w nowej i oszczędnej technologii, między innymi z kolektorami, pompami ciepła, z estetycznymi i funkcjonalnymi pomieszczeniami, sanitariatami i zapleczem kuchennym. Będzie to praktycznie budynek bezobsługowy, co bardzo trudno byłoby osiągnąć adaptując stary budynek – wyjaśnia Bandrowicz. Burmistrz Prusic zapewnia, że obecna świetlica zostanie przekazana na cele statutowe Ochotniczej Straży Pożarnej.

Całkowity koszt boisk pokrytych nawierzchnią poliuretanową i budynków, które powstaną w tym kompleksie, a także parkingu wyniesie 1,83 mln zł, z czego dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystki to 500 tys. zł. Gmina będzie się również starała o dotację z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 330 tys. zł, ale czy ją otrzyma, to się okaże. W takiej sytuacji Prusice będą musiały dołożyć 1 mln zł. Miasto właśnie rozstrzyga przetarg na wykonanie obiektu.

Zgodnie z planem, pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć już w tym roku i zostaną zakończone w pierwszej połowie 2013 roku.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here