„Św. Jadwiga patronką domowego Kościoła i nauczycielką wiary”

160

Tegoroczne obchody ku czci Świętej Jadwigi rozpoczęły się już w piątek, który stał się Jadwiżańskim Dniem Skupienia powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Z tej okazji o godz. 15 odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Siemieniewskiego. Dzień później, w sobotę w godzinach porannych odbyła się Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza oraz nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, która zakończyła się o  godz. 11 Mszą św., której także przewodniczył  biskup Siemieniewski. W tym dniu o godz. 6 rano spod katedry wrocławskiej wyruszyła Piesza Pielgrzymka Wrocławska. Jej tegoroczne hasło brzmiało: „Wierzę w Miłosierdzie Boże” i było podziękowaniem za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Pielgrzymkę rozpoczęło nabożeństwo w katedrze wrocławskiej, któremu przewodniczył ks. Henryk Wachowiak. Na drogę błogosławieństwa pielgrzymom udzielił bp Andrzej Siemieniewski. Po kilkugodzinnym pielgrzymowaniu, przy pięknej jesiennej pogodzie, pierwsze grupy dotarły do Trzebnicy o godz. 15. Tuż po godz. 16  rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego, abp. Marian Gołębiewskiego. W uroczystej procesji na ołtarz polowy wprowadzone zostały relikwie św. Jadwigi.

Kazanie wygłosił bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, który zwrócił uwagę, że wiara otwiera nas od wewnątrz na Pana Boga i wzmacnia zaufanie do Niego. Ponadto biskup nawiązał także do tego, jak ważne są w Polsce wolne media, które będą ukazywały społeczeństwu prawdę, do której wszyscy mają prawo. Poruszył także kwestię ograniczenia aborcji, o której w ostatnim czasie się tak wiele mówi.

Po Mszy św. na zakończenie głos zabrał ks. Stanisław Orzechowski. Główny organizator  poinformował wszystkich z radością, że w tym roku do Trzebnicy przybyło ponad 10 tys. pielgrzymów. To o 3 tysiące więcej niż w roku ubiegłym. Tuż po pielgrzymce na facebookowym profilu pielgrzymki pojawił się wpis: „Drodzy Pielgrzymi… Z pielgrzymki na pielgrzymkę jest Was coraz więcej… Brakuje nam po prostu słów, żeby opisać wczorajszy niesamowity dzień. Dziękujemy wszystkim jak i każdemu z osobna : za obecność, trud w wędrowaniu, za piękne śpiewy ale i chwile ciszy, za modlitwę, wsparcie, za Waszą radość, ale przede wszystkim za to, że pokazaliście, że WIERZYCIE W BOŻE MIŁOSIERDZIE… Spacerek był krótki, a nogi jednak trochę bolą…”.

Główne uroczystości odpustowe odbyły się w niedzielę. O godz. 11 w trzebnickiej bazylice odbyła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego,  którego na początku Mszy św. powitał burmistrz Marek Długozima. Podczas kazania ks. biskup nawiązał do św. Jadwigi i jej służby pełnej miłosierdzia. Wskazał wiernym świętą jako wzór do naśladowania. Ponadto nawiązał także do rozpoczętego kilka dni wcześniej w całym kościele katolickim Roku Wiary. Po uroczystej Mszy św. ulicami miasta przeszła procesja, którą poprowadził ks. Piotr Filas, prowincjał salwatorianów.

Dzisiaj 16 października przypada liturgiczna uroczystość św. Jadwigi, Patronki Śląska i 34. rocznica wyboru bł. Jana Pawła II na Stolicę św. Piotra. Z tej okazji przed południem odbędzie się pielgrzymka kobiet, a o godz. 11 Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza. Po południu zaś przejdzie pielgrzymka trzebniczan do grobu Patronki Śląska i Trzebnicy (wymarsz z Rynku o godz. 18), a o godz.18.30 odprawiona zostanie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwa biskupa Józefa Kupnego, po której odbędzie się procesja z relikwiami św. Jadwigi i bł. Jana Pawła II.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here