Powraca temat minisafarii

116

Na stronie internetowej gminy Wisznia Mała pojawiła się informacja, że powoli dojrzewa pomysł utworzenia w gminie, na terenach byłego poligonu małego safari dla zwierząt europejskich, które nie mieszczą się we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Przypomnijmy, że pisaliśmy o tym już w roku ubiegłym. Wójt miał pomysł, aby na części poligonu stworzyć filię ZOO. Chodziło o to, aby te tereny położone bezpośrednio przy rzece Widawie, które przez wiele lat, w ramach naturalnej sukcesji przyrodniczej zostały zarośnięte przez różne rośliny, a także z powodu zabagnienia lasów, wykorzystać  ten teren na eksponowanie zwierząt europejskich. Wójt poinformował nas wówczas iż, dzięki współpracy z ZOO udało taki teren wyznaczyć i czynione były przez miasto Wrocław starania, aby przejąć go na cel o którym wójt wspomnał. Byłoby to takie minisafari, czyli udostępnione dla zwiedzających tereny na których  byłyby eksponowane nasze europejskie zwierzęta. Chodzi o to, aby nam przybliżyć to, co niestety coraz rzadziej jest do zaobserwowania w przyrodzie.

15 KOMENTARZY

 1. Mamy już cyrk to może być jeszcze zoo!
  Niech wójt najpierw zadba o ludzi , kórzy w Machnicach i Wysokim Kościele nie mają oświetlonych przystanków na drodze nr 5 Wrocław -Trzebnica.
  Jak się nie umie opiekować ludźmi to tym bardziej nie powinno się opiekować zwierzęami!
  Pomysł jest dobry ale nie w tej kolejności.

 2. O to dowód, cytat z Nowej 06.02.2012r.
  „Po tym jak w ubiegłym numerze pisaliśmy o braku oświetlenia przy przystankach w gminie Wisznia Mała, wrzawa wokół tematu, jak i oburzenie mieszkańców rosną jeszcze bardziej. Nasi Czytelnicy oburzają się przede wszystkim na brak reakcji ze strony władz, co do rozwiązania problemu.

  Świadczą o tym pojawiające się pod naszym artykułem komentarze na forum internetowym. Pierwszy z nich zamieszczony został przez osobę, która podpisała się „z”. Treść brzmi następująco: „Codziennie Trzebnica – Wrocław i z powrotem jadę tą drogę . Zgadzam się z mieszkańcami – tam jest niebezpiecznie, szczególnie wieczorową porą, w deszczu, we mgle. Przejścia dla pieszych i ich okolice pomimo stojących latarni nie są oświetlone – niedużo brakuje, szczególnie dzieci, aby doszło do jakiegoś nieszczęścia – pieszym się często wydaje , że są widoczni na drodze, a to bardzo złudne. Wystarczy, że auto jadące z naprzeciwka oślepi innego kierowcę i nieszczęście gotowe. Na tej drodze jest bardzo duży ruch. Pan Wójt powinien się bardziej postarać, rozkładanie rąk tematu nie załatwi.” Inny czytelnik napisał natomiast tak : „Przed modernizacją drogi nr 5 przy przystanku Wysoki Kościół świeciła jedna lampa. Teraz jest tam kilkanaście i żadna nie świeci. GDDKiA zniszczyła stare łącze i nie zrobiła nic, aby zainstalować choć tymczasowe oświetlenie. Jest to dewastacja, a nie modernizacja. Panie Wójcie Bronowicki, najwyższy czas wyciągnąć kroki prawne w stosunku do GDDKiA, a nie rozkładać ręce i czekać na nieszczęście”.

  To jednak nie koniec komentarzy w tej sprawie. Niektóre z nich, jak ten poniżej, brzmią jak apel:

  „Moi już w podeszłym wieku rodzice mieszkają w Wysokim Kościele i często korzystają z komunikacji autobusowej na trasie Wysoki Kościół – Wrocław. Jeżdżą do lekarzy specjalistów.

  Teraz jest zima i szybko robi się ciemno. I co dziwne przystanki autobusowe w Wysokim Kościele po modernizacji nie są oświetlone, a przedtem były. Często zdarza się, że kierowcy autobusów nie zatrzymują się na przystankach w czasie złej pogody. Kierowcy tłumaczą się, że mając » na ogonie « TIRY i nie widząc przystanków na stromym zjeździe, dla bezpieczeństwa wiezionych pasażerów, jadą dalej. Przez to moi rodzice często nie dojeżdżają do lekarzy specjalistów na czas, tracąc ciężko wystane kolejki. Przecież wiadomo jest jak trudno dzisiaj dostać się do lekarzy specjalistów i ile trzeba czekać na wizytę. Prosimy o jak najszybsze oświetlenie przystanków i dziękujemy z góry za pomoc!”.

  Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o wyjaśnienie problemu z nieistniejącym do tej pory oświetleniem.

  – Generalna dyrekcja na bieżąco informuje przedstawicieli Urzędu Gminy o postępie prac przy podłączeniu oświetlenia. Również wójt Bronowicki brał udział w spotkaniach, na których poruszany był problem niedziałających świateł. Aby jak najszybciej uruchomić oświetlenie chcieliśmy wykonać przyłącze korzystając z tzw. procedury z „wolnej ręki”, która o kilka miesięcy przyspieszyłaby prace. Jednak Starostwo Powiatowe nałożyło na nas obowiązek wykonania pełnej dokumentacji i uzgodnienia jej z zespołem uzgodnień dokumentacji Starostwa, co pociągnęło za sobą konieczność przeprowadzenia czasochłonnej procedury (opracowanie i uzgodnienie projektu) i uzyskania pozwolenia na budowę – powiedziała Joanna Borkowska, rzecznik prasowy GDDKiA we Wrocławiu.

  Pani Joanna poinformowała nas o tym, że projekt przyłącza został zakończony w listopadzie zeszłego roku: – W tej chwili oczekujemy na decyzję o warunkach zabudowy, którą wydaje Starostwo Powiatowe. Po uzyskaniu tego dokumentu będziemy mogli wystąpić o pozwolenie na budowę i ogłosić przetarg na realizację. W związku z tym oświetlenie zacznie funkcjonować na przełomie I i II kwartału. Pragnę podkreślić również, że w związku z koniecznością wszczęcia powyższej procedury generalna dyrekcja nie deklarowała, że oświetlenie będzie działało jeszcze w ubiegłym roku – dodała na koniec Joanna Borkowska.

  Trudno nie odnieść wrażenia, że to już kolejna sytuacja, w której mieszkańcy ponoszą szkodę, a urzędy spierają się, kto za zaistniałą sytuację odpowiada. Wójt Jakub Bronowicki poinformował nas niedawno, że za zaistniałą sytuację odpowiada GDDKiA i rozkłada ręce, rzecznik GDDKiA Joanna Borkowska uważa zaś, że winę za opóźnienia ponosi Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, które nałożyło na GDDKiA obowiązek wykonania pełnej dokumentacji, co znacznie opóźniło realizację tego zadani”

 3. Jak długo można czekać będąc dyskryminowanym? Ostatecznie, na przełomie I i II kwartału 2012r. miały być oświetlone przystanki. Obiecują nam już od dwóch lat… Czy nasze życie dla naszej władzy, dzisiaj nie jest nic warte?

 4. Mężczyzna ma złamane dwie nogi i żebra! Odprowadzał w dniu 10.10. 2012r. żonę do pracy na nieoświetlonym przystanku w Mchnicach! Czy władza teraz weźmie za to odpowiedzialność?…

 5. Mieszkańcy zablokują 5-tkę! Zabrali prawoskręt na „piątce” przy wjeździe do Wysokiego Kościoła! To jakaś paranoja! Czy nie można ukarać ludzi za to odpowiedzialnych?… Szykuje się nowy protest w tej sprawie.

  • Ludziska, przecież macie 3 km w dół biuro posła PO ziemi trzebnickiej i co?
   Taką błahą sprawę nie może załatwić? Sami doświadczacie tą skuteczność PO, to tak jak z dachem na stadionie narodowym. NIKT nic nie może. Przepraszam za uszczypliwość została Wam już tylko św. Jadwiga.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here