Sołtysi poznali nową stawkę za śmieci

75

Doroczne spotkanie burmistrza Roberta Lewandowskiego z sołtysami odbyło się we wtorek 18 września w sali bankietowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie. Uczestniczyło w nim kilkunastu sołtysów, natomiast władze gminne reprezentowali, oprócz burmistrza, sekretarz gminy Wojciech Smoliński, kierownik referatu ochrony środowiska Wiesław Kras oraz skarbnik Anna Dobrowolska.

 

Śmieciowa rewolucja cenowa

Sołtysi przeprowadzili ożywioną debatę, odnosząc się do funkcjonowania obecnego systemu wywozu śmieci, jak również perspektywy wdrożenia, począwszy od lipca 2013 r., nowych przepisów związanych z wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej. Sołtysi wiążą z nią tak samo dużo nadziei, jak i całkiem uzasadnionych obaw, zwłaszcza gdy na co dzień widzą ułomności funkcjonującego obecnie systemu.

Jak poinformował kierownik referatu rolnictwa i ochrony środowiska Wiesław Kras, do tej pory z obowiązku oddawania odpadów, czyli śmieci, na terenie gminy Żmigród nie wywiązało się 486 osób. Problem polega na tym, że co prawda ponad 98 proc. mieszkańców gminy podpisało umowy z firmami na odbiór śmieci, jednak tylko nieco ponad 70 proc. rzeczywiście je oddaje, pozostawiając swoje kubły  puste. W tej sprawie przez ostatnie dwa miesiące trwała weryfikacja umów, które poddano skrupulatnej kontroli. Okazało się, że „los śmieci” wspomnianych 486 osób (a raczej właścicieli nieruchomości) nie jest znany: zostały one albo spalone (w tym plastiki, co jest zabronione) lub porzucone na polach i w lasach. – Zakończyły się kontrole. Teraz wnioski o ukaranie tych osób kierowane będą do policji i prokuratury. Lista była sprawdzana w naszym urzędzie, teraz policja będzie ją weryfikowała po swojemu – wyjaśniał kierownik referatu rolnictwa. Jak zauważył sołtys Kanclerzowic Andrzej Kubik, o tym, że jest kłopot z oddawaniem śmieci można przekonać się w jego wsi, w której przydrożne rowy są dosłownie zawalone odpadami, mimo iż regularnie się je sprząta. Podobnego zdania byli również inni, a sołtys Niezgody Dariusz Gierus zwrócił uwagę na dodatkowy problem regularnego zaśmiecania przystanków autobusowych, do których sprzątania nie poczuwają się przewoźnicy świadczący usługi dowozu dla młodzieży szkolnej i osób dorosłych. Burmistrz zobowiązał się do rozmowy z przewoźnikami, by problem jak najszybciej rozwiązać.

Zobacz jakie zmiany czekają mieszkańców od nowego roku...

Liczba słów ukrytego tekstu: 664

Kup gazetę w kiosku
lub wydanie elektroniczne

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.NOWA
na numer: 72068
Cena sms: 2,46 brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 1,50 brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:

UWAGA!!! Zakupiony kod jest aktywny przez 7 dni oraz odkrywa wszystkie płatne treści.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here