Zdarzyło się 25 września… odnotowano w kronikach Brzasku

236

1946 r. – W Jasicach (Jaszycach) założono spółdzielnię parcelcyjno-osadniczą gospodarującą na 329 ha i zrzeszającą 12 osadników z rodzinami. Spółdzielnia nie miała inwentarza żywego.

1950 r. – Zarząd Powiatowy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego dokonał przeglądu stanu organizacyjnego. W powiecie działał 39 kół, skupiających 541 członków. Stwierdzono, iż rok bieżący był trudny dla Stronnictwa, a uspółdzielczenie wsi ma niekorzystny wpływ na jego stan. Zarządem Powiatowym ZSL kierowali: przewodniczący Józef Ziomka, wiceprzewodniczący: Józef Świderski i Aleksander Bauza oraz sekretarz Henryk Górnacki.

1951 r. – Adam Janczak został wybrany II sekretarzem Komitetu Powiatowego PZPR w Trzebnicy. Pod kierownictwem Jana Kempy rozpoczął działalność Szkolny Klub Sportowy w trzebnickim liceum.

1993 r. – W pielgrzymce do sanktuarium św. Jadwigi uczestniczyło ponad siedem tysięcy pielgrzymów z diecezji opolskiej.

1994 r. – Kongres Regionalnych Towarzystw Kultury we Wrocławiu. W Trzebnicy obradowała sesja na temat ” Samorządy terytorialne i stowarzyszenia regionalne w kształtowaniu tożsamości kulturowej miast i regionów”. Gospodarzem obrad było Towarzystwo Miłośników Ziemi Trzebnickiej.

1999 r. – W ramach XX Trzebnickiego Święta Sadów Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował VI Otwarte Mistrzostwa Polski w grze w „Chińczyka”. Mistrzami zostali: Mateusz Kuźniak, Łukasz Kamiński i Karolina Kozłowska. Na Rynku odbył się festyn z targiem owoców i warzyw. Gwiazdą wieczoru był zespół VOX.

2000 r. – w 750 rocznicę nadania Trzebnicy praw miejskich piętnastu mieszkańców miasta i osób dla miasta zasłużonych otrzymało tytuły Honorowego Obywatela Miasta Trzebnicy. Byli to: Halina Bahryn-Kamińska, Anna Brzoska (siostra Hilga), Jan Michał Burdukiewicz, ks. kard. Henryk Gulbinowicz, ks. Antoni Kiełbasa, Jerzy Bogdan Kos, Marian Kowalski, Henryk Kulik, ks. kard. Joachim Meisner, Danuta Miszewska, Jadwiga Mroczek, Bogdan Pelc, Sara Ilona Rzewuska, Janusz Zaleski i Władysław Zięba.

2001 r. – W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, ks. prof. Antoni Kiełbasa wygłosił wykład „Pamięć o Henryku Brodatym w Trzebnicy”. Odbył się także koncert chóru parafialnego.

2002 r. – We Wrocławskim Ratuszu z udziałem ks. kard. Henryka Gulbinowicza odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersi św. Jadwigi i Henryka Brodatego, wykonanych przez Jana Króla, a ufundowanych przez Elżbietę i Jacka Tarczyńskich.

2003 r. – W PZS nr 1 w Trzebnicy odbył się koncert „Wybierz życie”, którego wykonawcą był angielski muzyk i kompozytor – Gass (utwory dotyczyły walki z narkomanią).

2004 r. – W Trzebnicy odbył się „Turniej drużyn puszczańskich” Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, zakończony uroczystą Mszą św. w Kościele 14 Świętych Wspomożycieli w Lesie Bukowym. W bazylice otwarto wystawę fotograficzną z obozu wędrownego, zorganizowanego przez dolnośląski ZHR, którego trasa przebiegała m.in. przez Kamieniec Podolski, Krzemieniec, Żółkiew i Chocim Wzięli w nim udział przedstawiciele trzebnickiej drużyny.

2005 r. – Odbyły się wybory parlamentarne. W powiecie trzebnickim zwyciężyła Platforma Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością oraz Samoobroną. W wyniku wyborów radnym sejmiku dolnośląskiego został trzebniczanin Marek Łapiński.

2007 r. – Ukazała się kolejna bajka Wiesławy Kucięby z Trzebnicy „Mistrzem być”, wydana przez wrocławskie wydawnictwo Kristinn.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here