Uniwersytet \”Atena\” otwarty

100

Ale nim słuchacze wysłuchali pierwszego w tym roku wykładu, dokonano uroczystego otwarcia roku akademickiego. Wedle tradycji było „Gaudeamus”, potem chór uniwersytecki wykonał krótki koncert. Wspaniałe wykonanie pieśni oklaskiwano długo i serdecznie.

Pierwszy wykład związany tematycznie z uroczystym otwarciem poświęcony został  wielkiemu artyście epoki; nosił tytuł „Spotkanie ze sztuką, spotkanie z człowiekiem. Michał Anioł – tytan pracy”. Temat wsparty został przez dr Natalię Oleszczuk cytatami z wypowiedzi Michała Anioła, jak : „To, co się w największym wysiłku tworzy, winno wyglądać tak, jakby powstało szybko, prawie bez wysiłku, z zupełną łatwością, na przekór prawdzie.”

Słuchacze dowiedzieli się wiele nie tylko o charakterze, pracowitości wspaniałego artysty, ale też o stosowanych przez niego technikach, o materiale, w jakim wykonywał swe wspaniale dzieła, o pracach, jakie upiększają do dzisiaj Watykan i Rzym.

Warto przypomnieć podstawowe wiadomości o obornickim  uniwersytecie. SUTW „Atena” skupia 261 członków, Chór uniwersytecki liczy 25 osób. W pierwszym inauguracyjnym wykładzie uczestniczyło ponad 160 osób. Słuchacze uczestniczyli w 11 wyjazdach zbiorowych (wycieczki, wyjazdy do teatru, muzeum itp.). Czeka ich jeszcze w tym miesiącu wyjazd do Lwowa, do opery i systematyczne wyjazdy do Trzebnicy, na basen. Uniwersytet był i jest wspomagany finansowo przez Urząd Miejski, Starostwo i Obornicki Ośrodek Kultury. Do końca tego roku słuchacze spotkają się jeszcze na ośmiu wykładach (co drugi czwartek o godz. 11).

Odnotować należy wspaniałą atmosferę, jaka panuje na uniwersyteckich spotkaniach i co najważniejsze tłumy słuchaczy. Oborniccy seniorzy  naprawdę chcą żyć pełnią życia, bo wykłady to część, może podstawowa części działalności SUTW, a pozostałe formy to praca w sekcjach, zespołach – to jest prawdziwe życie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here