I Rajd Urodzinowy Hufca ZHP Powiatu Trzebnickiego

489

Do udziału w rajdzie zgłosili się harcerze i zuchy z 22 Szczepu Harcerskiego „Mexyk” działającego na terenie gminy Żmigród, a także harcerze z 5 Szczepu Harcerskiego „Gniazdo” zrzeszającego gromady zuchowe i drużyny harcerskie z gminy Oborniki Śląskie. W piątkowe popołudnie do Rudy Żmigrodzkiej przyjechało w sumie prawie 70 harcerzy, zuchów i instruktorów, którzy dzięki uprzejmości dyrektora ZPK w Żmigrodzie i sołtysa Rudy Żmigrodzkiej mogli skorzystać ze świetlicy wiejskiej i terenu obok.

Biwak rozpoczął się uroczystym apelem, podczas którego wszystkich przybyłych uczestników przywitał komendant hufca.

Piątkowy wieczór przyniósł ze sobą pierwsze zajęcia programowe przygotowane przez zespół programowy hufca pod przewodnictwem pwd. Pauliny Walczak, która zadbała o to, aby nikt się nie nudził, każdy się czegoś nauczył, a przede wszystkim dobrze się bawił.

Podczas trwania całego biwaku  zuchy i harcerze młodsi poznawali bohatera naszego hufca Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”, a harcerze starsi i wędrownicy zagłębili się w historię Szarych Szeregów.

W sobotę wszyscy uczestnicy wyruszyli na trasę rajdu, przebiegającego po malowniczych okolicach Rudy Żmigrodzkiej i Rezerwatu Olszyny Niezgodzkiej. Na wyznaczonych punktach patrole musiały zmierzyć się z przygotowanymi zadaniami, ale zanim udało im się do nich dotrzeć musieli je najpierw je odnaleźć, posługując się tylko i wyłącznie mapą.

Wieczorem odbyło się przyjęcie urodzinowe z tortem. Nie zabrakło gier i zabaw, w których każdy mógł spróbować swoich sił. W sobotni wieczór w uroczystościach urodzinowych wzięli udział również harcerze z Myśliborza (Chorągiew Zachodniopomorska), którzy wcześniej uczestniczyli w obchodach 100-lecia powstania organizacji skautowej Płast na Ukrainie.

Historia harcerstwa na terenie Hufca Powiatu Trzebnickiego jest bardzo bogata i długa, o czym świadczą nie tylko czarno-białe fotografie w albumach, które się zachowały, ale również byli harcerze i instruktorzy, którzy przed wieloma laty należeli do drużyn harcerski i gromad zuchowych, a teraz należą do nich już ich dzieci.

Hufiec został powołany rozkazem Komendanta Chorągwi 3 września 1975 roku i do nadzwyczajnego zjazdu  5 stycznia 2007 roku nosił nazwę Hufiec Żmigród. Nazwa ta została podczas tego zjazdu zmieniona na obecną, ponieważ z upływem czasu działalność hufca zaczęła wykraczać poza granice gminy Żmigród. W obecnej chwili do hufca należą aktywnie działające drużyny harcerskie i gromady zuchowe prawie ze wszystkich gmin powiatu trzebnickiego, a środowisko harcerskie na terenie naszego powiatu cały czas się rozwija, dzięki zaangażowaniu komendanta hufca phm. Mirosława Uruskiego i instruktorów, którzy poświęcają swój wolny czas na prace z dziećmi i młodzieżą.

Serdecznie dziękujemy dyrektorowi ZPK w Żmigrodzie Dariuszowi Skibie i sołtysowi Rudy Żmigrodzkiej Mirosławowi Podymie za udostępnienie świetlicy w Rudzie, a także samorządom lokalnym z gmin; Żmigród i Oborniki Śląskie za dofinansowanie udział zuchów i harcerzy w tym przedsięwzięciu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here