W szkołach się dzieje: malowanie, wyposażanie klas w nowy sprzęt

504

W większości przypadków są to kosmetyczne remonty, wynikające z bieżącej eksploatacji obiektu. Malowanie klas, korytarzy czy toalet odbywa się z własnych środków danej placówki. Zdarzają się jednak poważne inwestycje, które sponsoruje gmina.

Jeżeli chodzi o podstawówki zlokalizowane w Trzebnicy, możemy mówić właśnie o typowych remontach. W Szkole Podstawowej nr 3 oraz Gimnazjum nr 1, konserwatorzy przez wakacje pomalowali niektóre klasy, w placówce w Boleścinie nie prowadzono żadnych prac, ponieważ budynek jest świetnie wyposażony, a w czerwcu uroczyście otwarto boisko wielofunkcyjne znajdujące się na terenie szkoły – taką informację dzwoniąc do szkoły. W Zespole Szkół w Ujeźdźcu również odnawiano gabinety, a także przeprowadzono inwestycję związaną z modernizacją kanalizacji. W szkole w Kuźniczysku nie próżnowano przez wakacje: – Pomalowaliśmy świetlicę, w tym tygodniu w drugim budynku w jednej z klas będzie zakładana nowa wykładzina, oprócz tego wyremontowaliśmy toalety, założyliśmy nowe umywalki. Rodzice również troszczą się o wygląd placówki, bowiem sami pomalowali jedną klasę – dowiedzieliśmy się w sekretariacie.

W każde wakacje prowadzone są niezbędne remonty w szkołach na terenie gminy Wisznia Mała: – Z uwagi na to, że w większości nasze szkoły mieszczą się w starych obiektach musimy stale je modernizować. W tym roku działo się i nadal dzieje. Właśnie prowadzimy duży remont związany z modernizacją punktu w budynku w Piotrkowiczkach, w którym stowarzyszenie prowadzi punkt przedszkolny. Za ok 20 tys. zł. zostały wymienione okna, pomalowana klatka schodowa, założono nowe grzejniki, pomalowano salę, gdzie bawią się dzieci oraz wyremontowano toaletę. Podobne zadanie prowadzone było na terenie szkoły w Psarach: tam odnowiono dwie klasy oraz w sali komputerowej zamontowano okna z roletami. Szkoła otrzymała dofinansowanie, w ramach którego ponownie wzbogaci się o sprzęt multimedialny, tj. tablicę interaktywną oraz 20 laptopów. W tej placówce uczniowie po wakacjach będą mieli dodatkową klasę informatyczną, w pierwszej klasie z komputerami także odświeżyliśmy ściany – powiedziała nam Sławomira Herman z wydziału inwestycyjnego. Obecnie prowadzony jest poważny remont związany z przekształceniem zlikwidowanej podstawówki w Strzeszowie, pod gminne przedszkole. Budynek pochodzący z początku XX w. (1902 r.) wymaga gruntownej zmiany. Zadanie pochłonie ok. 900 tys zł., a  ramach inwestycji zostanie wymienione pokrycie dachowe, założone nowe instalacje i wstawione nowe okna. Zmianie ulegnie również wnętrze, powstaną dodatkowe gabinety administracyjne oraz pokój dla logopedy. W nowym przedszkolu będzie funkcjonowała kuchnia, a na jej wyposażenie przeznaczono 150 tys. zł. Najważniejsze prace zakończą się niebawem, do przedszkola będzie mogło chodzić ok. 100 dzieci (w poprzednim budynku, mieszczącym się w świetlicy w Strzeszowie mogła uczęszczać połowa z nich), generalny remont placówki powinien zakończyć się w przyszłym roku. W podstawówce w Szewcach powstaną dodatkowe toalety dla 6-latków, a obecne sanitariaty zostaną wyremontowane. Prace konserwatoryjne, związane w malowaniem klas prowadzone były w szkole w Wiszni Małej: – Na prośbę dyrektora Ireneusza Osenkowskiego ze SP z Kryniczna zainstalowaliśmy monitoring wewnątrz i na zewnątrz placówki. W szkole w Szewcach oraz przed boiskiem wielofunkcyjnym w Wiszni jakiś czas temu założyliśmy kamery, podnoszą poziom bezpieczeństwa – dodała Sławomira Herman.

W zawońskiej gminie funkcjonują dwie placówki: ZS w Czeszowie i Zawoni, w tej pierwszej przez wakacje pomalowano schody i kilka klas, dwie wyremontowano gruntownie, dodatkowo od nowego roku szkolnego na uczniów czekają nowy projektor i tablica interaktywna. (szkoła w zawoni)

W Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie również odświeżono dwie klasy. Dowiedzieliśmy się, że duża inwestycja planowana jest w Gimnazjum im. Macieja Rataja, gdzie planowana jest termomodernizacja budynku. Znany jest już wynik ogłoszonego przetargu: za prace ociepleniowe sali gimnastycznej i łącznika odpowiedzialna jest firma Mar-Pis, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w wys. 959,400 tys zł., natomiast za wymianę kotłowni na biomasę odpowiada firma ZURBiJ, która zadeklarowała, że to zadanie wykona za 798,500 tys zł. Szkoła położona we wsi Barkowo czeka na przeprowadzenie termomodernizacji: – Ma powstać kotłownia ekologiczna, jednak trzeba było nanieść poprawki w dokumentacji projektowej, w związku z czym prace jeszcze nie ruszyły. Z zadań, które przeprowadzaliśmy własnym kosztem wlicza się adaptacja strychu, gdzie wydzieliliśmy gabinety pedagoga, logopedy i harcówkę. Pomalowaliśmy salę gimnastyczną, szatnię i przeprowadziliśmy drobny remont w pomieszczeniu przy sekretariacie – powiedziała nam dyrektor placówki.

Najważniejszą inwestycją jest termomodernizacja ZS w Prusicach. Prace już trwają, a w ramach zadania budynek zostanie docieplony (ściany wraz z dachem).

W obornickiej SP2 został odświeżone klasy, zamontowano nowe oświetlenie na korytarzu i kupiono nowe ławki.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here