Takiego sukcesu już nie powtórzymy

49

Gmina Wisznia Mała ma powody do zadowolenia. Zajęła 15 miejsce w kraju i pierwsze na Dolnym Śląsku w rankingu Rzeczpospolitej. Nagroda ta jest przyznawana za wszelkie sprawy dotyczące rozwoju i funkcjonowania gminy. Brane są pod uwagę budżety, prowadzone inwestycje, ilość pozyskanych środków, ale także osiągnięcia szóstoklasistów, czy gimnazjalistów. Za to wszystko gmina otrzymuje punkty rankingowe.

 – Jest to dla nas ogromny sukces, ale trzeba pamiętać, że to zasługa za pracę zarówno poprzedniej rady i wójta, jak i aktualnej rady gminy i wójta – poinformował nas Jakub Bronowicki.

Wszystkie gminy ocenia grono niezależnych ekspertów, na czele z prof. Jerzym Buzkiem.

W ocenie pod uwagę brane są m. in. dochody i wydatki gminy, pozyskane środki unijne, procentowy udział wydatków na organizacje pozarządowe, nakłady na gospodarkę mieszkaniową w przeliczeniu na osobę, wydatki na promocję w wydatkach ogółem oraz liczba nowych podmiotów gospodarczych.

Rzeczpospolita bierze pod uwagę wszystkie gminy na terenie kraju, spośród który wybiera 250 najlepszych i wysyła do nich ankiety, które trzeba wypełnić. Służą one do uzupełnienia tego rankingu w oparciu o dane, które są w późniejszym czasie są weryfikowane i sprawdzane.

 – Bardzo się cieszymy, że udało nam się ten sukces osiągnąć. Przecież zostawiliśmy za sobą takie gminy jak: Kobierzyce, Długołęka czy Miękinia – dużo bogatsze od nas. Trudno się porównywać. Jeżeli chodzi o zamożność, to jesteśmy dużo w tyle za nimi. Ale patrząc pod uwagę, ile przy niewielkich środkach udało nam się zrobić, cieszymy się że to właśnie zostało docenione. Bo nie oszukujmy się, że sukces ten będzie trudno powtórzyć w przyszłych latach – dodał wójt Wiszni Małej.

Sukces w rankingu osiągnęły także inne gminy naszego powiatu. Żmigród znalazł się na 51 miejscu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich, oraz na 7 miejscu w kategorii gmin najbardziej innowacyjnych. Gmina Trzebnica znalazła się na 15-tym miejscu wśród gmin miejskich i miejsko – wiejskich. W pierwszej dziesiątce w swojej kategorii  znalazła się także gmina Prusice.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here