Rozmowa z kierownictwem Klubu Rowerowego „Oś”

  369

  Nowa – Obornicki Klub Rowerowy „Oś” jest klubem mało znanym na terenie powiatu trzebnickiego. Przybliżcie historię jego powstania?

  Kamil Król – prezes klubu: – Rzeczywiście nie jesteśmy tak znani, jak choćby trzebnickie Szerszenie. Zorganizowaliśmy grupę amatorów kolarstwa w tym roku, a raczej reaktywowaliśmy kolarstwo w Obornikach Śląskich, bowiem istniała już dawniej podobna grupa, która jednak zawiesiła swą działalność.

  N – Widzimy dzisiaj na imprezie sporą grupę oborniczan. Kogo macie w składzie?

  K. K Choć działamy od roku, sporo chętnych uprawia z nami kolarstwo. Dzisiaj uczestniczymy w Crossie Country w Mienicach w grupie 9 osób. Przeważnie są to zawodnicy młodzi i chłopcy do lat 15 -tu. Ale klub liczy sobie ponad 20 członków. Przy tej okazji zwracamy się do wszystkich chętnych, a szczególnie do młodzieży, by dołączyli do nas.  Kolarstwo daje wiele możliwości uczestnictwa w imprezach, hartuje ducha, umacnia tężyznę fizyczną. Nasi zawodnicy tworzą zgrany kolektyw. W klubie nawiązują się nowe przyjaźnie. Po prostu w zespole jest lepiej.

  Mateusz Krupa – członek Osi: – Trzeba dopowiedzieć, że gdy wyjeżdżamy na zawody dołączają stale do nas nowi zawodnicy. Przy tej okazji poznają zasady walki w różnych wyścigach, powiększając przy tym nasze szeregi.

  N – Wspomniałeś o uczestnictwie w imprezach. W jakich imprezach dotąd startowaliście?

  Krzysztof Domagała -wiceprezes kluu: Na różne imprezy wyjeżdżaliśmy już wielokrotnie, raz w większej 10- osobowej grupie, a czasem 2-3- osobowej. Startowaliśmy we Wrocławiu, Zdzieszowicach, Głuszycy, Bielawie, Piechowicach, Zieleńcu i dzisiaj w Mienicach. Szykują nam się dalsze wyjazdy. W ten sposób realizujemy cykl – Bike Maraton. To największe imprezy rowerowe w Polsce.

  N – Jak wypadliście na dzisiejszej imprezie w Mienicach?

  K. K.Jak już wspomniałem startowaliśmy w różnych grupach wiekowych. Wśród chłopców (9-15 lat) Jakub Krupa zdobył druga lokatę, Patryk Lew – czwartą, a Kamil Budziński piątą. W grupie młodzieżowej (do lat 26) Paweł Szlęk zajął siódme miejsce, Kamil Król jedenaste, zaś Krzysztof Domagała trzynaste. Wszyscy zmieściliśmy się w czasie poniżej 1,43 minuty. W grupie osób starszych (do 32 lat) Ernest Wesołowski zajął piątą lokatę, a Marcin Micka siódmą. Wśród czterdziestolatków Dawid Wasilewski zajął trzecie miejsce z czasem 1,30,04 godziny. Miało nas być więcej, ale padający w nocy deszcz i nadal niepewna pogoda odstraszyły niektórych.

  N. – Zawodnicy uczestniczyli już w wielu zawodach. Każdy wyjazd to też koszta. Jak sobie radzicie z tym problemem?

  K.D. – Jak dotąd nie mamy wsparcia finansowego z zewnątrz. Wszystkie koszta wyjazdów i pobytu pokrywają zawodnicy z własnej kieszeni. Dlatego na niektóre wyjazdy ich nie stać, a szczególnie młodych, uczniów szkół. Każdy z nas jeździ na własnym sprzęcie. W razie jego awarii sam pokrywa naprawę. Mogę powiedzieć, że w stu procentach realizujemy swoje pasje sportowe we własnym zakresie. Rozwój klubu i kolarstwa w Obornikach Śląskich na dalszą metę nie będzie możliwy bez wsparcia z zewnątrz. Dlatego zwracamy się o sponsoring. Gotowi jesteśmy go przyjąć i realizować na ogólnie przyjętych zasadach, Jeździmy po kraju i promocja sponsora będzie możliwa i skuteczna.

  N. – By dobrze jeździć, trzeba trenować…

  M. K. Spotykamy się  w każdą środę. Jak na razie, nasi starsi, doświadczeni zawodnicy wspomagają radami młodszych. Jesteśmy amatorami i w tym systemie prowadzimy zajęcia.

  N. – Jakie macie plany na przyszłość?

  K.K. – Marzy nam się zorganizowanie na terenie Obornik i gminy imprezy kolarskiej MTB. . Właśnie u nas mamy wspaniale warunki do odbycia takich zawodów. Mamy piękne trasy i widoki ,poczynając od Obornik, przez Kuraszków, Kowale, Borkowice.

  N. – Dziękujemy za rozmowę.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here