Zarośla zniknęły

43

Przypomnijmy, że z prośbą o interwencję zadzwonił do naszej redakcji pan Andrzej. Mężczyzna nie kryl oburzenia, że 10 metrów od ulicy Trzebnickiej, jednej z głównych ulic miasta, po jednej stronie rośnie dziko kilkuletni dąb, którego nikt nie przycina, a dokładnie naprzeciwko drzewa, w pasie zieleni pomiędzy posesją a drogą rośnie bardzo rozłożysta róża. Śmiało można powiedzieć, że rośliny zrobiły z ulicy tak wąskie gardło, że jeden duży samochód ma problem z przejechaniem, tak aby nie zarysować karoserii. Nasz Czytelnik podkreślał, że  wzdłuż ulicy Wita Stwosza nie ma chodników, więc jeśli zdarzy się tak, że piesi muszę się wyminąć z samochodem, to albo ludzie drapią się o rośliny, albo też uszkadzane są samochody.

Kiedy zadzwoniliśmy do Urzędu Miejskiego w Obornikach Śląskich dowiedzieliśmy się, że na wskazane przez nas miejsce udadzą się pracownicy, którzy odpowiadają za takie sytuacje. Kiedy niecałe dwa tygodnie po rozmowie z urzędniczką ponownie zajrzeliśmy na ulicę Wita Stwosza, okazało się, że kłopotliwa róża została tak przycięta, że mieści się w obrysie pasa zieleni, a dąb został skrócony tak, że jego gałęzie nie przeszkadzają już ani samochodom, ani przechodniom.

Jak dowiedzieliśmy się w wydziale ochrony środowiska w Obornikach Śląskich, dąb został poddany zabiegom pielęgnacyjnym, został mocno podkrzesany, natomiast róża została podcięta: – Zarówno drzewo jak i krzew rosły w pasie drogi gminnej, dlatego też gmina Oborniki Śląskie zajęła się pielęgnacją tych roślin. Należy pamiętać, że to właśnie właściciel nieruchomości ponosi odpowiedzialność za to, co znajduje się na jego terenie i to jego obowiązkiem jest przycinanie pielęgnacyjne roślin – powiedziała nam urzędniczka. Dodała również, że nie był podstaw do tego, aby całkowicie wyciąć dąb: – Jeżeli drzewo nie ogranicza widoczności i nie stwarza zagrożenia, to nie można go usunąć. W sytuacji, kiedy chcielibyśmy wyciąć to drzewo, a nie stwarzałoby ono zagrożenia, musielibyśmy uiścić opłatę Starostwu Powiatowemu w Trzebnicy. Dlatego też dokonaliśmy tylko cięć pielęgnacyjnych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here