Spacer po odnowionym parku

480

Przez dwa lata zabytkowy park był miejscem budowy. Odnowienie ulubionego miejsca służącego do wypoczynku prowadziła firma Anti z Wrocławia. Rewaloryzacja parku była drugim etapem modernizacji zespołu pałacowo-parkowego (w pierwszym odnowiono ruiny pałacu oraz zmodernizowano basztę). W ramach ostatniej inwestycji wytyczono nowe ścieżki spacerowe. Podczas prac restauratorskich udało się odnaleźć pozostałości po dawnych piecach, które odtworzono, a na fundamentach po zawalonej części pałacu powstała herbaciarnia. W trakcie prac odmulono dwa stawy oraz wykonano nowe skarpy. Na dużym stawie zbudowano nowy pomost w kształcie łódki. W centralnym miejscu na wyspie powstała duża pergola z miejscem do grillowania, gdzie można odpocząć.

Prace, które rozpoczęły się w 2010 r. planowo miały zakończyć się w listopadzie 2011 r., jednak ze względu na wykopaliska archeologiczne prowadzone przy powstającym trejażu, na jakiś czas musiały zostać przerwane. W ostatnim etapie zadbano o nowe nasadzenia. Teraz spacerując w odnowionym parku widać prace jakie wykonano. Nic zatem dziwnego, że w nowym i zadbanym otoczeniu modne są sesje fotograficzne młodych par. O pielęgnację i utrzymanie czystości w parku dba ZPK, jednak w ciągu najbliższych dni zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie i pielęgnację parku: – Teraz jest to jedno z ciekawszych miejsc spacerowych na północ od Wrocławia. Turyści, którzy odwiedzają ruiny zamku, czy basztę, będą mogli również spacerować po wytyczonych ścieżkach – mówi Ireneusz Pyczak, kierownik referatu inwestycji i rozwoju lokalnego w Żmigrodzie. To jednak nie koniec zadań w ponad 14 hektarowym parku. W przyszłości gmina chce ogłosić kolejny przetarg, w ramach którego między innymi zostanie zagospodarowany mały staw oraz odtworzony kanał doprowadzający wodę do stawów, po którym pływać będą mogły również kajaki. ZPK złożył już wniosek o zakup 12 kajaków i 2 łódek dla mieszkańców i turystów, który teraz jest rozpatrywany w Urzędzie Marszałkowskim.W ramach projektu, cyklicznie odbywałyby się w Żmigrodzie spływy kajakowe.

Oficjalne otwarcie parku zapowiadane jest na najbliższą niedzielę 12 sierpnia, na godz.12. Do Żmigrodu w ramach letniej akcji „Eska summer” przyjadą reporterzy z radia Eska.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here