Blisko 130 tys. zł netto poszło na trzebnicką strefę kibica

168

Przypomnijmy, że po raz pierwszy o sposób organizacji strefy kibica pytaliśmy trzebnicki urząd już w maju. Wtedy sekretarz miasta, Daniel Buczak, odesłał nas (udzielając odpowiedzi po 14 dniach)  do gminnej gazetki, gdzie rzekomo taka informacja miała być zamieszczona. Sprawdziliśmy, okazało się, że we wskazanym wydaniu Panoramy Trzebnickiej nie ma informacji o które pytaliśmy. Nagle na początku czerwca okazało się, że w trzebnickiej strefie mają wystąpić artyści. Dlatego też 22 czerwca wysłaliśmy zapytanie dotyczące kosztów imprezy, uwzględniających gaże muzyków. I ponownie, po 14 dniach od wysłania wniosku o udzielenie informacji publicznej, sekretarz Trzebnicy poinformował nas, że pytania powinniśmy skierować do dyrektora TCKiS, choć kilka miesięcy wcześniej otrzymaliśmy oficjalne pismo od Marka Długozimy, burmistrza Trzebnicy, iż to on jest właściwą osobą, aby udzielać odpowiedzi na pytania prasy. I dotyczy to wszystkich jednostek gminnych.

Kiedy po raz trzeci, 27 czerwca zadaliśmy pytania dotyczące tej samej sprawy, tym razem skierowane do Adama Waza, dyrektora TCKiS, odpowiedź przyszła do nas 6 lipca. Magdalena Augustowska, która udzielała nam odpowiedzi (z upoważnienia dyrektora) napisała wówczas m. in.: „Z  powodu skrócenia imprezy z braku zainteresowania mieszkańców i zamknięcia strefy 24 czerwca, umowy dotyczące kosztów obsługi strefy kibica oraz wypożyczenia telebimu są w trakcie renegocjacji z kontrahentami”. Poinformowała nas również, że gmina wydała łącznie na gaże dla artystów 43 tys. 433 zł. Jeśli zaś chodzi o zyski ze sprzedaży powierzchni pod usługi, otrzymaliśmy następująca odpowiedź: ” Dnia 2 kwietnia 2012 r. wystosowane zostało zaproszenie do 10 podmiotów gastronomicznych z terenu gminy Trzebnica do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym organizacji cateringu dla widzów podczas imprezy „Trzebnica Kibicuje”. Na spotkanie, które odbyło się 16 kwietnia. przybył przedstawiciel jednego podmiotu – Hotelu „Trzebnica”, który w dalszym etapie nie wyraził zainteresowania współpracą przy tej imprezie. W takim przypadku zaproszona została do współpracy firma zewnętrzna, która zobowiązała się do udostępnienia sceny na 4 dni koncertowe (towarzyszące imprezie) i zorganizowała poczęstunek dla gości zaproszonych z miasta partnerskiego Kitzingen. Budżet gminy otrzymał 5.000 zł  i dodatkowo 615 zł za reklamę. Licencja UEFA kosztowała Trzebnicę 36 EUR, co w przeliczeniu wyniosło: 1550,27 zł.

W poprzednim tygodniu chcieliśmy dopytać Adama Waza, czy znane są już całkowite koszty organizacji imprezy. Podczas rozmowy z dyrektorem, nasza dziennikarka otrzymała odpowiedź, iż informacje zostaną nam udzielone drogą mailową. I faktycznie, w piątek otrzymaliśmy odpowiedź od dyrektora TCKiS, w której czytamy: „wszystkie koszty związane z przygotowaniem i obsługą strefy kibica, łącznie z gażą dla artystów, wypożyczeniem i obsługą telebimu, nagłośnieniem i oświetleniem, wykupem licencji i zakupem materiałów promocyjnych oraz zapewnienie, sprawnej obsługi, opłatami do ZAIKS-u wyniosły… 127 211,05 zł netto. Natomiast łączne koszty wynajęcia, montażu, demontażu, obsługi telebimu oraz wynajęcia i obsługi techniki scenicznej wyniosły: 53000 zł netto.”

A zatem jak łatwo policzyć na samo wynajęcie i obsługę telebimu gmina wydała zawrotną sumę ponad 65 tys. zł! 

Oszałamiająca jest też całkowita suma kosztów związana z organizacją strefy kibica, bo zakładając, że do kwoty netto doliczymy 23 proc. VAT, to okaże się, że cała impreza mogła kosztować nawet ponad 156 tys. złotych!

6 KOMENTARZY

 1. O jej powaznie – czyli co lincz? Mi sie podobala inicjatywa i nie zaluje grosza z mojej podatkowej kieszeni wydanej na to, szkoda ze pogoda nie dopisala (pewnie NOWa wezwala egzorcystow 😉 ). Ja wiem ze wedlug NOWej lepiej bylyby to wydane pieniadze na np. lokalna gazete ;), albo np. na promocje p. Łap…. . NO NIE DOGODZI WSZYSTKIM.

 2. Popieram! Wg Nowej to powinniśmy się kisić w domach, żadnych imprez plenerowych, koncertów, festynów. I to pod płaszczykiem „rzekomej troski” o nasze podatki. W swojej krytyce poczynań Długozimy dochodzicie już do śmieszności.

 3. Inicjatywa owszem ciekawa, zresztą prawie wszystkie miały jakąś strefę, ale tu chodzi o wydawanie publicznych pieniędzy. Taką strefę ze wspólnym oglądaniem prywatna firma pewnie by zrobiła za 20-30 tys. zł (to koszty) i jeszcze by na tym zarobiła, a tak z publicznej kasy można wydawać i 150 tys. przecież to nie moje tylko gminne. Jak nie będziemy dbali o finanse, o nasze podatki, to niedługo będziemy mieli taką szopkę jak teraz w Grecji, gdzie rozdawnictwo bez opamiętania legło w gruzach. Ciekawe czy komentujący powyżej będą dalej w tak dobrych nastrojach, gdy stracą pracę, a podatki i opłaty za śmieci czy wodę będą płacić dużo wyższe. Dobrze, że jakaś gazeta ma odwagę o tym pisać. Sama mieszkam za granicą i wiem, że tu gazety patrzą władzy na ręce sto razy bardziej niż w Polsce. I dobrze, bo przynajmniej politycy, zanim wydadzą kasę, trzy razy się zastanowią. Ale to inna kultura, inna demokracja, u nas może tak będzie za 20 – 30 lat. Powodzenia… i pozdrowienia dla Trzebnicy.

  • Moja droga, a czy bylas w tym czasie w Trzebnicy skoro mieszkasz za granica? Ktora prywatna firma zorganiozwalaby wystep kilku gwiazd (Bendnarka wystep byl super) za 20-30 tys.? A co do Grecjii – wbrew obawom jestesmy (jako Polska) totalnym przeciwienstwem. Czyli statystycznie wieksze prawdopodobienstwo ze to wlasnie Twoja NOWa ojczyzna jest wlasnie w gorszej sytuacji niz nasz kraj. A co do reszty to NOWa poprostu robi propagande prawie jak za komuny – wiec skoro dawno nie bylas w Trzebnicy i nie widzisz jak sie zmienila to nie zrozumiesz o co tu chodzi (polityka??).
   BTW. Ile za Śnieżkę (kod do komentu) NOWa dostanie? Bo nie chcialbym przylozyc reki do sponsorowania tak skrajnie stronniczego tyogodnika.

 4. 130 000 (zmarnowane pieniadze)/ 15 000 (okolo tylu mieszkancow MIASTA – a gdzie gmina?) = 8,66 NETTO (10,66 BRUTTO) – tyle moja kieszen kosztowalo zorganizowanie strefy kibica. Dam nawet 20 zl nastepnym razem. Ciekawe ile kosztuje bilet na Bednarka i pozostale zespoly? Albo np. ile dajecie na „tace” co tydzien? Albo np. na browar, grilla, paliwo? Atu zaledwie 10,66 i wielkie halo, normalnie tragedia. A do Pani Anki w przeliczeniu na Euro – jakies 3, na funty 2 – w jakim to kraju Pani mieszka skoro to powod do pisania o tym? Czyz nie widzi Pani ze to nagonka i nic wiecej.
  PS. Znowu NOWa zarabia na mnie – wpisalem CINEMA CITY

 5. a dlaczego nie ujeto kosztów zniszczen biezni i murawy płyty głownej?? obiekt miał słuzyc przez lata, juz juz mineło a ktos nadal bedzie z tego obiektu korzystał

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here