Sprawdzamy kąpieliska w naszym powiecie

1207

Od pewnego czasu mieszkańcy naszego powiatu mają spory wybór, jeśli chodzi o kąpieliska. Niektórzy jeżdżą na baseny i do akwaparków do Wrocławia, Oleśnicy czy Brzegu Dolnego. Mieszkańcy Trzebnicy mają na miejscu krytą pływalnię z parkiem wodnym, natomiast mieszkańcy innych miejscowości mogą się wybrać na baseny lub stawy. Postanowiliśmy odwiedzić najchętniej odwiedzane kąpieliska w naszym powiecie. Podajemy ceny i warunki, w jakich można zażywać kąpieli wodnych.

Na obornickim basenie jest tanio

 Choć na basenie w Obornikach Śląskich nie ma zbyt wielu luksusów, w upalne dni frekwencja dopisuje. Kiedy odwiedziliśmy w sobotę kąpielisko, korzystających z ochłody nad wodą było sporo. Bilety wstępu nie są kosztowne w porównaniu z innymi kąpieliskami, a w dodatku, jak zapewniła nas kasjerka, osoby które chciałyby cały dzień spędzić na basenie, mogą bez problemu wyjść do domu na obiad, a potem wrócić nad wodę. Dzieci do 6 lat w ogóle nie płacą za wstęp, natomiast bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży kosztuje 3 zł, a dla osoby dorosłej 5 zł i jak podkreślała kasjerka, jest ważny cały dzień, bez względu na to, jak długo przebywa się nad wodą. Na terenie basenu znajduje się również bar, w którym w przestępnych cenach można zakupić zarówno gorące posiłki, jak i napoje chłodzące czy lody. Za dodatkową odpłatą można również pograć w siatkową piłkę plażową, a obok( już nie na terenie basenu) znajduje się kort tenisowy. Do dyspozycji kąpiących są dwie niecki basenu, a także brodzik dla najmłodszych, przy którym znajduje się mała zjeżdżalnia. Atutem obornickiego basenu jest to, że teren, przy którym jest położony jest zarówno nasłoneczniony, jak i zacieniony, dzięki czemu można się opalać, a wytchnienia od upału szukać w cieniu. Na terenie basenu znajdują się oczywiście toalety, a także przebieralnie i natryski. Kąpielisko jest nadzorowane przez profesjonalnych ratowników.

 Wilczyn przyciąga ceną i przyrodą

 W Wilczynie, koło Obornik działa ośrodek wypoczynkowy z domkami kempingowymi, polem namiotowym i kempingowym. Kiedy odwiedziliśmy obiekt w niedzielę, wszystkie spośród 22 domków były zajęte. Na recepcji dowiedzieliśmy się, że ten weekend nie był wyjątkowy pod względem ilości gości. Do ośrodka, przy którym znajduje się kąpielisko, przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale także wczasowicze z całej Polski, a nawet z Niemiec i Holandii. Właściciel ośrodka przygotował dla swoich klientów wiele atrakcji. Kąpielisko, które jest strzeżone przez ratowników, jest badane dwa razy w roku przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Temperatura wody w akwenie jest dość wysoka i wynosi około 22-23 stopni Celsjusza. Obok kąpieliska znajduje się plac zabaw dla dzieci, a także niewielki, dmuchany basenik. Ogromnym atutem tego miejsca jest to, że całodzienny wstęp dla dorosłego kosztuje 6 zł, bilet ulgowy to koszt 5 zł, natomiast za całodzienny pobyt psa na kąpielisku pobierana jest opłata w wysokości również 5 zł. Jednak każdy właściciel czworonoga jest  informowany o konieczności przebywania zwierzaka na terenie ośrodka w kagańcu i na smyczy. Dodatkową atrakcją, przydatną zwłaszcza podczas opalania, jest długi pomost. Do dyspozycji gości są dwa punkty gastronomiczne, natomiast ci, którzy wolą własny wikt,  mogą w wyznaczonych miejscach na terenie ośrodka rozpalić własnego grilla. Tym, co może przekonać rodziny z dziećmi do wybrania właśnie tego miejsca do biwakowania jest fakt, że do dyspozycji jest spory teren, który na bieżąco jest sprzątany. Fani plażowej piłki siatkowej mogą bez problemu uprawiać swój ulubiony sport, a tuż obok boiska do siatkówki można grać w piłkę nożną lub w badmintona. Przy plaży są oczywiście sanitariaty.

Niedzielna pogoda przyciągnęła tłumy na trzebnicki basen

Nietrudno zauważyć, że pogoda w pierwszej części wakacji nie rozpieszczała nas. Stąd też nie ma się co dziwić, że i na basen, szczególnie na część odkrytą, nie było też tłumów chętnych. Częste opady deszczu i niskie temperatury nie sprzyjały kąpielom. Dlatego, gdy tylko zaczęło się robić ciepło, aby przyciągnąć klientów, od 10 lipca zostały wprowadzone nowy rodzaj biletów – dwugodzinne na basen zewnętrzny. Bilet normalny  (dwugodzinny ) kosztuje 8 zł, a bilet ulgowy 4 zł. Aby zwiększyć zainteresowanie kąpielami na trzebnickim basenie, burmistrz i prezes podpisali także porozumienia, m. in. z gminami Wisznia Mała oraz Zawonia. W jego wyniku, mieszkańcy tych gmin mogą w jeden konkretny dzień tygodnia np. dla Wiszni Małej w piątek, w godzinach 16-20 korzystać z 10% rabatu na bilety wstępu na basen. Nie przyniosło to jednak zbyt wielkiego zainteresowania. I nie ma się co dziwić, obniżka o 10% to raptem złotówka na na bilecie, który kosztuje 10 złotych.

 – Nasi mieszkańcy z tego co wiem, nie są za bardzo zainteresowani tymi wyjazdami. Ale nie wiem czym jest to spowodowane. Wiem tylko, że do Trzebnicy na basen jeździ mało osób – powiedziała Elżbieta Michta, dyrektorka domu kultury w Zawoni. Ponadto w okresie wakacyjnym przygotowano półkolonie dla dzieci. Turnus trwa pięć dni, dzieci mają zorganizowany czas pomiędzy godziną 8 a 16. W tym roku ma być sześć turnusów.

Dzięki temu, że w ostatnim czasie zrobiło się naprawdę bardzo ciepło, wzrosła też ilość osób udających się na trzebnicki basen zewnętrzny. Niedzielne popołudnie zgromadziło wręcz tłum osób, oddających się wodnym szaleństwom.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here