Wielkie święto OSP w Bychowie

249

Na miejsce wspaniałej wiejskiej zabawy, która miała uświetnić jubileusz 60-lecia istnienia w Bychowie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej wybrano boisko piłkarskie. Na jego obrzeżach rozstawiono stoiska gastronomiczne oraz urządzenia do zabawy dla dzieci, w tym trampolinę i dmuchany zamek. Już od godziny 14 nad miejscem uroczystości unosił się zapach wojskowej grochówki, bigosu oraz pieczonych kiełbasek, którymi mogli się częstować gromadzący się licznie mieszkańcy tej malowniczej miejscowości. Jednocześnie można było podziwiać zawodników, którzy zmierzyli się w turnieju piłki nożnej o Puchar Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP Zdzisława Średniawskiego (za zajęcie I i II miejsca) i o Puchar Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Żmigrodzie Marii Rybki (za zajęcie miejsca III i IV). W systemie „każdy z każdym” rywalizowały w meczach 2 razy po 15 minut drużyny „Start” Bychowo, „Lech” Barkowo i „Oldboye” Piast Żmigród oraz drużyna ZPK Żmigród. Wszystkie mecze sędziował Mirosław Gordzicz.

Po zakończeniu emocjonującej piłkarskiej rywalizacji boisko zostało opanowane przez dzieci i towarzyszących im rodziców, którzy wzięli udział w konkursie „Bezpieczne miasteczko” zorganizowanym przez policjantów z wydziału ruchu drogowego komisariatu w Żmigrodzie. Dzieci mogły wykazać się znajomością znaków drogowych i pokazać, jak się bezpiecznie poruszać rowerem po specjalnym torze do nauki zasad ruchu drogowego. W międzyczasie wszyscy mogli wysłuchać koncertu dziewczęcego zespołu wokalnego prowadzonego przez Krzysztofa Szuberta.

Wszystko zmierzało powoli do kulminacyjnego punktu programu uroczystości jubileuszowych, czyli poświęcenia w kościele pw. św. Jana Nepomucena nowego sztandaru jednostki OSP w Bychwoie. Z boiska, punktualnie o godz 17. w zwartych kolumnach przemaszerowali do świątyni oprócz bychowskich strażaków również delegaci Ochotniczych Straży Pożarnych z Korzeńska, Barkowa, Garbc i Żmigrodu. Po powrocie zorganizowano na boisku sportowym ceremoniał strażacki, który tego dnia prowadzili druhowie Mariusz Krzesak i Mieczysław Szymków. Zasłużonym strażakom, w tym byłemu drugiemu komendantowi jednostki OSP w Bychowie Józefowi Adamiszynowi wręczono medale oraz okolicznościowe podziękowania. Głównym punktem ceremoniału było oficjalne przekazanie sztandaru dla OSP Bychowo.|

Oficjalna uroczystość się zakończyła i można było zorganizować pokazy umiejętności strażackich, takich jak gaszenie pożaru czy obsługa sprzętu ratowniczego. Każdy mógł też obejrzeć wnętrze wozu bojowego, który jest chlubą bychowskich strażaków-ochotników.

Nie wolno zapominać, że przez cały czas konferansjer zachęcał uczestników jubileuszowego pikniku do udziału w loterii fantowej, w której można było wygrać m.in. krzesła firmy meblarskiej Tekwoj, kosiarkę elektryczną (nagroda główna), koce czy dmuchanego delfina do zabaw wodnych.

Jubileusz 60-lecia istnienia bychowskiej jednostki OSP trwał w najlepsze do późnych godzin wieczornych. Nic w tym dziwnego, skoro parkiet taneczny zapełnił się wirującymi parami, a znakomita pogoda nie zmusiła nikogo do przedwczesnego opuszczenia boiska sportowego. Spora zasługa w tej pysznej zabawie należy do zespołu muzycznego „Akord”, który skoczną muzyką i dawką świetnego humoru skutecznie zagrzewał do zabawy nie tylko strażaków, ale też wszystkich, którzy ze strażakami chcieli świętować zacny jubileusz.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here