Etnovo promuje powiat

459

Zespół Etnovo składa się z ośmiu dziewcząt, wybranych w drodze castingów, które przeprowadzone zostały we wszystkich szkołach powiatowych. Z każdego z nich wybranych zostało kilka osób. Nie wszyscy są jednak uczniami tych szkół, ponieważ castingi były otwarte.

Nabór do zespołu przeprowadzaliśmy w szkołach, ponieważ tam jest najwięcej młodzieży. Szansę na wystąpienie dostała jednak nie tylko szkolna młodzież, ale każdy, kto miał ochotę mógł wziąć udział w projekcie, i dołączyć do naszej ekipy – powiedziała Grażyna Wilgosz z trzebnickiego starostwa.

Zespół ćwiczy od lutego i spotyka się raz w tygodniu na próbach. Etnovo posiada w swoim repertuarze głównie utwory ludowe, ale wszystkie są głównie polskiego pochodzenia. Wszystkie utwory nie są wykonywane gwarą, ale w czystym polskim języku, co jest nowością w zespołach ludowych. Podkłady, do których śpiewają wokaliści bazują na melodiach tradycyjnych, ale ujętych w rozrywkowej nucie. Jest to tradycyjna melodia ludowa, ale z popowym zacięciem. Naprawdę doskonale się tego słucha.

Pierwsze koncerty odbyły się jeszcze w trakcie  roku szkolnego; kolejne planowane są na okres wakacyjny. Jest to o tyle ważne, że większość członków zespołu to uczniowie.

Reakcja słuchaczy podczas koncertów jest bardzo pozytywna. Ludziom podoba się muzyka grupy Etnovo, ale są przede wszystkim zaskoczeni. Zupełnie czego innego się spodziewali, niż to,  czego mają okazję słuchać – dodaje Grażyna Wilgosz.

Zespół prowadzi Barbara Ulatowska, wokalistka i skrzypaczka z zespołu Mitlos i to właśnie ona przygotowuje podkłady do wszystkich utworów. Polega to na aranżowaniu przez nią polskich pieśni tradycyjnych na nowy, współcześnie brzmiący sposób. Nieraz wymaga to dokomponowania przez nią fragmentów melodii. W podkładach ujęte są nietypowe dla ludowej muzyki instrumenty, takie jak saksofony, pianina, gitary elektryczne i zestawy perkusyjne. Etnovo to zespół wokalny. Podkład muzyczny jest odtwarzany, ale w kilku utworach pani Barbara gra na skrzypcach.

Aktualnie repertuar zespołu obejmuje około 10 utworów, jednak z każdym spotkaniem pojawiają się nowe pomysły. W chwili obecnej zespół pracuje nad piosenką powiatową – dodała pani Grażyna.

Zespół ma fantastyczne głosy, więc jest także pomysł, aby każda z uczestniczek miała swoją solówkę. Trzeba przecież wykorzystać różnorodność. A ponieważ zespół ma promować powiat trzebnicki na zewnątrz, planowane są różne wyjazdy zarówno po kraju, jak i za granicę.

Stawiamy na piosenkę powiatową. Będzie to utwór całkowicie autorski. Melodię i tekst napisała Barbara Ulatowska. Fragment tekstu jest także autorstwa Roberta Woźniaka, znanego jako Bercik z wytwórni RW-Records– powiedziała nam Grażyna Wilgosz.

A jeśli zespół będzie się dalej tak dobrze rozwijał, niewykluczone, że w przyszłości powstanie też profesjonalna płyta zespołu. Trzymamy kciuki!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here