Komercjalizacja szpitala za droga?

645

Jak zapowiadał jeszcze w lutym starosta Robert Adach, w połowie roku Szpital św. Jadwigi miał zostać przekształcony w spółkę prawa handlowego, której stuprocentowym udziałowcem będzie powiat.  Korzyści z takiego przekształcenia wydawały się jasne: Szpital mógłby rozszerzyć ofertę leczniczą, oprócz usług wynikających z kontraktu z NFZ prowadzić także działalność komercyjne. W dodatku – zgodnie z rządowymi obietnicami – za szybkie przeprowadzenie tej czekała nagroda w postaci sześciu milionów na oddłużenie szpitala. Jak się jednak okazuje, koszty tego przekształcenia mogłyby zrujnować budżet powiatu.

Drugi tydzień w szpitalu pracuje firma audytowa, która ma kondycję finansową placówki i określić jej możliwości funkcjonowania w warunkach rynkowych.

A sytuacja szpitala jest coraz gorsza, bo NFZ zmniejszył o jedną dziesiątą kontrakt i szpital, który jeszcze nie dawno mógł rocznie spłacać blisko 2,5-mln. raty kredytu przestał płacić i zadłuża się dalej.

Na dodatek 6 mln zł na spłatę kredytu restrukturyzacyjnego jakie spodziewano się uzyskać dzięki szybkiej komercjalizacji prawdopodobnie w ogóle trzebnickiej placówce nie przysługuje.

A to dlatego, że w szpitalu szukano oszczędności Po połączeniu szpitala powiatowego z ośrodkiem replantacji, a później ze szpitale ortopedycznym okazało się, że nowa placówka jest bankrutem. Wierzyciele – zwłaszcza ośrodka replantacji – już dawno przestali wierzyć w możliwość spłaty. – Gdy ten kredyt był zaciągany w 2005 r. , szpital był pod ścianą. Nie miał żadnej zdolności kredytowej. W związku z tym znalezienie banku, który  chciałby nas wesprzeć finansowo graniczyło z cudem. Ostatecznie znalazł się taki i wyłożył gotówkę, ale na bardzo dla nas niekorzystnych warunkach – wyjaśnił dyrektor Edward Puchała. – W 2010 roku zamieniłem ten niekorzystny kredyt na kredyt w innym banku, na lepszych warunkach.

Jednak teraz powstał problem. Według przepisów ułatwiających komercjalizację szpital może liczyć na pomoc w oddłużeniu, ale tylko zobowiązań przeznaczonych na restrukturyzację. Takim kredytem na pewno był ten niekorzystny. Według ministerialnych urzędników nie jest nim już jednak kredyt z 2010 r., choć zaciągnięty został tylko po to, żeby nie płacić lichwiarskich odsetek. Kolejnym problemem, który może stać się barierą na drodze do komercjalizacji jest sprawa zapłacenia podatku VAT od przekazanego spółce majątku szpitala. Jak wyjaśnił szef samorządu, obecnie nie ma jednej opinii prawnej na ten temat. W przypadku, gdyby cały majątek szpitala należał bezpośrednio do starostwa, podatku prawdopodobnie nie trzeba by płacić. Jednak w przypadku trzebnickiego szpitala sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo wprawdzie nieruchomości są starostwa, ale wyposażenie placówki należy do ZOZ. Gdyby się okazało, że trzeba zapłacić VAT, wniósłby on ok. 6 mln zł, czyli tyle, ile ewentualne umorzenie długu, którego przecież może nie być. Czy w takiej sytuacji rozwiązanie problemów szpitala będzie audyt? – spytaliśmy szefa samorządu powiatowego. – Audyt ma nam odpowiedzieć na trzy pytania: po pierwsze, w którym miejscu jesteśmy; po drugie co dalej SP ZOZ czy spółka; i wreszcie trzecia kwestia to plan naprawczy. Wynik audytu naświetli nam sprawy wydajności, jakości, zarządzania zasobami ludzkimi – powiedział nam starosta Robert Adach. – Audytorowi powiedziałem, że nas interesuje przedstawienie wyników szpitala na tle innych placówek w Polsce. Co jest, to my wiemy, ale nie wiemy czy nie mamy gdzieś przerostów zatrudnienia, czy nie trzeba zrezygnować z jakiejś formy działalności, a może przeciwnie, wprowadzić nową. Audyt prowadzi bardzo profesjonalna firma z dużym doświadczeniem i na podstawie zebranych danych zaproponuje nam program naprawczy, który będziemy realizować. Audyt będzie kosztował pond trzydzieści tysięcy złotych, ale myślę, ze warto wydać te pieniądze, też po to, żeby radni mieli pewność i nie musieli opierać się tylko na słowie burmistrza. – Jeśli audyt podpowie nam, że nie ma sensu przekształcać w spółkę, to nie będziemy przekształcać. I odwrotnie. jeśli po tej kontroli okaże się, że to dobry kierunek, bo np. możemy uzyskać dodatkowe pieniądze, to przekształcimy szpital w spółkę…

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here