Wygodniej pojedziesz z Prusic do Skokowej

610

Prace związane z remontem drogi łączącej Prusice ze Skokową trwały od 21 maja tego roku. Droga powiatowa nr 1349D na odcinku przeszła gruntowny remont. Na odcinku 6,3 km wykonano dywanik asfaltowy wraz z uzupełnieniem poboczy. Wieś Jagoszyce leżąca przy tej zyskała całkiem nowy chodnik. Zakres prac remontowych obejmował położenie 34 600,5 m kw dywanika asfaltowego, a także roboty przygotowawcze i ziemne, zjazdy i chodniki, przepusty i urządzenia odwadniające w wyznaczonych miejscach, a także roboty wykończeniowe. Podpisując umowę wykonawca podjął również zobowiązanie oznakowania i zabezpieczenia robót na czas prowadzenia prac. W ramach przetargu wyłoniono wykonawcę zadania, którym zostało Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg i Mostów Sp. z o.o. Piotroniowice 54 koło Wołowa. Początkowo zakończenie robót planowano na 15 sierpnia, jednak wykonawca zakończył remont kilka tygodni przed czasem. W związku z tym, że droga łącząca Prusice ze Skokową jest drogą powiatową, zadanie było realizowane przez Powiat Trzebnicki w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II – Bepzieczeństwo – Dostępność – Rozwój”, a partnerem zadania była gmina Prusice.

Choć kierowcy mogli już od pewnego czasu jeździć po komfortowej, nowej nawierzchni, to w poprzedni piątek uroczyście otwarto wyremontowaną drogę.

Starosta trzebnicki, Robert Adach podkreślał, że Powiat Trzebnicki czynnie korzysta ze środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych: – Z tego co wiem, jesteśmy liderem w korzystaniu z tych pieniędzy. W tym roku uda nam się przy pomocy pieniędzy z tego programu wybudować trzy tak zwane „schetynówki”; pierwsza powstanie w gminie Prusice, druga w gminie Żmigród, a dokładnie w Kaszycach Milicki, natomiast trzecia w gminie Oborniki Śląskie, a dokładnie w Kowalach. Droga łącząca Prusice ze Skokową jest naszą sztandarową inwestycją, ponieważ w dużej mierze, około 1/3, finansowana jest z programu, a także ze środków powiatu, które stanowiły około 2/3 kosztów, a gmina Prusice też trochę dołożyła. Muszę podkreślić, że współpraca z wykonawcą układała się bardzo dobrze i firma z Pietronowic dokładała wszelkich starań, żeby potrzeby mieszkańców wiosek, przez które przechodzi droga, a niestety nie zawsze tak jest. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że Powiat Trzebnicki zarządza 428 km dróg, a remont tego fragmentu kosztował blisko 1,5 mln zł, więc aby naprawić wszystkie drogi potrzebujemy około 200-250 mln zł – mówił podczas uroczystości starosta, który podkreślił, że pieniądze na konkretne remonty dróg przeznaczają radni, a nie zarząd powiatu.

Igor Bandrowicz, burmistrz Prusic podziękował zarządowi powiatu, radnym, a także dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Sabinie Misiak, za to że podjęli się ważnej dla mieszkańców gminy Prusice inwestycji. – Staroście chciałbym szczególnie podziękować za ten jedyny chodnik powiatowy, który w tym roku został w naszej gminie wybudowany. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości prac, jakie zostały wykonane. Mamy porównanie z innymi podobnymi inwestycjami i widzimy, że firma z Piotronowic wykonała kawał dobrej roboty – mówił burmistrz i podkreślał, jak duże znaczenie dla mieszkańców Prusic ma wyremontowana właśnie droga: – Dzięki udrożnieniu tej drogi ułatwiliśmy dojazd mieszkańców zachodniej części gminy do miasta. Mam nadzieję, że miejscowości Krościny i Dędbicy nie będę nam mieli za złe, że zaczęliśmy od tej strony.

Podczas piątkowego otwarcia drogi obecni byli radni powiatowi z Prusic: Joanna Wiraszka, a także Sławomir Zarentowicz i Zygmunt Wojciechowski,  Bogusław Brud, komendant powiatowy Państwowe Straży Pożarnej w Trzebnicy, a podczas uroczystego przecięcia wstęgi policjanci wstrzymali ruch.

Swojego zadowolenia z wykonanej inwestycji nie krył Andrzej Podrygajło, sołtys Jagoszyc.- Na pewno będzie nam się dużo lepiej jeździło. Naczekaliśmy się na remont tej drogi, ale teraz mamy pewność, że wszystkie pracy zostały dobrze wykonane. Najbardziej chyba cieszy nas fakt, że wreszcie mamy chodnik i to w dodatku przez całą długość wsi. Choć jest wykonany z masy, która wygląda jak zwykły asfalt, mieszkanki Jagoszyc już go przetestowały i mówią, że nawet cienka szpilka nie zapada się – podsumowuje z humorem sołtys. Mieszkańcy wsi mają jednak nadzieję, że kierowcy nie będą „szaleć” na nowej nawierzchni, ponieważ w miejscowości obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km na godzinę, ustawiono również fotoradar.

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko fajnie z tym chodnikiem, który ma niejednakową szerokość. Ale mnie od początku tej inwestycji zastanawia, dlaczego nie przestawiono 2 słupów energetycznych, które stoją w ciągu chodnika? Może szanowny Sołtys przetestuje ten chodnik i spróbuje przejechać wózkiem dziecięcym, tak, żeby się zmieścić obok słupów (jeśli sam się zmieści bez wózka, to też będzie ok, nie znam osobiście jegomościa).
    W polskiej rzeczywistości cieszymy się z tego, co władzy skapnie ze stołu, ale ja jestem zdania, że jak coś się robi, to trzeba to zrobić porządnie i z głową, żeby nie robić tego 2 razy, bo wychodzi drożej i nie stać nas na bylejakość!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here