Przychodnia traci lekarzy specjalistów

54

Jest to o tyle zaskakująca wiadomość, że do tej pory w trzebnickiej przychodni pracowali lekarze  pięciu specjalizacji: położnik ginekolog, chirurg ogólny, okulista oraz laryngolog i neurolog. Ci dwaj ostatni specjaliści przyjmowali pacjentów kilka razy w tygodniu.

Ostatnie tygodnie to gorący czas dla dyrektorów placówek publicznych i niepublicznych, którzy ubiegali się o jak najlepsze kontrakty dla swoich przychodni. Nie wiemy, co zadecydowało, że w trzebnickiej ZLA od września zabraknie tych lekarzy. Dokąd udadzą się pacjenci? Czy będą zdani na skorzystanie z porad u lekarzy prowadzących prywatną praktykę? Czas pokaże. Teraz placówki mają czas na odwołanie się od decyzji NFZ. Ostateczne rozstrzygnięcia będą znane nawet pod koniec sierpnia – dowiedzieliśmy się we wrocławskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. W ubiegłym tygodniu chcieliśmy zadać pytanie dyrektor trzebnickiej przychodni Annie Imielskiej; dlaczego nie będzie laryngologa i neurologa oraz jakie mamy szanse by tych dwóch lekarzy przyjmowało pacjentów od września. Dyrektor była nieuchwytna, jednak mamy nadzieję, że uda się ten ważny problem rozwiązać i pani dyrektor odpowie na nasze pytania.

W listopadzie, kiedy radni spotkali się na sesji nadzwyczajnej by omówić wyniki audytu w przychodni, burmistrz rekomendował Annę Imielską jako osobę, pod władzą której uda się podnieść prestiż trzebnickiej placówki medycznej. Było to o tyle dziwne, że wcześniej to właśnie ona przeprowadziła audyt w przychodni, który krytykował poprzedniego dyrektora. Jednym z zaleceń w audycie, które jak najszybciej należy zrealizować, miała być modernizacja zakładu, który nie spełnia wymogów sanitarno-epidemiologocznej, budynek wymaga termomodernizacji, brakuje parkingów. Pojawiły się nawet plany wzbogacenia ofert leczniczej o kardiologa, ortopedę i wydłużenie czasu pracy laryngologa.

Kilka miesięcy później nadal nie zaszły zapowiadane zmiany: nie dość, że nie udało się zatrudnić dodatkowych lekarzy, to jeszcze grozi utrata dotychczasowych specjalistów. W budynku przy ul. Kościuszki zostały wprawdzie przeprowadzone kosmetyczne remonty, jak malowanie, remont toalet czy zmiana wyglądu punktu recepcji. Teraz burmistrz twierdzi, że przychodnię przeniesie do budynku przy ul. Armii Krajowej ale nadal brakuje konkretów – nie wiadomo kiedy przychodnia zostanie przeniesiona oraz z jakich środków burmistrz zamierza rozbudować i zmodernizować budynek, do którego planuje przenieść placówkę.

Dodajmy, że rozbudowa budynku, gdzie planuje się przenieść ZLA wiąże się ze zlikwidowaniem części przyległego placu zabaw, które przynależy do Przedszkola nr 1. A to budzi mieszane odczucia wśród trzebniczan.

Czy nowa dyrektor ma konkretny pomysł związany z funkcjonowaniem tej placówki medycznej? Mamy nadzieje, że na to pytanie uda nam się poznać odpowiedź w ciągu najbliższych dni.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here