Nietypowy spacer

75

Organizatorem pierwszego pikniku slackline było Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy. Pomysłodawcą tej imprezy jest Mirosław Kłopotowski, który kilka miesięcy temu zetknął się z tą nietypową formą sportu: –  Trzy miesiące temu, w internecie natknąłem się na filmik promujący slackline, w wolnym tłumaczeniu jest to spacer po taśmie. Ta forma aktywności ma w sobie jakąś magię, być może dlatego, że zwłaszcza dzieciom, kojarzy się z występami akrobatycznymi cyrkowców – wyjaśnia.

Bardzo łatwo zorganizować ten nietypowy spacer – wystarczy, że wokół drzew rozwiesi się specjalną taśmę. Bardziej wprawieni slacklinerzy (linowcy?) potrafią na linie wykonywać różnego rodzaju akrobacje (piruety czy salta) i jest to odmiana trickline. – Zorganizowanie pikniku nie było trudną sprawą, to była spontaniczna impreza. Kilka dni wcześniej pozyskałem materiały promocyjne o tematyce zdrowego trybu życia, np. komiksy dla dzieci, mówiące o zdrowym odżywianiu. W pobliskim Sklepie Spożywczym „Aga” zakupiłem owoce i warzywa, które uczennice z gimnazjum im. Macieja Rataja rozdawały zebranym uczestnikom pikniku w tym dzieciom, by nauczyć ich nawyków zdrowego żywienia, zamiast chipsów i przekąsek. Chciałbym, również podziękować za zasponsorowanie świeżutkiej marchewki właścicielowi sklepu panu Janowi Litwinowiczowi – dodał Mirek Kłopotowski. Zabawa była przednia; każdy próbował swoich sił, próbując przejść po tzw. „slacku”. Jeden z ojców obiecał swojej córce, że w niedługim czasie kupi jej linę do ćwiczeń.

W internecie dostępne są filmy, w których można podpatrzeć technikę chodzenia po taśmie – trzeba wiedzieć, że rozwieszona taśma jest bardziej stabilna najbliżej drzewa – tam najłatwiej złapać równowagę, natomiast więcej kłopotów z przejściem może być na środku, kiedy lina staje się giętka.

W dostępnych materiałach można przeczytać informacje o tym, jak prawidłowo ułożyć ciało, by swobodnie przejść. Mirkowi w prowadzeniu imprezy pomagali: Kacper Nowak (również od niedawna uprawia slackline), Natalia Kopij, Martyna Kmieciak, Klaudia Kmieciak. Natomiast partnerem był ZPK.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here