Co zrobić z uciażliwą produkcją?

614

Protest już był

Kilka lat temu, z inicjatywy mieszkańców gminy powstał protest, pod którym podpisało się 800 osób. W tym piśmie protestujący zwracali uwagę na nieprzyjemny odór wydobywający się z nieszczelnych kontenerów, które przewożą padlinę. Domagali się, by ciężarówki miały szczelne i chłodzone kabiny, ponadto by tranzyt nie przebiegał przez Prusice, a kierowcy przestrzegali przepisów ruchu drogowego: – Początkowo to pomogło. Została przeprowadzona kontrola, kierowcy mają zakaz wjazdu do Prusic, tylko jeżdżą przez wioski. Wtedy także starali się przestrzegać przepisów. Teraz, niestety, wszystko wraca do normy – mówi Małgorzata Kiełczewska, mieszkanka Kaszyc Wielkich.

Ta uciążliwa sytuacja dla mieszkańców ma miejsce właśnie w okresie letnim, gdy większość czasu przebywają w przydomowych ogródkach. Kilkanaście razy dziennie przez ich miejscowość przejeżdżają ciężarówki Farmutilu. Nieprzyjemny zapach rozkładającego się mięsa unosi się jeszcze kilka minut po przejeździe samochodu: – Prowadzę razem z mężem szkołę jazdy konnej, przyjeżdżają do nas goście. W jaki sposób mamy ich zatrzymać u siebie, skoro cały czas kierowcy jeżdżą przez naszą miejscowość pozostawiając ten smród. Dlaczego musimy to wdychać, ja i moje dzieci. Ten zapach jest naprawdę nie do wytrzymania – dodaje pani Monika Morsztyn, również mieszkanka Kaszyc.

Oprócz nieprzyjemnego odoru, mieszkanki zwracają również uwagę na kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów i mimo ustawionego zakazu do 40 km/h, znacznie szybciej przejeżdżają przez wioskę, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców, a zwłaszcza dzieci, które teraz beztrosko się bawią: – Nie mamy chodnika, a kierowcy pędzą przez naszą wioskę. Sama nieraz musiałam zjeżdżać na pobocze, bo inaczej ta ciężarówka by mnie staranowała. A co będzie jeżeli dojdzie do nieszczęścia i zostanie potrącone jakieś dziecko? -dodaje pani Monika.

Ta sytuacja powtarza się każdego dnia, bo podprusicki zakład czynny jest przez całą dobę. Kiedyś nawet jeden z mieszkańców próbował policzyć ile samochodów dziennie kursuje na trasie między Prusicami i Kaszycami i naliczył ich prawie sto.

Radny podejmuje walkę

Zobacz jaką walkę podejmuje radny...

Liczba słów ukrytego tekstu: 431

Kup gazetę w kiosku
lub wydanie elektroniczne

ten artykuł znajduje
się w numerze 2012-29
Cena gazety: 3,00 brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.NOWA
na numer: 72068
Cena sms: 2,46 brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 1,50 brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:

UWAGA!!! Zakupiony kod jest aktywny przez 7 dni oraz odkrywa wszystkie płatne treści.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here