Wypoczynek z kulturą

86

Halina Muszak, dyrektorka Obornickiego Ośrodka Kultury zapewnia, że wakacyjna oferta została tak skomponowana, żeby dzieci w różnym wieku znalazły coś dla siebie. – Program, z którym można zapoznać się w internecie, a także na plakatach rozwieszonych w różnych częściach miasta, jest bardzo różnorodny i skierowany do dzieci w różnym wieku: od 5 do 12 lat, a także dla starszych. Obejmuje zarówno zajęcia plastyczne, jak i ruchowe. – mówi dyrektorka. Halina Muszak podkreśla, że do uczestniczenia w zajęciach zapraszane są również dzieci z okolicznych wiosek, a także te, które korzystają z letniego wypoczynku w Obornikach. – Często dzieci, które w ciągu roku szkolnego przychodziły do nas na różne zajęcia, w czasie wakacji przyprowadzają swoich kolegów albo rodzinę, która przyjechała ich odwiedzić. Kilka dni temu w zajęciach plastycznych uczestniczyła Oliwka, która przyjechała do Obornik ze Stanów Zjednoczonych, w odwiedziny do rodziny. Zdarza się też tak, że w zajęciach wakacyjnych uczestniczą koledzy z jednej szkoły czy klasy, albo dzieci poznają zupełnie nowych kolegów i koleżanki – mówi dyrektorka. Jak dodaje, zajęcia zaczynają się od godz. 11 lub 12.  i poukładane są tak, aby po zakończeniu jednych zajęć dzieci mogły chwilę odpocząć i udać się na kolejne warsztaty. Dzięki temu dzieci mają w jednym ciągu zagospodarowany czas, a rodzice pewność, że ich pociechy są pod dobrą opieką.

Halina Muszak podkreśla, że atrakcje jakie ośrodek kultury może przygotować dla najmłodszych zależą od środków finansowych, jakie otrzymuje: – W tym roku mamy zdecydowanie więcej dzieci niż w poprzednich latach. Na pewno jest to wynikiem tego, że OOK ma ciekawą ofertę, ale także tego, że ludzie są coraz biedniejsi i nie stać ich na wyjazdy, czy zapewnienie  dzieciom rozrywek. Czasem na jedne zajęcia przychodzi ponad 30 dzieci, dlatego z jednej strony bardzo się cieszymy, a z drugiej czujemy odpowiedzialność, żeby zapewnić wszystkim przede wszystkim bezpieczeństwo, ale i dobrą zabawę.  

OOK przygotowało na wakacje ponad 50 różnych propozycji. Bożena Przybylska, która w roku szkolnym prowadzi Koło Małego Plastyka, zorganizowała już jeden plener malarski w Skoroczysku (na stawach w Skarszynie). Na kolejne, które odbędą się w sierpniu, w Mini ZOO w Golędzinowie, w Porcie Uraz i w Dworku w Kuraszkowie, można się jeszcze zapisywać w sekretariacie OOK lub pod numerem 71 310 12 15. Koszt wyjazdu (przyjazdu) to 15 zł. Podczas plenerów dzieci uczą się nie tylko technik malowania czy szkicowania, ale poznają także ciekawe miejsca.

Monika Materny i Justyna Asztemborska prowadzą zajęcia w pracowniach ośrodka kultury. Kiedy odwiedziliśmy OOK na zajęciach „Główka pracuje”, prowadzonych przez Justynę była pełna sala. Dziesięcioletni Mateusz przyznał, że bardzo lubi tu przychodzić: – Często rysujemy, a ja to bardzo lubię. Mamy tu takie gry i zabawki, jakich nie mam w domu. Wcześniej chodziłem tu na tańce do pani Kasi Bagińskiej i też mi się podobało – mówił Mateusz. Ola, która na co dzień chodzi z Mateuszem do jednej klasy też jest bardzo zadowolona z zajęć: – Przychodzę tu z moją siostrą bliźniaczką Hanią i naszą najlepszą koleżanką Zuzią. Byłyśmy na przedstawieniu o kocie w butach i najbardziej podobały się nam stroje. Bo my w ogóle bardzo lubimy się przebierać i dlatego najbardziej lubimy zajęcia teatralne pani Justyny Asztemborskiej – mówiły dziewczynki.

OOK ma dla starszych dzieci bardzo ciekawą, niespotykaną propozycję: – Zachęcam wszystkich, zwłaszcza młodzież w wieku 12-20 lat do zapisywania się i uczestniczenia w warsztatach pantomimy. Aby zajęcia mogły się odbywać potrzebujemy przynajmniej 10 – osobowej grupy. Mamy wspaniałych prowadzących, duet Liquidmime: Annę Wojtkowiak i Jima Williamsa, amerykańskiego aktora. Pierwsze zajęcia zaplanowaliśmy na 16 sierpnia. Jeśli tylko zbierze się odpowiednio liczna grupa, warsztaty będą całkowicie bezpłatne dla uczestników – zaprasza Halina Muszak.

Na początku wakacji w sali widowiskowej OOK odbyło się przedstawienie dla dzieci „Kot w butach”. Urząd Miejski zasponsorował dzieciom z dwóch wiosek transport na spektakl, który bardzo podobał się dzieciom. Na koniec wakacji, 30 sierpnia, o godz. 14 w ośrodku kultury wystąpi teatr Luterek z przedstawieniem „Klaunada dla dzieci”. Wstęp również będzie bezpłatny. Na to przedstawienie gmina ma zasponsorować dojazd dzieciom z innych wiosek.

Do połowy sierpnia potrwają również warsztaty muzyczne, które wcześniej prowadziła Aneta Góral, a teraz przejęła Sonia Baran.

Dla starszych oborniczan OOK zorganizowało koncert muzyki greckiej, podczas której, przy pełnej sali, wystąpił „Mythos” Greek Folk Band. W sobotę, 18 sierpnia na dziedzińcu przed ośrodkiem kultury wystąpi także zespół Blues Menu.

Również Biblioteka im. Jarosława Iwaszkiewicza przygotowała dla swoich czytelników wiele atrakcji. Przede wszystkim czytelnicy mogą korzystać z ogromnego księgozbioru, od godz. 8 do godz. 16. Poza tym, w czwartki i  piątki przed budynkiem biblioteki prowadzony jest wakacyjny kiermasz taniej książki, czyli sprzedaż książek wycofanych z biblioteki: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W dziale dla dorosłych trwa cykliczna ekspozycja rysunków satyryków polskich „Satyra spod lady”, a także „Tomek w krainie literatury” – wystawa w 20. rocznicę śmierci Alfreda Szklarskiego”, „Dickensowskie opowieści” – w 200. rocznicę śmierci Karola Dickensa, „Lektura z wkładką” – wystawa zakładek pozostawionych w książkach (która potrwa do końca wakacji), „Książka rękopiśmienna i drukowana” – stała wystawa. W bibliotece są również prowadzone codziennie od godz. 9 zajęcia dla dzieci i młodzieży „Internet na co dzień” – w kawiarence

W filii biblioteki w Pęgowie, we wtorki i czwartki, w godz. 9-12 prowadzone są zajęcia „Z książką na wakacjach” – czytanie fragmentów literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz gry i zabawy z dziećmi. Natomiast w Osoli, we wtorki i czwartki, od godz. 16 prowadzone są zajęcia „Wakacje z książkami Walta Disneya” – spotkania czytelniczo-plastyczne dla najmłodszych.

 

Program OOK na najbliższy tydzień

 

17 lipca, wtorek, godz. 11-12 –  „Witaj wakacyjna przygodo” – zabawy plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat – prowadzi Monika Materny;

godz. 12-14 – Warsztaty taneczne – prowadzi Sonia Baran.

18 lipca, środa,  godz. 11-12 – „Witaj wakacyjna przygodo”” – zabawy plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat;

19 lipca, czwartek, godz. 11-12 – „Witaj wakacyjna przygodo”” – zabawy plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat;

godz. 12-14 – Warsztaty taneczne.

24 lipca, wtorek, godz. 11-12 – „Witaj wakacyjna przygodo” – zabawy plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat;

godz. 12-14 – Warsztaty taneczne.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here