Żmigrodzianie zdominowali Gdańsk

435

Projekt Respect your Health – Euroschools 2012 (Szanuj swoje zdrowie –  Euroszkoły 2012), to oficjalny program społecznej edukacji zdrowotnej prowadzony przez UEFA EURO 2012. Celem tego projektu jest promocja zdrowego stylu życia wśród młodych ludzi i ich rodzin w Polsce i na Ukrainie, ze szczególnym naciskiem na zapobieganie paleniu papierosów, zachęcanie do stosowania zdrowej diety oraz angażowanie się w aktywność fizyczną. W ramach tego projektu zorganizowano ogólnopolski turniej piłki nożnej dla dzieci, w którym wystąpiły reprezentacje czterech polskich miast gospodarzy Euro, tj. Gdańska, Wrocławia, Warszawy i Poznania.

Jako wyróżnienie za ponadprzeciętną działalność żmigrodzkich animatorów sportu oraz ich zaangażowanie w realizację projektu, organizatorzy dali im możliwość wyboru kadry do reprezentacji miasta gospodarza Wrocław, spośród dzieci z gminy Żmigród. Selekcjoner Mariusz Kłos powołał dzieci, aktywnie uczestniczące w zajęciach organizowanych na żmigrodzkim orliku, odznaczające się postawami prozdrowotnymi, zgodnymi z zamysłem projektu. I tak w składzie reprezentacji znaleźli się: Jakub Korytkowski, Gracjan Korytkowski, Jakub Husarz, Jakub Hatowski, Kacper Wyzinkiewicz, Konrad Śron, Patrycja Lisiecka, Marta Załanowska, Anita Turkiewicz oraz Nikola Timmermans.

Patronat nad reprezentacją objął burmistrz gminy Żmigród Robert Lewandowski, który przed wyjazdem osobiście zagrzewał młode talenty do gry oraz gratulował ich rodzicom ambitnych pociech. Organizacją wyjazdu i opieką merytoryczną zajęło się żmigrodzkie Stowarzyszenie Radosny Uśmiech. Młodzi żmigrodzianie udali się do Gdańska pod opieką Mariusza Kłosa i Marty Możdżeń.

Gościem specjalnym nadmorskiej imprezy była Kristina Gawriljuk, koordynatorka programu Respect your Health z ramienia UEFA. Punktem kulminacyjnym trzydniowego pobytu dzieci w Gdańsku były dwa turnieje piłkarskie. W pierwszych zawodach football3, każda osoba losowała  swoją drużynę, tworząc tym samym 5-cioosobowe zespoły integracyjne. Każdej drużynie nadano oryginalną, owocowo-warzywną nazwę, np. marchewki, bakłażany, truskawki, czy jagódki. Zawodnicy z gminy Żmigród wyróżniali się wyjątkową formą i doskonałymi umiejętnościami piłkarskimi. Często zdobywali piękne gole dla swoich drużyn, decydując tym samym o ich zwycięstwie.

Następnie odbył się właściwy Ogólnopolski Turniej Miast Gospodarzy Euro 2012. Reprezentanci Wrocławia, Gdańska, Warszawy i Poznania tworzyli po dwie drużyny 5-cio osobowe z których każda składała się z 3 chłopców i 2 dziewczynek. Każdy zespół losował na siebie nazwę kraju (ćwierćfinalistów Euro 2012). I tak też żmigrodzkie dwie drużyny wcieliły się w reprezentację Niemiec oraz obrońcy tytułu mistrzowskiego tytułu Hiszpanię. Obydwie drużyny trafiły do grupy A.  Ale to nie szczęśliwe losowanie zdecydowało o powodzeniu naszych reprezentantów. Dzieci z wielkim, sportowym zacięciem i zaangażowaniem rozgrywały kolejne mecze grupowe. Z dużą łatwością pokonały Czechy (reprezentacja Warszawy) oraz Francję (reprezentacja Poznania). W konsekwencji zapewnili sobie wyjście z grupy z pierwszego  i drugiego miejsca.W półfinałach spotkały się drużyny Hiszpanii (Wrocław) i Anglii (Gdańsk) oraz Niemiec (Wrocław) i Włoch (Gdańsk). W meczach półfinałowych zwycięstwo należało do reprezentacji Wrocławia, czyli obu żmigrodzkich ekip i to właśnie te drużyny rywalizowały w finale głównym. Emocjonujący finał zakończył się rzutami karnymi na korzyść drużyny hiszpańskiej.

W uroczystym zakończeniu gdańskiego turnieju udział wzięły wybitne legendy polskiego sportu: były bokserski zawodowy mistrz świata wagi półciężkiej federacji WBO, WBA, IBF Dariusz Michalczewski oraz  mistrz olimpijski, świata i Europy w gimnastyce sportowej Leszek Blanik. Obaj panowie najpierw rozdali uczestnikom pamiątkowe puchary oraz dyplomy, a chwilę później chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęć. Oprócz turniejów piłki nożnej, uczestnikom zapewniono wiele dodatkowych atrakcji, m.in. wspólne oglądanie meczów ćwierćfinałowych, zwiedzanie Ergo Areny, PGE Areny,  wycieczki do Sopotu, czy lody i pizza na słonecznej plaży. Taka wypraw z pewnością na zawsze pozostanie w pamięci młodych żmigrodzian,  jak i ich opiekunów Mariusza Kłosa i Marty Możdżeń.

Zestawienie wyników gdańskiego turnieju:

Grupa I

1. Czechy (Warszawa)

2. Hiszpania (Wrocław-Żmigród)

3. Niemcy (Wrocław-Żmigród)

4. Francja (Poznań)

 

Grupa II

1. Portugalia (Warszawa)

2. Grecja (Poznań)

3. Włochy (Gdańsk)

4. Anglia (Gdańsk)

 

Wyniki grupa I

1. Czechy  – Hiszpania 2:4

2. Niemcy  – Francja 4:2

3. Czechy – Niemcy 2:4

4. Hiszpania –  Francja 4:2

5. Czechy – Francja 2:4

6. Hiszpania – Niemcy 4:2

 

Tabela grupy I

1. Hiszpania

2. Niemcy

3. Francja

4. Czechy

 

Wyniki grupa II

1. Portugalia – Grecja 2:4

2. Włochy – Anglia 4:2

3. Portugalia – Włochy 3:3

4. Grecja – Anglia 3:3

5. Portugalia –  Anglia 2:4

6. Grecja – Włochy 2:4

 

Tabela grupy II

1. Włochy

2. Anglia

3. Grecja

4. Portugalia

 

Półfinał I

Hiszpania – Anglia 4:2

 

Półfinał II

Włochy – Niemcy 2:4

 

Finał

Hiszpania – Niemcy 3:3 (5:3 karne)

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here