Ciężarowe nadzieje olimpijskie w Obornikach

179

Oborniki Śląskie słyną w całym kraju z młodych, bardzo zdolnych ciężarowców. Niedawno pisaliśmy o sukcesach Rafała Maksona, który na Mistrzostwach Polski zdobył II miejsce i przeszedł do polkowickiego klubu. W sobotę w hali OSiR odbył się międzynarodowy turniej pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego.

 

Otwarcie z wielką pompą

 

Zarówno goście z zagranicy, jak i reprezentanci Polski do Obornik przyjechali już w piątek, aby w sobotę, od samego rana stanąć do rywalizacji. Łącznie do miasta przyjechało prawie 50  zawodników i zawodniczek, wraz z trenerami i obsługą. Choć pierwsza grupa młodszych dziewcząt rozpoczęła zawody już o godz. 10, to oficjalne otwarcie zawodów zaplanowano na godzinę 12. Trzeba przyznać, że organizatorzy przygotowali ceremonię otwarcia z wielkim rozmachem. Na największej hali OSiR-u ustawiono specjalne podwyższenie (scenę), a na nim specjalistyczny pomost (gdzie również odbywały się zawody; pomosty te mają specjalistyczną, bardzo wytrzymałą konstrukcję, dzięki której wytrzymują uderzenia spadających sztang, ważących ponad 200 kg). Obok podestu ustawiono stoliki sędziowskie, a także dwa spore ekrany, na których dodatkowo można było oglądać przebieg ceremonii otwarcia, a później samych zawodów. (Materiał filmowy dostępny jest pod adresem internetowym http://www.ustream.tv/channel/cefta2012/videos).

Część oficjalną rozpoczęto od przywitania znamienitych gości, związanych zarówno ze sportem jak, i ze światem polityki. Wśród nich znalazły się najważniejsze w Polsce osoby związane z podnoszeniem ciężarów, a także olimpijczyk Do miasta przyjechali: Zygmunt Wasiela – wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów, prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, skarbnik Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Bogdan Mokronowski – członek Komisji Technicznej Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów, Jacek Mazur – członek Zarządu Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, prezes Klubu Sportowego „Andaluzja” w Piekarach Śląskich, Bogusław Maliszewski – szef Wyszkolenia Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, Stanisław Wyszomirski -przewodniczący Komisji Sędziowskiej Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów,  poseł Marek Łapiński, Włodzimierz Chlebosz – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Arkadiusz Poprawa – wicestarosta powiatu trzebnickiego, a także burmistrz miasta Sławomir Błażewski, który był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Turnieju. Gościem honorowym zawodów był  Szymon Kołecki – srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Sydney i Pekinie.

Część oficjalną zawodów prowadzono w dwóch językach: polskim i angielskim. Każde wystąpienie było tłumaczone. Burmistrz Obornik powitał wszystkich gości i życzył zawodnikom jak najlepszych wyników. Włodzimierz Chlebosz, (obecnie członek Zarządu Województwa, przed laty olimpijczyk właśnie w podnoszeniu ciężarów) wspominał natomiast, iż pamięta, jak sam brał udział w podobnych zawodach wiele lat temu, a potem spełnił swoje marzenia i pojechał w 1992 roku na olimpiadę do Barcelony. Zygmunt Wasiela dokonał oficjalnego otwarcia zawodów, po którym odśpiewano hymny państw biorących udział w turnieju.

Tuż po części oficjalnej swoje umiejętności zaprezentowali między innymi tancerze i sportowcy, także ci, którzy ćwiczą w OSiR-ze. Dwie pary taneczne klasy „A” – międzynarodowej, Kinga Stępień i Bartosz Drozdowski oraz Magdalena Chruszcz i Łukasz Cichowski zaprezentowały 4 tańce. Sekcja judo prowadzona przez Piotra Nowaka przeprowadziła pokaz, podczas którego młodzi zawodnicy pokazali w sposób humorystyczny zdobyte umiejętności (dzieci powalały na matę rosłych zawodników). Profesjonalny pokaz jujitsu zaprezentowali Łukasz Borowski i Miłosz Borowski z członkami Stowarzyszenia „Elite” działającego właśnie przy OSiRze. Grupa taneczna Aplauz z Obornickiego Ośrodka Kultury zaprezentowała taniec „Dziewczyny górą”, do którego choreografię przygotowała Sonia Baran. Z kilkuminutowym opóźnieniem rozpoczęto rywalizację chłopców. Jedynym problemem, na jaki napotkali zarówno organizatorzy jak i zawodnicy był nieznośny upał, bo hala sportowa, na której rozegrano zawody niestety nie jest klimatyzowana, co bardzo dawało się we znaki wszystkim.

 

Zawody na światowym poziomie

 

Jak mówią organizatorzy, zawody sportowo stały na bardzo wysokim, światowym poziomie, a wyniki jakie osiągnęli zawodnicy są porównywalne z tymi, jakie osiągają najlepsi  młodzi ciężarowcy. W oficjalnych wynikach czytamy, że wśród zawodniczek najlepsze okazały się Polki.  Jolanta Wiór – ważąc 68,5 kg, zgromadziła 220,62 pkt, a jej wynik w dwuboju to 186 kg (85+101). Na podium także znalazła się Agata Grzegorek – przy wadze 56,30 kg zebrała 213,46 pkt, a w dwuboju 159 kg (71+88) oraz Monika Dzienis – 186,49 pkt (55,80 kg), a na pomoście 138 kg (63+75). Wśród chłopców podium należało do gości. 1 miejsce zajął Simon Bence (Węgry, 82,60 kg) 333,44 pkt za 276 kg w dwuboju (125+151); 2 miejsce zajął Michal Bodorik (Słowacja, 78,40) 329,66 pkt za 265 kg (115+150); 3 lokatę wywalczył Simon Aron (Węgry, 93,60) 320,31 pkt za 281 kg (130+151). Polscy młodzi ciężarowcy znaleźli się poza podium, ale już w rywalizacji drużynowej zajęli pierwsze miejsce zdobywając 2174,12 pkt,  przed Węgrami (2057,33 pkt), Czechami (1841,37) pkt i Słowacją (1495,29 pkt). W zawodach niestety nie uczestniczył żaden zawodnik z terenu naszego powiatu. – Nasi najlepsi zawodnicy przekroczyli już granicę 18 lat, dlatego też żaden z  ciężarowców sekcji UKS „Relaks” nie został powołany do kadry narodowej na te zawody – powiedział nam trener obornickich sztangistów Tomasz Pałka.

 

Liczy się integracja

 

Niestety, zagraniczni goście nie mieli zbyt wiele czasu, aby zwiedzić Oborniki i w ogóle Polskę, ale podczas wizyty znalazł się czas na integrację. Po wspólnej kolacji młodzieżowe reprezentacje i przedstawiciele Młodzieżowej Rady wraz z Bożeną Magnowską (która jest opiekunem MRM) poszli wspólnie na dyskotekę integracyjną do Obornickiego Ośrodka Kultury. Trenerzy i inni goście wspólnie zjedli kolację zorganizowaną przez Aleksandrę Durkalec – Rzepkę, dyrektorkę Ośrodka Sportu w restauracji Gospoda. Podczas bankietu wystąpił kwartet smyczkowy z Opery Wrocławskiej, a gospodyni kolacji podziękowała gościom za uczestnictwo w turnieju, a także sponsorom za wsparcie finansowe imprezy.

W niedzielę rankiem zawodnicy rozjechali się do swoich domów.

 

Musimy się pokazywać

 

Stefan Pałka, kierownik sekcji podnoszenia ciężarów UKS „Relaks”, jeden z głównych organizatorów podkreśla, że jeżeli miasto chce zdobyć fundusze na zorganizowanie bazy dla ciężarowców musi pokazywać się z jak najlepszej strony przy każdej możliwej okazji, a taką było właśnie zorganizowanie międzynarodowych zawodów.

Oborniki zabiegają o to, żeby  Polski Związek Podnoszenia Ciężarów przydzielił OSiR-owi organizację Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 23 w 2013 r., a także kursokonferencji sędziów PZPC – mówi Stefan Pałka i dodaje, że wspólnie z burmistrzem Sławomirem Błażewskim starają się o pozyskanie w Ministerstwie Sportu i Turystyki środków finansowych na modernizację obornickiego obiektu. – Dzięki temu Oborniki mają szansę stać się jednym z najważniejszych centrów szkoleniowych podnoszenia ciężarów, które choć są zapomnianą dyscypliną, to mogą dać wielu medalowych olimpijczyków– dodaje kierownik sekcji.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here