Czego nie produkowano w zawońskim kościele?

91

Trzy tygodnie temu opisaliśmy historię nielegalnej produkcji rozpoczętej w byłym kościele poewangelickim, używanym przez ostatnie lata jako sala gimnastyczna. Kościół miał udostępnić miejscowej firmie dyrektor szkoły Jerzy Szaliński, który chciał w ten sposób uchronić zabytek przed dewastacją. Dyrektor twierdzi jednak, że żadnej umowy na wynajem, a tym bardziej produkcję nie zawierał, uzależniając ją od spełnienia prawnych wymogów. – Owszem, przekazałem im klucze, żeby mogli się zorientować, co należałoby zmienić, jakie uzyskać zgody, ale o żadnej produkcji nie było mowy – mówił nam w czerwcu Szaliński.

Także pełniący obowiązki gospodarza gminy sekretarz Robert Borczyk mówił nam wtedy, żenie ma mowy o przeznaczeniu kościoła na cele produkcyjne. Przedstawił nawet obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,  zgodnie z którym w byłym obiekcie sakralnym i sportowym  mogą się rozwijać tylko usługi z dziedziny kultury; wykorzystanie budowli dla biznesu wprawdzie jest możliwe, ale tylko jako biura. Zgodę na produkcję wydała jedynie… komisja oświaty Rady Gminy.

Mimo to w kościele pojawili się pracownicy – i w dodatku w maskach przeciwpyłowych – i przy użyciu waty szklanej zaczęli wytwarzać izolacje do kuchenek gazowych. Zaniepokoiło to matki bawiących się na placu zabaw dzieci, bo wata szklana to przecież „materiał rakotwórczy” –  robotnicy pracują w maskach na twarzach, a swój warsztat wietrzą otwierając go na plac zabaw.

Szefowie Izolmetu, bo o tę firmę chodzi, nie chcieli z nami rozmawiać. Za to po ukazaniu się artykułu w gazecie przesłali wyjaśnienia. Wprawdzie pismo z Izolmetu nosi nazwę „Wezwanie do sprostowania nieprawdziwej wiadomości”, ale nie wskazuje żadnej „nieprawdziwej wiadomości” podanej przez gazetę, a jedynie polemizuje z partnerami biznesowymi: dyrektorem szkoły i władzami gminy; zawiera za to wiele informacji rzucających nowe światło na tę produkcję.

Jakiej treści wyjaśnienia wysłali szefowie Izolmetu?

Liczba słów ukrytego tekstu: 399

Kup gazetę w kiosku
lub wydanie elektroniczne

ten artykuł znajduje
się w numerze 2012-27
Cena gazety: 3,00 brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.NOWA
na numer: 72068
Cena sms: 2,46 brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 1,50 brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:

UWAGA!!! Zakupiony kod jest aktywny przez 7 dni oraz odkrywa wszystkie płatne treści.

 

1 KOMENTARZ

  1. Brawo ‚Nowa”
    Jakby nie artykuł to znowu by „jakoś” było. Tak tutaj jest od wielu wielu lat i nic nie wskazuje na zmiany „układu”.
    A co dyr. i komisja oświaty wynajmując Izolmetowi sądzili,że będą tam grać w ping -ponga?

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here