Zdarzyło się 26 czerwca… odnotowano w kronikach Brzasku

99

1950 r. – Trzebnickie Uzdrowisko, po kilkuletnich przygotowaniach, uznane zostało za zdatne do podjęcia zadań statutowych. Opinia ta dotyczyła stanu prac remontowych. Nadal brakowało sprzętu i wyposażenia medycznego.

 1952 r. – Odbyło się 160 zebrań przygotowawczych do zlotu Związku Młodzieży Polskiej. Wartość podjętych zobowiązań oceniono na 70 tys. zł. W związku ze zlotem powstały zespoły artystyczne w Brzeziu, Zawoni, Michałowicach i Nowym Dworze; zbudowano 20 boisk we wsiach.

1983 r. – W eliminacjach miejsko-gminnych turnieju „Kolorowe Wsie” wzięły udział zespoły reprezentujące 14 wsi: Biedaszków Wielki, Brochocin, Brzezie, Bzyków, Cerekwicę, Domanowice, Jaźwiny, Masłów, Marcinów, Masłowiec, Taczów Wielki, Taczów Mały, Ujeździec Wielki i Ujeździec Mały. Na trzebnickim rynku odbył się koncert zespołów estradowych i ludowych, pokaz potraw regionalnych, a także wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci – „Wieś w oczach dziecka” i wystawa zabytków kultury materialnej.

1985 r. – Dziesięciolecie istnienia świętował Zespół Pieśni i Tańca „Trzebnica”, założony z inicjatywy Feliksa Mułki, dyrektora Trzebnickiego Ośrodka Kultury.

 1998 r. – W Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej w Trzebnicy zorganizowane zostało dwunastogodzinne spotkanie z muzyką zespołu The Rolling Stones „Around and Around”. Organizatorami byli: Zdzisław Nitka, Łukasz Nadzieja i Wojtek Kowalski

 2002 r. – W trzebnickiej „Karczmie Leśnej” uroczyście pożegnano przechodzącego na emeryturę Władysława Ziębę, który przez 34 lata pełnił funkcję dyrektora trzebnickiego Liceum Ogólnokształcącego (od 1976 r. prowadził siatkarską drużynę Gaudii).

 2003 r.  26-30 VI – I miejsce w X Drużynowych Mistrzostwach Polski w warcabach 100-polowych w kategorii młodziczek , które odbyły się w Nietążkowie k.Śmigla, zajęły Kasia Mederska i Małgosia Olszewska – zawodniczki z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pitagoras” z Pęgowa, który prowadzony jest przez Eligiusza Jankowskiego.

2004 r. – Podczas XXVII Dolnośląskich Spotkań Regionalnych, zorganizowanych przez Dolnośląskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, które odbyły się w Żmigrodzie, Sułowie i Miliczu, TMZT uhonorowane zostało listem gratulacyjnym „za realizację cennych inicjatyw aktywizujących społeczność lokalną”.

2005 r. – Gminny Ośrodek Kultury w Zawoni zorganizował „Rockowe Powitanie Lata” z zawodami sportowymi i koncertami zespołów: MBB, HASH oraz Róże Europy.

 2007 r. – Reprezentacja Dolnego Śląska, w której grało trzech piłkarzy Polonii Trzebnica: Szymon Jaskułowski, Krzysztof Czerniak i Dariusz Zalewski, wygrała 2:1 mecz finałowy Turnieju Regions Cup ze Sliwen (Bułgaria). Zdobywcą jednej z bramek był Szymon Jaskułowski.

 2008 r.  – Ukazał się pierwszy numer biuletynu samorządowego „Panorama Trzebnicy”.

2009 r. – Przed trzebnicką bazyliką odbył się pokaz blisko 50. samochodów rolls-royce i bentlaye. Najstarszy z nich wyprodukowany został w 1927 roku.

 2010 r. – Odbyły się III Powiatowe Dni Kultury Regionalnej „Obornickie Klimaty”. Gwiazdą wieczoru była Justyna Steczkowska. Natomiast w OOK miały miejsce XV Spotkania z Muzyką i Poezją, w których zwyciężyła w kategorii – poezja śpiewana Katarzyna Łęcka z Wrocławia, oborniczanin Mateusz Szemiel zwyciężył wśród recytatorów, a Adrianna Niewolańska z Wrocławia – w piosence estradowej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here