Partnerstwo dla wybranych

63

Delegacja przyjechała w piątek wieczorem. Goście zostali zakwaterowani częściowo w prywatnych domach trzebniczan, częściowo w hotelu Nowy Dwór. Nazajutrz odbyło się oficjalne przywitanie w Urzędzie Miejskim oraz spotkanie robocze poświęcone wymianie doświadczeń na temat działalności urzędników w Polsce i Niemczech. Oprócz niemieckich gości i pracowników urzędu na spotkaniu byli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej.

 Kto może gościć Niemców?

– Uważam, że nie jest to w porządku. O tym, że zostałem zaproszony dowiedziałem się telefonicznie w czwartek późnym popołudniem, kiedy trudno było już zmieniać terminy umówionych spotkań. Przyszedłem jednak, bo dotyczy to zaprzyjaźnionej gminy, a należę do tych, którzy uważają, że należy to kontynuować niezależnie od układów politycznych. Dlatego bardzo starłem się wygospodarować czas żeby być tutaj – stwierdził Jan Darowski,przewodniczący klubu radnych „Ponad Podziałami”.

Dowiedzieliśmy się także, że reglamentowana była także możliwość przyjmowania w domach Niemców, choć właśnie na tym w założeniach miała wyglądać wymiana partnerska.

Radny Karol Idzik, który uczestniczył już w wymianie polsko-niemieckiej, będąc w Kitzingen mieszkał u rodziny, z którą się zaprzyjaźnił: – Byłem pewien, że gdy moi gospodarze przyjadą do Trzebnicy, będę mógł się zrewanżować. Jeszcze w kwietniu zgłosiłem sekretarzowi gminy, który organizował to spotkanie, gotowość do przyjęcia gości. Wtedy wstępnie wyraził na to zgodę, ale potem jakby o tym zapomniał i już więcej do sprawy nie wrócił.

Udział w przygotowaniach do spotkania zgłaszał także radny Wojciech Wróbel. I on został zignorowany.

 Tak samo jak poprzednio, ale inaczej

O planowanym przyjeździe gości z partnerskiego miasta wiedzieliśmy już w lipcu ubiegłego roku, kiedy podczas wizyty trzebniczan w Kitzingen burmistrz Marek Długozima zaprosił gospodarzy do Trzebnicy podczas Euro2012. Jednak gdy zbliżał się termin rozpoczęcia mistrzostw o przyjeździe Niemców niewiele się mówiło. W maju radni opozycyjnego klubu „Trzebnica Ponad Podziałami” zapytali, o konkrety: chcieli poznać program wizyty, a także możliwości zaangażowania się w jej przygotowania i przyjęcie gości. W odpowiedzi, jaką Daniel Buczak, sekretarz gminy Trzebnica  przesłał im 30 maja przeczytali m.in. „nie przewidujemy zaangażowania w przygotowania wizyty klubów radnych. Przygotowania do wizyty gości z Kitzingen prowadzi, identycznie jak w latach poprzednich, Urząd Miejski w Trzebnicy. W przygotowaniach tych nie biorą również udziału przedstawiciele Klubu Radnych Marka Długozimy, ani radni startujący z list KWW Trzebnica 2000 Plus. Program wizyty gości z Kitzingen w Trzebnicy nie jest jeszcze ostatecznie gotowy”.

Co na temat gości z Kitzingen powiedział sekretarz...

Liczba słów ukrytego tekstu: 1087

Kup gazetę w kiosku
lub wydanie elektroniczne

ten artykuł znajduje
się w numerze 2012-25
Cena gazety: 3,00 brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.NOWA
na numer: 72068
Cena sms: 2,46 brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 1,50 brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:

UWAGA!!! Zakupiony kod jest aktywny przez 7 dni oraz odkrywa wszystkie płatne treści.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here