Miasto smoka świętuje

599

O tym, że te baśniowe stwory na stałe wpisały się w historię miasta nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. W herbie Żmigrodu jest smok otaczający basztę, ponadto dawna niemiecka nazwa miasta (Trachenberg), w wolnym tłumaczeniu oznacza smoczą górę. Nic zatem dziwnego, że właśnie smoki stanowiły główny punkt gminnych uroczystości.

Zabawę podzielono tematycznie, na dwa dni. W pierwszym najwięcej atrakcji przygotowano dla sportowców: najważniejszym punktem był III Bieg Smoka ulicami miasta oraz poprzedzający go bieg dla dzieci i młodzieży (tj. Bieg Smoczka) – relację z tej imprezy zamieszczamy na stronie 23 w wydaniu sportowym NOWej.

Z kolei drugi dzień święta miasta przeznaczony był na zabawę dla wszystkich. Uroczystość rozpoczęła się paradą smoków, które prowadzone przez młodzież szkolną szły przez miasto na teren OSiR-u, gdzie pod sceną groźnie wyglądające smoki i miłe smoczki prezentowały się zgromadzonej publiczności. Marsz prowadzili aktorzy z teatru rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry: piękna dama, zielony smok zaczepiający przechodniów, grajek i dzielny mały rycerz, który co jakiś czas smagał mieczem zionącego ogniem stwora. W paradzie uczestniczyli także uczniowie ze wszystkich szkół gminnych i publicznego przedszkola, którzy przygotowywali się do tej imprezy, tworząc własne wizerunki smoków. Korowód prowadził Grzegorz Kijkowski – konferansjer Dni Smoka, który zebranym przedstawiał legendę o smokach, które dawno temu zamieszkiwały jamy i pieczary na ziemiach żmigrodzkich.

Kiedy parada doszła na miejsce zabawy każdy twórca zielonego stwora przedstawiał krótką wizję smoka „własnego projektu”: nie brakowało popisów taneczny, piosenek i wierszy.  Następnie aktorzy z teatru Trójkąt zaprezentowali najmłodszym przedstawienie „Dawno, dawno temu w Żmigrodzie”.

Oczywiście poza sceną nie mogło zabraknąć stoisk z zabawkami, jedzeniem i napojami dla zebranych. Na Dni Smoka zagrały także polskie gwiazdy sceny muzycznej – pierwszego dnia dawkę rocka zapewniła IRA, a w niedzielę  wystąpił legendarny wokalista wczesnego rock and rolla -Wojciech Gąssowski.

Więcej zdjęć z imprezy zobaczysz na www.nowagazeta.pl

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here