Francuskie Święto Szkoły w Urazie

184

Końcową częścią konkursu był etap powiatowy. Uczniowie z Urazu godnie się w nim zaprezentowali, bo zarówno w kategorii klas I – III, jak i IV – VI zajęli pierwsze miejsca. Szkoła nosi imię Unii Europejskiej, więc tradycją jest organizowanie tego święta pod patronatem jednego z państw unii. Była już Hiszpania, była Italia, a w tym roku uhonorowanym państwem stała się Francja.

Święto Szkoły, to nie tylko uroczysta akademia, to są także dwudniowe warsztaty ogólnoszkolne, podczas których dzieciaki wykonują prace związane z krajem, który uhonorowały. Każda klasa robiła coś innego. Jedni piekli francuskie rogaliki, inni robili sałatki z przepisów kuchni francuskiej, jeszcze inni tworzyli przepyszne tartinki, a wśród dziewcząt największym powodzeniem cieszył się warsztat taneczny z nauką cancana. Ale szkoła w swoich działaniach integruje całą lokalną społeczność, gdyż dzieci otrzymały zadanie wykonania pracy rodzinnej o tematyce francuskiej. I tak powstały przepiękne drewniane i metalowe makiety wieży Eiffla, katedry Notre Damme, Łuku Tryumfalnego i piramidy przed Luwrem. Dzięki takiemu sposobowi na obchody swojego święta szkoła, w formie wspólnej pracy połączonej z zabawą edukuje swoich uczniów z tematu, który jest jego motywem przewodnim.

Oprócz wspomnianych warsztatów odbyła się także część artystyczna, podczas której dzieci zaprezentowały tańce francuskie i skecze związane z tym krajem, a całej widowni przedstawili się słynni Polacy mieszkający we Francji, czyli: Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin i Adam Mickiewicz. Nie mogło zabraknąć także słynnych Francuzów, więc mogliśmy osobiście poznać Napoleona Bonaparte, Claude`a Moneta i Trzech Muszkieterów. Lecz najwięcej braw otrzymał występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Szkoły Podstawowej w Urazie „Iskra”. Młodzi artyści jeszcze raz udowodnili, że każdy ich występ można nazwać wydarzeniem artystycznym. Koordynatorką całego projektu Święto Szkoły była Wanda Górna. Tegorocznym obchodom patronowała europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, która z tej okazji wystosowała do szkoły specjalny list z pozdrowieniami. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: przedstawiciele gminy Oborniki Śląskie, prezes TPD Stanisław Brański, dyrektorzy placówek oświatowych, ksiądz Adam Sobótka, proboszcz z Urazu, sołtysi z okolicznych wiosek oraz niezawodni rodzice.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here