Jak działają orliki

687

Jak czytamy na stronie www.orlik2012, prowadzonej prze Ministerstwo Sportu  „Program „Moje Boisko – Orlik 2012″ przedstawiony przez Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska podczas Expose w dniu 23 listopada 2007 roku, a przygotowany przez Ministra Sportu i Turystki Mirosława Drzewieckiego zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. Założeniem Programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu”.

Ministerstwo Sportu i Turystyki  udzielało dotacji finansowej pod pewnymi warunkami, ale najważniejsze było to, że po wybudowaniu boiska miały być ogólnodostępne i bezpłatne. Z stan techniczny, ustalenie regulaminu, a także za rezerwację boisk odpowiedzialny jest organ, który orlika wybudował.

 Trzebnica jako gmina może się pochwalić dwoma orlikami. Pierwszy z nich powstał w mieście, natomiast drugi w Ujeźdźcu Wielkim. Trzebnickie boisko zlokalizowano w pobliżu kompleksu placów zabaw i Integracyjnej Szkoły Podstawowej, przy ul. Oleśnickiej, Stawowej. Obiektem zarządza Hala ZAPO, która podlega Trzebnickiemu Centrum Kultury i Sportu. Jak dowiedzieliśmy od pracownika ZAPO, boisko czynne jest w tygodniu od godz. 14 do 21.30, a w soboty i niedziele od 13 do 20. Niestety, nie udało się nam dowiedzieć, jakie zajęcia cykliczne są prowadzone.W godzinach przedpołudniowych organizowane są imprezy, również o zasięgu powiatowym, z obiektu korzystają także uczniowie z pobliskich szkół.

W Ujeźdźcu Wielkim w godzinach funkcjonowania szkoły z boiska korzystają uczniowie. Animatorem na obiekcie jest Ryszard Górnicz, który (kiedy do niego zadzwoniliśmy) powiedział nam, że informacji o godzinach otwarcia orlika powinniśmy szukać…  u dyrektora Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu. Dyrektor pobliskiej szkoły potwierdził, że od godz. 8 rano do najpóźniej 16.20 z boiska korzystają uczniowie. Według informacji jakie uzyskaliśmy w ZAPO, obiekt czynny jest w dni powszednie w godzinach 16-20 , natomiast w soboty w godz. od 14 do 20. W niedzielę ten orlik jest nieczynny.

 W gminie Oborniki Śląskie funkcjonują dwa boiska, które powstały przy współfinansowaniu z projektu „Moje Boisko Orlik 2012”. Pierwszy z nich znajduje się w Obornikach i jest tak zwanym orlikiem przyszkolnym (powstał przy Publicznym Gimnazjum przy ul. Kownackiego), drugi obiekt wybudowano w Osolinie. Na obornickim boisku animatorem jest  Krystian Januszewski. – Od godz. 8 do 16 z boiska korzystają uczniowie gimnazjum. Dla grup i na prowadzenie cyklicznych zajęć boisko jest czynne od godz. 16 do 21, choć czasem, jeśli są chętni, to z orlika mogą korzystać nawet do 22, zwłaszcza latem, kiedy są sprzyjające warunki atmosferyczne. W soboty boisko jest czynne w godz. 14-20, a w niedziele obiekt jest zamknięty. Do godz. 18 prowadzone są zajęcia cykliczne, od 18 do 19.30 boisko jest udostępniane młodzieży, a od 19.30 do czasu zamknięcia dorosłym. Na popołudnia mamy już rezerwacje; jedynie soboty to dni, kiedy nie prowadzimy zapisów. Oprócz boisk dla ćwiczących udostępniana jest także 60 metrowa bieżnia – mówi animator i dodaje, że przez pewien czas na boiska nie działało oświetlenie, ale awaria została już usunięta.Warto zaznaczyć, że obornicki obiekt ma swój profil na portalu społecznościowym facebook.

W Osolinie kompleks orlik ulokowano przy ul. Józefa Piłsudskiego 5. W godzinach przedpołudniowych z obiektu korzystają uczniowie pobliskiej szkoły podstawowej. Wiesław Gawroński, który jest animatorem na obiekcie mówi, że dzieci i młodzież bywają tu bardzo chętnie: – Po południu boisko jest czynne od godz. 15 do 21, natomiast w soboty od 10 do 20. W niedzielę otwieramy w zależności od potrzeb. Mamy oświetlenie, które zapalane jest po zmroku i gaszone po wyjściu grup – mówi animator i ubolewa, że w weekendy nie ma możliwości dowożenia dzieci i młodzieży z okolicznych wiosek, które chętnie skorzystałyby z oferty orlika, ale nie mają jak się tam dostać.

Żmigrodzki orlik, który znajduje się przy ul. Henryka Sienkiewicza 6, bodaj jako jedyny ma własną stronę internetową, na której znajdują się podstawowe informacje o jego funkcjonowaniu. Na boisku zatrudnionych jest dwóch animatorów: Mariusz Kłos i Mirosław Grodzicz. – Do godziny 15  zajęcia na orliku ma szkoła. Natomiast w tygodniu od godz. 15 do 21 na zmianę z kolegą, po 3-4 godziny prowadzimy zajęcia. W weekendy boisko czynne jest 3 godziny krócej, czyli od godz. 15 do 19, ale jeśli jest duże „obłożenie”,  to pracujemy dłużej, tym bardziej, że obiekt posiada pełne, sprawne oświetlenie – mówi Mariusz Kłos i dodaje, że jeśli na obiekcie odbywają się zawody, to otwarty jest on przez cały dzień. – Minimum raz w miesiącu organizujemy festyn, połączony z częścią sportową. Na maj zaplanowaliśmy trzecie otwarte mistrzostwa w piłce nożnej 6-osobowej w trzech kategoriach wiekowych. Wspólnie z animatorami z orlików ze Skokowej i Prusic zaplanowaliśmy cykl rozgrywek, których finał odbędzie się na żmigrodzkim boisku. Bierzemy również udział w programie „Respect youre health”, w ramach którego prowadzone są także zajęcia z profilaktyki uzależnień – mówi animator i dodaje, że zapisy prowadzone są telefonicznie lub najlepiej osobiście.

W gminie Prusice są dwa orliki: W Skokowej (przy szkole), zbudowany przez Starostwo Powiatowe) i w stolicy gminy. Na prusickim boisku, które znajduje się przy ul. Żmigrodzkiej 53 animatorem jest Artur Bagiński, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. – Orlikiem zawiaduje GOKiS już trzeci rok. Na boisku jest sprawne, pełne oświetlenie, za jego włączanie nie pobieramy opłat. Boisko jest czynne w tygodniu od godz. 14 do 21.30, natomiast w sobotę i niedzielę od godz. 13 do 20. W najbliższym czasie, na czerwiec, zaplanowaliśmy turniej piłki siatkowej – mówi Artur Bagiński.

W Skokowej animatorem jest Mariusz Kiepul. Dyrektor szkoły w Skokowej, Andrzej Grzegorzewicz potwierdził, że pomimo, że nie jest to orlik przyszkolny, to uczniowie w ramach zajęć korzystają z  niego w godzinach przedpołudniowych: – Staramy się tak układać plan, żeby dzieci miały na boisku po dwie lekcje. Oprócz boisk w kompleksie znajduje się spory budynek, na parterze które znajdują się szatanie, a także sauna, a na piętrze punkt przedszkolny. Mariusz Kiepul informuje o godzinach otwarcia obiektu:- Orlik jest czynny w tygodniu od godziny 14.30 do 21. Codziennie w tygodniu prowadzone są zajęcia z piłki nożnej, zarówno dziewcząt, jak i chłopców, a także dla osób dorosłych. W weekendy boisko jest zwykle czynne, w soboty w godz. od  10 do godz. 16 lub 18, natomiast w niedziele między godz. 16 a 19, ale to czy będzie czynne oraz w jakich godzinach, zależy od tego, ile godzin przepracowaliśmy w tygodniu, a także od tego czy mamy jakieś zawody.

Gmina Wisznia Mała zlokalizowała swojego orlika w Krzyżanowicach przy ul. Parkowej 1. Animatorem na boisku jest Tomasz Borowiec: – Obiekt jest czynny codziennie od godz. 9 do 21, z niedzielą włącznie. Od godz. 18 do 19.30 w tygodniu prowadzę zajęcia z dziećmi. Mamy bardzo dużo chętnych, nie tylko z terenu gminy, ale nawet z Wrocławia. Przyjeżdżają także zorganizowane grupy. Obiekt jest zadbany, jest wszystko czego potrzeba, czasem się nawet  zdarza, że grupy po skończonym treningu chcą zapłacić, bo ćwiczyły w komfortowych warunkach. Orliki są bezpłatne, a niektórym się wydaje, że jeśli mogą skorzystać z obiektu o wysokim standardzie to muszą płacić – mówi Tomasz Borowiec i dodaje, że obiekt, łącznie z oświetleniem jest w pełni sprawny. 

Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie w Zawoni, na terenie gminy nie ma orlika i w najbliższym czasie nie jest planowana jego budowa.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here