Minimistrzostwa Europy 2012 Deichmann w Trzebnicy

365

Turniej, którego organizatorem jest stowarzyszenie „Kocham sport”, organizowany jest w dużych miastach od 2006 r. Jako że trzebniczanie biorą udział w kolejnych edycjach już od kilku lat, Polonia Trzebnica stała się rozpoznawalną marką wśród dolnośląskich drużyn. Zdarzało się, że zajmowaliśmy miejsca na podium lub tuż za nim, co mobilizowało nas dodatkowo do wystawienia jeszcze większej liczby drużyn w kolejnym roku.

Jesienią ubiegłego roku podczas rozmów z inicjatorem i dyrektorem rozgrywek, Tomaszem Kucharskim, zrodził się pomysł, by mistrzostwa zamykające turniej zorganizować w Trzebnicy. Jestem pomysłodawcą tej inicjatywy. Pomogła mi w tym znajomość z Tomaszem Kucharskim ze stowarzyszenia „Kocham sport”, z którym przez kilka lat sportowych zmagań zdążyłem się zaprzyjaźnić. Wspólnie zastanawialiśmy się nad wykorzystaniem bardzo dobrej sportowej bazy Trzebnicy i tak powstał ten pomysł. Udałem się więc do burmistrza Marka Długozimy, który pomysł przyjął z dużym entuzjazmem i wyraził zgodę na organizację mistrzostw, deklarując jednocześnie swoją pomoc. Kilka tygodni temu podpisany został list intencyjny, a następnie umowa między organizatorami i gminą Trzebnica – wyjaśnia Sławomir Komisarczyk.

Sobota i niedziela z piłką

Formuła turnieju pozostaje od lat niezmienna. Biorą w nim udział zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Każda z drużyn wybiera kraj, w którego barwach będzie występować. W dniu otwarcia rozgrywek młodzi zawodnicy dostają na własność strój piłkarski w barwach wybranej wcześniej reprezentacji narodowej

Turniej podzielony jest na kilka etapów: żeby zagrać w finale, trzeba pokonać pozostałych przeciwników podczas eliminacji regionalnych. Przez 8 tygodni w każdą sobotę i niedzielę na wrocławskim stadionie przy ul. Lotniczej nie zabrakło sportowych emocji! Właśnie wtedy o zwycięstwo grali młodzi trampkarze. W sobotę na murawie spotykali się żacy, dzień później orlicy. Każdego dnia rozgrywano są po 2-3 spotkania. Jeżeli z przyczyn losowych drużyna nie mogła stawić się na boisku, odbywał się wówczas mecz towarzyski: – Każdy mecz prowadzi sędzia, przebieg gry komentuje spiker, a z trybun kibicują całe rodziny i znajomi zawodników. To są bardzo widowiskowe i kolorowe spotkania. Turnieje są nie tylko dobrą zabawą dla zawodników i okazją do podnoszenia umiejętności piłkarskich, one po prostu „zarażają” piłką całe rzesze ludzi – wyjaśnia Sławomir Komisarczyk.

W finałach regionalnych każdy uczestnik dostaje pamiątkowy dyplom i medal, a najlepsi otrzymują wartościowe nagrody rzeczowe oraz przepustkę do gry w wielkim finale. Tam na zwycięzców czeka nie lada gratka – wyjazd całego zespołu do znanego europejskiego klubu – Manchesteru United, Anderlechtu Bruksela i innych. Spośród wszystkich drużyn, które wzięły udział w rozgrywkach, dodatkowo losowany jest jeden zespół, który również wyjedzie do któregoś ze znanych europejskich klubów. Zatem wygrać może każdy!

To promocja dla miasta

Do finału pozostało jeszcze niewiele czasu, już trwają przygotowania do imprezy. Organizatorzy spodziewają się, że w ten czerwcowy weekend do miasta przyjedzie ok. 600 uczestników, w tym 400 zawodników; resztę stanowić będą rodzice i opiekunowie. Trzeba przygotować bazę noclegową, która będzie mieściła się w Gimnazjum nr 1 oraz w Szkole Podstawowej nr 3 oraz przygotować szatnie dla drużyn i obiekty sportowe do treningów. Uczestnicy turnieju w wolnych chwilach będą mogli zwiedzać miasto, czy skorzystać z oferty trzebnickiego basenu: – To logistycznie trudne przedsięwzięcie, na pewno skorzystamy z pomocy wolontariuszy – dodaje Sławomir Komisarczyk.

Na dwudniowy finał (15-16 czerwca) do Trzebnicy przyjedzie 40 najlepszych drużyn z 20 miast. To fantastyczne sportowe widowisko, które wyłoni tegorocznego zwycięzcę, zostanie rozegrane na trzebnickim stadionie. W trakcie Minimistrzostw Europy Deichmann 2012 na stadionie zostanie wydzielona strefa kibica. Wszystko po to, by na telebimie można było oglądać mecz Polski z Czechami podczas prawdziwych Mistrzostw Europy.

Po zakończeniu mistrzostw młodzi zawodnicy mogą ponownie odwiedzić Trzebnicę. W planach jest zorganizowanie czteroturnusowego kampusu dla pietnastoosobowych drużyn – uczestników turnieju, ale nie tylko. W ramach obozu piłkarze oprócz treningów i turniejów będą uczestniczyć w wycieczkach rowerowych po okolicy i zajęciach w naszym aquaparku. Obozy potrwają od 1 lipca do 12 sierpnia.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here