W RADZIĄDZU POLSKA BIEGAŁA

547

Akcja Polska Biega odbyła się w Radziądzu dzień wcześniej aniżeli w całym kraju. Powodem  było zaplanowane na 18 maja nadanie imienia Szkole Podstawowej w Powidzku, a na tę uroczystości zaproszeni zostali delegaci wszystkich pobliskich szkół oraz włodarze gminy Żmigród. Na ziemi żmigrodzkiej akcja Polska Biega odbyła się po raz trzeci. Pierwsza miała miejsce w 2009 roku, a organizatorem tej imprezy było Gimnazjum im. Macieja Rataja. Wówczas we wspólnym bieganiu udział wzięło 450 uczestników. Od roku 2010 patronat nad akcją objął burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski. W poprzednim roku na starcie stanęło już 600 zawodników.

W tym roku padł rekord, gdyż na liście organizatorów pojawiło się 716 nazwisk osób, które chciały w pozytywny sposób spędzić wolny czas. Najwięcej reprezentantów, bo 464, miały oczywiście szkoły podstawowe. Ponadto w kategorii gimnazjalistów pobiegło 172 zawodników, ze szkół ponadgimnazjalnych 27 oraz 19 osób w kategorii open. Na starcie stanęła również 34-osobową grupę młodzieży ze żmigrodzkiego Zespołu Szkół Specjalnych, która wraz ze swoimi opiekunami włączyła się do akcji. Dzieci z klas I-  III biegały na trasie 400-metrowej, klasy IV – VI miały nieznacznie dłuższy, 600 metrowy dystans. Chłopcy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i uczestnicy biegu w kategorii open mieli do pokonania 1150 metrów. W kategorii klas I dziewcząt zwyciężyła Nikola Michalak z Powidzka, druga była Joanna Kmiotek z Korzeńska, a  trzecia Natalia Smulska z Powidzka. W tej samej kategorii chłopców, I miejsce zajął Kacper Ziętek z Barkowa, drugi był Patryk Orszewski z Powidzka, a trzeci Mikołaj Rozmarynowski również z Powidzka.

W kategorii klas II dziewcząt zwyciężyła Marta Szymków z Korzeńska, druga była jej koleżanka Karolina Markiewicz, a trzecia Kinga Kowalińska z Barkowa. W tej samej kategorii wśród chłopców pierwszy był Hubert Rupociński z Korzeńska przed Mateuszem Kuriatą z Radziądza i Dominikiem Diedia z Powidzka. Na najwyższym stopniu podium w kategorii klas III stanęła Katarzyna Hossa z Barkowa oraz Jakub Leonowicz tez z Barkowa. Drugie miejsce zajęli Wiktoria Szajek z Barkowa i Patryk Łukaszewski z Powidzka, zaś miejsce trzecie zdobyli: Natalia Nawrocka ze Żmigrodu i Mateusz Diedia  Powidzka. W kategorii klas IV wśród dziewcząt zwyciężyła Kamila Kurek ze Żmigrodu, a wśród chłopców Kacper Cych z tej samej szkoły. Drugie miejsce zajęli: Paulina Małys oraz Piotr Roba, oboje ze Żmigrodu. Na najniższym stopniu podium stanęli: Karolina Radajewska oraz Konrad Pietrolik, oboje ze szkoły w Żmigrodzie. W kategorii klas V-tych zwycięstwo odnieśli: Anna Grębowska z Korzeńska oraz Bartłomiej Mularczyk ze Żmigrodu, miejsca drugie zajęli: Paulina Skrzypek z Radziądza oraz Dawid Gałek ze Żmigrodu, a trzecie: Alicja Ziober z Powidzka i Bartłomiej Jędra ze Żmigrodu. W ostatniej kategorii klas VI szkół podstawowych zwyciężyli odpowiednio: Agata Samiło i Dawid Poprawa, oboje ze szkoły w Żmigrodzie. Drugie miejsce zajęli: Aleksandra Bober ze Żmigrodu i Kamil Leonowicz z Barkowa, miejsce trzecie zaś: Maja Howis ze Żmigrodu i Damian Pęgowski z tej samej szkoły.

Spośród  klas I-szych szkół gimnazjalnych zwycięstwa odnieśli: Alicja Bagińska i Michał Klimkowski, oboje z Gimnazjum im. M. Rataja w Żmigrodzie. Drugie miejsca zajęli: Ewelina Celary i Sebastian Zgoba, z tej samej szkoły. Miejsca trzecie odpowiednio: Karolina Szulc z Gimnazjum im. M. Rataja oraz Patryk Chodorowski z tego samego Gimnazjum. W kategorii klas II-gich gimnazjum pierwsze miejsca zajęli: Klaudia Jagodzińska i Patryk Pruchnik, oboje z Gimnazjum im. M. Rataja. Na drugim stopniu podium stanęli: Paulina Kowalska z Powiatowego Zespołu Szkół ze Żmigrodu oraz Adrian Fil z Gimnazjum im. M. Rataja. Trzecie miejsca zajęli: Aleksandria Milan i Robert Babiarz, oboje z Gimnazjum im. M. Rataja. W najstarszym roczniku gimnazjum pośród klas III pierwsze miejsce zajęli Małgorzata Janik i Hubert Domaracki oboje z Gimnazjum im. M. Rataja. Miejsce drugie zajęli Klaudia Pudłowska oraz Przemysław Mejor. Miejsca trzecie zaś: Joanna Jurkowska i Patryk Śrom, wszyscy z Gimnazjum im. M. Rataja ze Żmigrodu.

W kategorii szkól ponadgimnazjalnych startowali sami chłopcy; zwycięstwo odniósł Piotr Nowicki z I LO w Rawiczu, drugi był Patryk Szulc, a trzeci Piotr Łoskot, obaj z Powiatowego Zespołu Szkół w Żmigrodzie. W kategorii open wśród pań do lat 30 zwyciężyła Alicja Osio, a wśród panów Artur Wojtaszek, przed Grzegorzem Uramem i Aleksandrem Wrońskim. W tej samej kategorii powyżej lat 30 wśród kobiet zwyciężyła Marzena Kubeczka, druga była Anna Kuriata, miejsce trzecie zajęły:  Małgorzata Kosińska i Edyta Cłapka. Wśród panów zwycięstwo odniósł Tomasz Zakrzewski, drugi był Ireneusz Pyczak, a trzeci Robert Kolebuk.

W uroczystych dekoracjach zawodników udział wziął burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski oraz dyrektorka żmigrodzkiego Gimnazjum Katarzyna Lech. Pierwszych sześciu uczestników poszczególnych biegów otrzymało pamiątkowe koszulki i dyplomy, a pierwszych trzech medale z logo akcji. Przeprowadzeniem całej tegorocznej akcji Polska Biega zajmowali się nauczyciele wychowania fizycznego ze żmigrodzkiego Gimnazjum im. Macieja Rataja: Ludwik Łyczakowski i Aleksander Wroński oraz Marzena Kubeczka z Radziądza. Wielkim sukcesem jest liczba 716 uczestników, którzy przy wspaniałej aurze mogli cieszyć się aktywnością fizyczną. Nic tylko pogratulować i osiągnięcia w przyszłym roku tysięcznej frekwencji uczestników. Dla porównania we wrocławskim biegu wzięło udział 300 uczestników. Natomiast w całym kraju odbyły się 723 akcje Polska Biega.

PODZIĘKOWANIA OD ORGANIZATORÓW:

Serdeczne podziękowania ślemy wszystkim uczestnikom za ich właściwą i godną naśladowania postawę. Dziękujemy burmistrzowi Robertowi Lewandowskiemu za zapewnienie środków finansowych na zakup pięknych koszulek z logo akcji oraz okolicznościowych medali oraz poświęcenie czasu na uhonorowanie zwycięzców. Dziękujemy Edycie Cłapce z referatu oświaty Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie za koordynację przebiegu akcji oraz Marzenie Kubeczka ze Szkoły Podstawowej w Radziądzu za przygotowanie tras biegowych oraz pomoc w przebiegu akcji.

Dziękujemy wszystkim tym nauczycielom z poszczególnych szkół, którzy włączyli się do akcji oraz Stanisławowi Chorążyczewskiemu, przewodniczącemu Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych oraz Dariuszowi Skibie dyrektorowi Domu Kultury w Żmigrodzie, którzy znacząco zaangażowali się w zabezpieczenie akcji wraz z Janem Cyraniakiem. Dziękujemy również strażakom ze Żmigrodu i ich szefowi Pawłowi Olesiowi, za medyczne zabezpieczenie oraz osobisty udział w biegu. Wreszcie wszystkim ludziom dobrej woli, którzy dołożyli starań by akcja Polska Biega 2012 w Żmigrodzie przebiegła w tak fantastycznej atmosferze.