Wiceburmistrz Stocki wytoczył proces dziennikarzom i przegrał

1140

W ubiegły wtorek zakończył się trwający kilka miesięcy proces sądowy, jaki Adam Stocki wytoczył Andrzejowi Buryle i Danielowi Długoszowi. Stocki, w prywatnym procesie karnym, oskarżył dziennikarza i wydawcę NOWej gazety trzebnickiej m.in. o to, że „(…) działając w krótkich odstępach czasu, wykorzystując środki masowego przekazu (…), pomówili Adama Stockiego, pełniącego funkcję wiceburmistrza Obornik Śl., o to, że w nocy z 28/29 stycznia 2011 r. pijany uciekał przed policyjnym radiowozem, który prowadzić miał za nim około kilometrowy pościg, że miał on spożyć alkohol niedługo przed tym zanim zaczął prowadzić samochód (…)”. Sąd uniewinnił dziennikarzy, uznając zarzuty za bezpodstawne.

Sprawa wiceburmistrza Obornik Śl., który został zatrzymany przez policję za jazdę będąc pod wpływem alkoholu opisywana była nie tylko na łamach naszego tygodnika. Temat badali również dziennikarze polsatowskiej Interwencji.

Przypomnijmy, że o zatrzymaniu wiceburmistrza pisaliśmy już kilka dni po zdarzeniu. Dowiedzieliśmy się o nim od informatora, który pragnął pozostać anonimowy. Zresztą sprawa nie była tajemnicą, jest on osobą publiczną, znaną w lokalnym środowisku. Plotki szybko obiegły miasto. Po potwierdzeniu u oficera prasowego policji, że nocny patrol zatrzymał pijanego wiceburmistrza sprawę ujawniliśmy.

Wraz z rozwojem wypadków zbieraliśmy dalsze materiały i następnie na łamach NOWej zamieściliśmy kolejny artykuł, a po miesiącu, gdy opóźniało się wyznaczenie terminu rozprawy, raz jeszcze przypomnieliśmy o wydarzeniu. Za każdym razem przypominaliśmy, że wiceburmistrz jest osobą publiczną, która prowadząc auto pod wpływem alkoholu dopuściła się złamania prawa.

Nie trzeba też dodawać, że tym występkiem naraził na szwank reputację urzędu, który reprezentuje. Informowaliśmy również o tym, że gdyby wiceburmistrz został skazany prawomocnym wyrokiem, wówczas utraciłby zajmowane stanowisko. Czas mijał i kilka miesięcy po zatrzymaniu, w maju ubiegłego roku trzebnicki sąd uznał wiceburmistrza winnym zarzucanych czynów. Wyrok był nieprawomocny.

Oskarżony odwołał się do Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który wyrok uchylił i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia w Sądzie Rejonowym w Trzebnicy (relację z rozpoczęcia tego procesu zamieściliśmy w ubiegłotygodniowym wydaniu gazety).

W połowie września, a więc 8 miesięcy po zatrzymaniu, Adam Stocki oskarżył Andrzeja Buryłę – dziennikarza opisującego zatrzymanie oraz Daniela Długosza – redaktora naczelnego gazety o pomówienie. Na świadków w procesie, który trwał kilka miesięcy, powołał dwóch policjantów, którzy owej styczniowej nocy przeprowadzali kontrolę drogową i zatrzymali wiceburmistrza za jazdę na „podwójnym gazie” oraz oficera prasowego trzebnickiej jednostki.

W swoim oskarżeniu Adam Stocki zarzucił dziennikarzom, że pomawiają go, a opisywane w gazecie informacje: że podczas zatrzymania był pijany i że uciekał przed policyjnym radiowozem, miałyby być nieprawdziwe. Sąd był jednak innego zdania i uniewinnił dziennikarzy, a w obszernym uzasadnieniu wyjaśnił, że: – Oskarżeni posiadali wiedzę, iż wiceburmistrz został zatrzymany. Wynik badania potwierdził stan nietrzeźwości.

Oskarżeni pisząc i publikując te artykuły mieli potwierdzone informacje od policji, że nie zatrzymał się pan do kontroli, a zatrzymał się dopiero gdy nadjechał policyjny radiowóz, tj. po przejechaniu 800 m. Posiadane wówczas informacje, pozwalały napisać dziennikarzom takie stwierdzenia, jakie napisali. Sformułowanie „pijany” nie jest znieważającym określeniem i nieprawdziwym.

Znajdował się pan wówczas pod wpływem alkoholu, co pozwalało na napisanie takiego określenia. Jest pan osobą publiczną i pewne informacje dotyczące pana mogą być podawane w interesie społecznym. Za każdym razem dziennikarze podawali, jakie konsekwencje panu grożą, w razie uprawomocnienia wyroku, co jest istotną informacją dla społeczności lokalnej. Podawanie w gazecie informacji o tym, że doszło do takiego zdarzenia, że zaczyna się proces, czy informacje od prokuratora nie wyczerpują znamion przestępstwa w żadnym wypadku.

Trzeba ważyć prawo do informacji i czci dobrego imienia, ale osoba która decyduje się na pełnienie funkcji publicznej, znana z imienia i nazwiska, musi liczyć się z tym, że tego typu zdarzenia będą publikowane – stwierdziła w uzasadnieniu wyroku sędzia. Adam Stocki został też obciążony kosztami procesu. Wyrok nie jest prawomocny. Po procesie poprosiliśmy wiceburmistrza o komentarz, kilkakrotnie zapytaliśmy też, czy zgadza się z tym wyrokiem.

Adam Stocki nic nie odpowiedział. Gdy ponawialiśmy pytania, odwrócił się do nas plecami, unikając rozmowy. Wtedy o komentarz poprosiliśmy pełnomocnika wiceburmistrza: – Wyrok nie jest prawomocny, będziemy się odwoływać – powiedział adwokat Michał Bąba.

A co o samej sprawie sądzą dziennikarze? – Oskarżanie dziennikarzy o to, że opisali i ujawnili całą sprawę to absurd. Od samego początku wiedziałem, że wyrok nie może być inny.Naszym obowiązkiem jest ujawniać takie sprawy, zwłaszcza gdy dotyczą osób publicznych. Niestety, u nas politycy nie mają na tyle klasy, by przyznać się do błędu. Zamiast tego używają różnych kruczków prawnych czy jak w naszym przypadku oskarżają dziennikarzy, że śmieli o tym napisać. Na szczęście Sąd nie dał się nabrać i uznał, że pisaliśmy prawdę – mówił po rozprawie Daniel Długosz, redaktor naczelny NOWej gazety trzebnickiej.

– Cieszę się że sąd nie ograniczył się tyko do wykazania bezpodstawności oskarżeń. W uzasadnieniu wyroku usłyszeliśmy, że nasza praca była rzetelna, że wszystkie informacje przed publikacją sprawdziliśmy – dodał Andrzej Buryło. Fragmenty procesu będzie można zobaczyć na www.nowagazeta.pl i www.tvnowa.pl.

 

37 KOMENTARZY

 1. Brawo sąd !!!!!! Przywracacie wiarę w sprawiedliwość !!!!! Gdzie my jesteaśmy ???? Na Białorusi ? w Chinach ???? Nareszcie ktoś utarł nosa temu osobnikowi ;0))))

  • Brawo sad, który skazał Pana Wicestarostę i jednocześnie z przyczyn wiadomych odstapił od wykonania kary. To dopiero ewenement w skali kraju. Facet normalnie pracuje. Wyrok prawomocny. Sprawa juz porasta mchem. Ale ludzie pamietaja. A p.Wice Stocki nie ma jeszcze wyroku, żadneg, żadnego. Coś sprawa się komplikuje. Moze za duzo „polityków ” maczało łapki w tym zdarzeniu.

 2. Nasyłanie policji na dziennikarzy Polsatu, wezwania do prokuratury dla internautów, którzy „ośmielili się” skrytykować tego osobnika na forum a teraz proces przeciwko dziennikarzom ( sromotnie przegrany ;0) co będzie dalej ?????? Obozy pracy czy może od razu pluton egzekucyjny dla tych co nie zgadzają się z obecną władzą ?????

  • To nie Stocki nasłał policje na dziennuikarzy POLSATU, tylko – jak mozna wnioskować z całej tej sprawy – umaczana mogła byc gazeta Nowa. I nowa mogła sie do tego posunąć. To stało sie przed albo zaraz po uchyleniu wyroku P. Adama przez Sad Okregowy. Nowa chyba czuła że coś sie jej wyslizguje z rączek.

   • Kobieto nie pisz bzdur, tylko zobacz filmik z całej akcji, gdzie wyraźnie widać jak wicek dzwoni wzywając policję do urzędu – zachowanie bez komentarza !!!!

   • Niestety mijasz się z prawdą BLADA Julio ;0))))) mówiąc językiem dyplomatycznym :0) na stronie internetowej „Interwencji” Polsatu jest jeszcze film z odwiedzin redaktorów tejże stacji w Obornikach i tam jest wyraźnie pokazane jak tenże pan wzywa telefonicznie policję, aby usunęła redaktorów Polsatu z urzędu, ponieważ „dezorganizują mu pracę” :0))))) A więc zanim coś napiszesz w emocjach, to pięć razy się zastanów ;0))))))))))

 3. Najlepsza z tego wszystkiego jest mina głównego bohatera na fotce :0)))))))) cóż za pech ;0)))))))))))))
  Buhahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha :0)))))))

 4. Nie oceniam czy Stocki jest winny czy nie ! Od tego jest Sąd. Ale to co wyrabia Gazeta Nowa to jest skandal! O każdym kto jest innego zdania niż Łapińki Adach Długosz (mają straszne parcie na stołki) Gazeta niby w imię niezależności, prawdy robi z nich magiel! Np. Gazeta Samorządowa w Trzebnicy! A gazeta samorządowa w Prusicach czy w Żmigrodzie już nie przeszkadza? Brawo Panie Stocki miał Pan odwagę pójść do Sądu namawiam by skorzystać z drugiej instancji!

 5. No tak się składa, że to jest Pana subiektywna opinia :0) na takiej samej zasadzie mogę napisać, że to wicek ma parcie na stołek :0) a od oceny jest sąd i tenże już wypowiedział się jasno w tej sprawie :0)

  • wypowiedział się w pierwszej instancji! A wiem, że będzie apelacja! Niech Gazeta Nowa napisze tak jak w innych przypadkach! Za co Długosz jest oskarżony i ile w przypadku skazania Mu grozi!

   • Przecież w tekście jest napisane o co Stocki ich oskarżał. To komedia, gość został zatrzymany przez policję, dmucha w alkomat wychodzi, że jest nietrzeźwy, gazeta o tym pisze, a ten oskarża dziennikarzy, że go pomawiają. Co za tupet. A te wpisy pod tekstem, jak sądzicie kto je wypisuje? Na szczęście sąd nie uwierzył. Niech apeluje nawet do sądu najwyższego, faktów nie da się zmienić.

    • Drogi Panie Mirku podzielam Pana opinię to skandal, że policjanci pełniący swoją służbę oraz prasa lokalna musi się tłumaczyć z tego, że wykonuje swoje obowiązki !!!! Ten pan oskarżający wszystkich dookoła o spiski i inne kosmiczne dyrdymały już dawno powinien być pozbawiony urzędu !!!! Obornickie wilkowyje do potęgi !!!!!!!

     • Jak wilkowyje to wyjcie wszyscy do księżyca. Może zajmiecie sie tematem pracującego nadal wicestarosty z wyrokiem, który nie jest egzekwowany? To dopiero fajna rzecz. Wyrok prawomocny Pana Arkadiusza.Nie przeszkadza nikomu.

   • „Wszystkowiedzący mieszkańcu” coś dużo szczegółów tej sprawy jest ci znanych ;0))))))) po prostu podpisz się i nie udawaj że jesteś kimś innym ;0)))))))

   • Z rozmów na miescie wiemy, ze oskarzony P.Długosz i P. Buryłło był nie o to że napisał ( jak próbuje Nowa ściemniać) tylko. ze złamał prawo publikując bez zgody organów informacje, które na tym etapie nie powinny byc dostepne, ze użył wizerunku i imienia i nazwiska – a to jest widoczne złamanie prawa) . W pogoni za sensacja posuneli sie dziennikarze NOWEJ do działań nierzetelnych i złych. Ale czuja sie pewnie bo to jedyna gazeta na rynku.

    • Ależ droga „Rozalko” dlaczego się tak denerwujesz i rzucasz znanymi z innego forum argumentami ? ;0)) podważasz orzeczenie sądu ???? Coś mi tu pachnie skoordynowaną propagandą w obronie NOTORYCZNEGO wicka z Obornik ;0)))))) boli porażka co ? I to nie ostatnia :0)))))

  • Ale wice stołek juz ma wiec gdzie to parcie?. Wy mu chcecie ten stołek wyrwac spod „pupy”. A on sie nie daje. I to was tak naprawdę wpienia. A moim zdaniem to jest uczciwy facet od którego mozecie sie tylko uczyć. Juz dwa razy w sądzie wygrał. I mamy nadzieję, że nie dacie mu rady. Nowa jest specjalistą od psucia wizerunku przeciwników. Brawo Panie Stocki – jesteśmy z Panem i za Panem.

   • Noooo tak można się nauczyć od tego osobnika jak wypić kilka piwek oraz rozchodniaczka cytrynóweczką a potem jechać do Golędzinowa sprawdzać o której otwiera wulkanizator ;0))))))))) nie bądź śmieszny adasiu o sorry Julio ;0)))))) żenadka z POLITOWANKIEM !!!!!!

 6. Czy to ten słynny „bohater” programu „Interwencja” ??? A więc nie udzielę panom tego wywiadu…. I postraszę was policją wy źli dziennikarze :0))))))))))))))))

 7. Czytam i nie wierzę własnym oczom. Oskarżenie prywatne jakie złożył Pan S. pod adresem dziennikarzy może złożyć każdy. W Polsce w prywatnym akcie można oskarżyć wszystkich o wszystko. Np. Pana S. mogę oskarżyć o kradzież, pobicie czy inne wyssane z palca historie. I wtedy co, według logiki S. i jego popleczników nalezy rozgłaszać, że S. jest oskarżony o kradzież i pobicie przez cały czas trwania procesu, a na końcu Sąd orzeka, że to bzdury i „oskarżony” jest niewinny. I tak właśnie było w tym przypadku. S. nawymyślał różne oskarżenia, wiadomo papier wszystko przyjmie, ale Sąd wypowiedział się jasno dziennikarze niewinny i mieli prawo tak pisać.
  Przykro patrzeć, jak teraz w postach Rozalki (wiadomo kto to jest) itp. przebija się bezsilność. Wiceburmistrz Milicza złapany za jazdę pod wpływem dobrowolnie poddał się karze, a burmistrz odwołał go ze stanowiska. W Obornikach wice broni się na wszelkie sposoby i próbuje udowadniać… no właśni co? A burmistrz siedzi i nie podejmuje żadnej decyzji. Żenada i komedia, ale to już osądzą wyborcy.

  • wiadomo kim jest Rozalka olaboga ;0)))) która próbuje cały czas odwracać uwagę od meritum sprawy ;0) to żałosne, ale jeszcze można zrozumieć, że każdy się broni do końca. Najgorsza jest bezczynność burmistrza w tej sprawie !!!

 8. Jakim Rozalka protestujem przeciw takim artykułom !!!!! Przecie wszyscy na mieście gadajom, co ten pon wiceburmistrz nigdy nie przegrywajom !!!!! To przecie kochane ludziska niemożliwe !!! To te złe ludzie tak próbują go podgryzać !!!!! On jest ofiarom spisku – tak gadali w mięsnym i u dochtora w kolejce- zawziony się na niego kosmici/cykliści/starosta jakowyś/ DENTOSALOWA mafia i nie wiem kto jeszcze !!!! a najbardziej to ponoć nie lubiom go właściciele rozlewni cytrynowego rozchodniaczka, co to im zrobił antyreklamę że niby po nim nie można jechać do Golędzinowa !!!!! to spisek ludziska ja wam to mówię – Rozalka olaboga !!!!!!

 9. Nieeeee no najlepszy jest filmik z sądu, kiedy pą wiceburek zakłada szalik na głowę :0)))))))))))))
  Normalnie Oskar za rolę klowna murowany ;0)))))))))))))))
  Straszne tam chyba przeciągi muszą być, że tak się zabezpieczał ;0))))))))))))
  Całe szczęście, że Osama już nie żyje, bo Marines mogli go wziąć za Taliba i jeszcze by sprzątnęli gwiazdę samorządu obornickiego :0))))))))))))

 10. No rzeczywiście filmik – 19 sekunda – zaczyna się akcja jak z filmu sensacyjnego :0))))) osobnik zaczyna zasłaniać twarz szalikiem – A TO JAK MÓWiŁ PĄ Prezydą i pan płemieł jest objawą kibolstwa i będzie bezlitośnie karane !!!!!!! Ale komedia, sorry TRAGIFARSA !!!!!!!!!!

 11. Ludziska kochane
  Czego sie czepiata tego bladziuchnego wiceburmistrza ????? A co to już wypić se nie można ???? A jak który pojedzie potym do Golędzinowa sprawdzić ciśnienie w swoim „hamerykańskim” alkomacie co to go kupił na bazarze od Iwana to sie go czepiata jak rzep psiego ogona !!!!! Paczta na siebie a nie tylko huzia na bladego józia !!!!!!!! A co to nie ma gorszych ????? A Hitler, Stalin, Mao czy inne Bin ladeny to dopiero byli złoczyńcy a tu się uparli na zwykłego chłopinę, co to se kapkę za dużo wypił a potem pojechał o północy do wulkanizatora !!!! Koniec świata ludziska kochane – to mówię wam ja Rozalka, więc mi wierzta !!!!!!

 12. A my z sąsiadami akurat mu wierzymy. A nawet jak wypił to i co? Zrobił coś komuś złego? A skąd wiecie ile wypił? Przeciez mieszkańcy Obornik nie są debilami za których ich uważacie pisząc te brednie. Wiadomo, że wielu ludzi popja. I policja też. Ostatnio we Wro złapali 4 ch policjantów, a kierował chyba szef drogówki. I co? A wy co? nie piliście nigdy i po piwku nie siedliście za kierownicę? Wiadomo, że Nowa niszczy Stockiego bo ich wkurza, ze nie chce od nich kupować powierzchni reklamowej i ogłoszeniowej jak np w Prusicach. A poza tym każdy kolejny ich wytwór w gazecie to wzrost popularności Stockiego. Ważne żeby nazwiska nie przekrecili.

  • Panie rozsądny wraz z bladymi sąsiadami :0)))))))))
   To czy pan mu wierzy i pana wyimaginowani sąsiedzi, to akurat nas i jak przypuszczam wymiar spraiwedliwości obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg ;0)))))))))
   Cały czas próbujesz zmienić temat, a twoje wywody na temat: wszyscy piją i jeżdżą po pijaku są tak samo ambitne jak reszta argumentacji w obronie tego pana ;0)))))))))
   Apropos popularności w stylu tego pana, to znam lepszych – pershing, masa, itd. Ale chyba nie o taką popularność wam chodzi ? ;0)))))

  • Jak czytam twój post, to mam coraz większe wątpliwości co do twojego „rozsądku” ;0)
   A nawet jak wypił, to co ? To złamał prawo siadając za kierownicą !!!!!!!
   Wielu ludzi popija i policja też – wybacz, ale ten sposób argumentowania jest po prostu Żenująco-Kompromitujący !!!!!!! Na tej zasadzie powinni uniewinnić wszystkich hitlerowców w Norymberdze, bo przecież wszyscy w czasie II wojny światowej mordowali Żydów w III Rzeszy !!!!!!
   Apropos uważania mieszkańców Obornik za”DEBILI” to mam wrażenie, że tak właśnie mogą się poczuć patrząc na „poczynania” obecnych władz miasta….

  • Nie wiem kolego „Rozsądny” czy zdajesz sobie sprawę, że nadajesz słowu „Rozsądek” nowe znaczenie ???? 🙂
   Podobno złapali we Wrocku policjantów…
   Podobno kierował szef drogówki…
   podobno wszyscy piją piwo i siadają za kółkiem…
   Wiesz co, z całym szacunkiem, ale to ty piszesz bzdury do potęgi, i najgorsze że dobrze o tym wiesz 🙂
   ale trzeba się jakoś tłumaczyć, dlaczego trzymamy się korytka rękami i nogami zamiast z godnością odejść 🙂

   • Nie o to mi chodziło zeby wywołać burzę wokół tematu. Przepraszam jak ktoś źle zrozumiał. Tak sobie patrze na to co mnie otacza dookoła i przyznać musicie, ze to co napisałem nie jest bez racji. Skoro ktoś w” Bajce” udaje, że pije colę a ma pod stołem flaszkę wódki , którą dolewa do tej koli to o czym to świadczy? A tak się dzieje. I potem ten od „coli” udając , że wypił colę wsiada w auto i jedzie, a potem opluwa innych. To są właśnie nasze obornickie WILKOWYJE.

    • Kolego rozsądny
     Ile masz lat ???? Przypuszczam, że 18 skończyłeś ? ;0)
     Wiesz, co nawet dziecko pijące colę wyczułoby, że ktoś mi do coli dolał wódki :0)
     Więc nie opowiadaj tutaj historii z Marsa, że niby ktoś uknuł spisek na wiceburmistrza :0))))))) przecież ten facet ma rozum i chyba wie, że jak się wypije i siada za kółkiem to grozi to sankcjami prawnymi ;0))))) Dlatego śmieszą mnie te historie o spisku w „Bajce” :0))))
     Sprawa jest prosta, gdyby nie siadał za kółkiem pod gazem nie musiałby dziś paradować z szalikiem na głowie :0)))))))

     • Czytaj ze zrozumieniem co napisałem. Stocki nie był w Bajce, nie chodzi tam bo to siedziba nie jego opcji. To co zostało napisane dotyczy tych mądrych co tu pisza przeciw Stockiemu. A my chodzimy do Bajki i widzimy kto i co robi. I nie ściemnaj facet, że nie wiesz o co chodzi bo jesteś może jedną z tych osób grzecznie pijących „colę”.

 13. Hej rozsądny dlaczego piszesz w liczbie mnogiej ? Co ty jesteś jakiś król czy cesarz, że piszesz w „pluralis majestaticus” ? ;0)))))) no więc jaki to ma związek z opisywaną sprawą ????? Człowieku stajesz na głowie żeby odwrócić uwagę od prostej kryminalnej sprawy i wymyślasz jakieś bajki z „Bajki” :0))))))) a więc chodźcie dalej towarzysze i obserwujcie kto w Bajce pije colę a kto dłubie w nosie :0)))))))

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here