Kobietom trudniej znaleźć pracę

50

W hotelu Nowy Dwór przez trzy trwały warsztaty zorganizowane dla grupy ok. 40 bezrobotnych kobiet, mieszkanek powiatu trzebnickiego, które mają problem ze znalezieniem pracy oraz pracownic instytucji zajmujących się szukaniem pracy dla kobiet (m.in. Urzędu Pracy, MOPS, PCPR). – Największą barierą do pokonania dla kobiety jest ona sama: przez to, że długo nie pracuje ma niskie poczucie wartości, uważa, że nic nie potrafi. My poprzez prowadzenie tych warsztatów chcemy uświadomić im, że to nie jest stały stan, że zawsze można zmienić swoje życie – wyjaśnia Grzegorz Kruszyński, wiceprezes fundacji Edukacji Europejskiej, organizator warsztatów.

Podczas dwudniowych zajęć pod okiem psychoterapeuty, kosmetyczek, fryzjerki i wizażystki grupa kobiet uczyła się wydobywać swoje pozytywne strony. O tym, jak ważną rolę w samopoczuciu odgrywa wygląd przekonywały mnie kosmetyczka i terapeutka: – Jeżeli kobieta jest zadbana –  lepiej się czuje, ponadto jest także inaczej postrzegana w oczach potencjalnego pracodawcy. Panie z chęcią poddawały się upiększającym zabiegom. Jedna z uczestniczek pani Krystyna nie kryła zadowolenia: – Takie warsztaty są dla nas potrzebne, z chęcią z nich korzystamy. Szukając pracy wychodzimy jej naprzeciw, to jest nasze zadanie. Niestety barierą jest wiek; pracodawcy szukają młodych osób, a my przecież nie odejmiemy sobie wieku. Jestem bardzo zadowolona z przebiegu tych warsztatów i proponuję, żeby tego typu spotkań było jak najwięcej.

Kolejną formą zajęć była możliwość porozmawiania z buisneswoman, która dowodziła, że pracę niekoniecznie można znaleźć za biurkiem. Czasem wystarczy wykorzystać swoje umiejętności. Dorota Pawlak, która od kilku lat zajmuje się hodowlą i sprzedażą lawendy: – Kilka lat temu osiedliłam się na Pogórzu Izerskim i pomyślałam sobie, żeby zająć się na poważnie sprzedażą lawendy. Pierwsze przymiarki rozpoczęłam sześć lat temu – wówczas miałam 250 roślin,a teraz ok. 2 tys. Wspólnie z mężem uprawiamy szkółkę. Napisałam książkę o uprawie lawendy, oprócz tego motyw tej rośliny wykorzystuję we własnoręcznie wykonywanych pracach z ceramiki. Od dawna po głowie chodził mi pomysł na otwarcie własnego biznesu, dlatego zapisałam się na kurs dla busineswoman. Jeździłam na treningi, podczas których dowiedziałam się, jak założyć własną firmę, napisałam biznesplan, na który otrzymałam dofinansowanie.

Ostatni dzień warsztatów uczestnicy poświęcili na rozmowę i wspólne wnioski w sprawie ułatwienia kobietom po ukończeniu 50 roku życia znalezienia pracy: – Na warsztatach gościł przedstawiciel z Techni-Satu, największej firmy w powiecie. Dowiedzieliśmy się, że zgodnie z prowadzoną polityką zatrudnienia, w tej firmie dbają o to, by zapewnić pracę kobietom w tym wieku. Ponadto należy zmienić sposób myślenia u pracodawców, którzy powinni prowadzić racjonalną politykę zarządzania. Ważne uwagi skierowaliśmy do osób, które na co dzień pomagają szukać pracy dla bezrobotnych kobiet. Oni muszą nauczyć się, że nie mogą tych kobiet traktować jako jednej grupy, wprost przeciwnie. Trzeba je traktować indywidualnie – zakończył Grzegorz Kruszyński.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here