Prusobus pojedzie za tydzień

145

O tym, że niezmotoryzowani mieszkańcy gminy mają problem z przemieszczaniem się po terenie gminy mówiło się w Prusicach od dawna. Przewozem osób zajmował się prywatny przewoźnik, na jakość usług którego skarżyli się mieszkańcy. Lista niedociągnięć była długa. Na początku roku burmistrz Igor Bandrowicz zapowiedział, że gmina, za pośrednictwem ZGKiM, przejmie gminne trasy. Według początkowych zapowiedzi „prusobus”, bo taką nazwę będzie nosił samochód przewożący ludzi, w swój pierwszy kurs miał wyruszyć w lutym, ale z różnych powodów termin ten przesuwano. Władze gminy chciały najpierw wziąć bus w leasing, potem zdecydowano się na zakup auta. W przetargu, który wygrała firma Matrix z Lubina, zakupiono nowoczesny, klimatyzowany bus marki mercedes, przystosowany do przewozu 19 osób. Koszt zakupu wyniósł dokładnie 212 tys. zł. Jak powiedział nam Jarosław Brodala, p.o. kierownika ZGKiM, kolejna oferta była o 50 tys. zł wyższa.

Przy przygotowaniu rozkładu jazdy pracownicy wzięli pod uwagę wnioski sołtysów i mieszkańców gminy, tak aby rozkład był dostosowany do realnych potrzeb – mówi burmistrz i dodaje, że cena biletu na najdłuższej trasie nie przekroczy 2,5 zł. – Gmina wzięła na siebie ciężar zapewnienia komunikacji na swoim terenie, ponieważ żadnemu przewoźnikowi się to nie opłacało. Chcieliśmy korzystać z usług firmy zewnętrznej, dopłacaliśmy do przejazdów, ale nie byliśmy zadowoleni z jakości świadczonych usług, bo co pewien czas dochodziły do nas sygnały od niezadowolonych pasażerów – tłumaczy Bandrowicz. Według jego zapewnień, na przystankach, które są własnością gminy, będą wisiały nie tylko rozkłady jazdy „prusobusa”, ale także rozkład jazdy PKP, z uwzględnieniem połączeń ze Skokowej w kierunku Wrocławia i Poznania, a także Ekspres Busa do Żmigrodu i Trzebnicy.

Burmistrz zapowiada również, że zarówno szkoła, jak i stowarzyszenia będą mogły za opłatą korzystać z busa wieczorami, a także w czasie weekendów.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here