Strażacy ochotnicy świętowali w Skokowej

674

Dzień św. Floriana, który jest patronem strażaków wypadł w tym roku w piątek. W związku z tym, że 3 maja to święto narodowe i dzień wolny od pracy, strażacy zrzeszenie w Gminnym Związku OSP RP świętowali już w czwartek. Dla uczczenia Konstytucji 3 Maja w Prusicach odbyła się Msza św., a po niej zebrani udali się do sali w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie zorganizowano spotkanie integracyjne.

Obchody Dnia Strażaka rozpoczęły się w Skokowej w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, którą powiatowy kapelan strażaków, ks. Kazimierz Czuczoła (proboszcz skokowskiej parafii) ofiarował w intencji strażaków czynnie działający, a także tych, którzy już odeszli. Po uroczystej Mszy, tak jak ma to miejsce co roku, strażacy udali się na cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach swoich nieżyjących już kolegów, aby uczcić ich pamięć. 

Kiedy ochotnicy szli do remizy, słyszała ich chyba cała Skokowa. Na przedzie marszu bardzo powoli poruszały się samochody bojowe strażaków z włączonymi syrenami, a zaraz za autami szli zaproszeni goście i strażacy ochotnicy z całej gminy. Obecne były również poczty sztandarowe OSP Kaszyc, OSP Prusic, OSP Skokowej. Jedynie jednostka z Pawłowa Trzebnickiego.

Święto strażaka to okazja, żeby uhonorować i nagrodzić zasłużonych ochotników. Odznaki wyróżnionym strażakom wręczali: Józef Gruchała, prezes OSP Skokowa, Igor Bandrowicz, burmistrz Prusic, Robert Adach, starosta trzebnicki, a także zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej Marek Nogała.

Uchwałą Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Prusicach odznakę młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Skokowej otrzymali następujący młodzi strażacy; złote: Klaudia Cieślik, Bartłomiej Strzelecki, natomiast srebrne: Natalia Brusiło, Kamil Pospóła, Mikołaj Olszewski i Dawid Kowalski.

Również Gminny Zarząd Związku OSP przyznał odznaki za wysługę lat; za pięć lat służby odznakę otrzymali: Roman Kanownik, Mateusz Kanownik, Kamil Kołodyński, Mateusz Wolski, Kamil Wlazło, Mateusz Wijas, Dorota Fiłon, Danuta Seredyńska, Dorota Niemczura, Renata Cybulska-Kaczałko, Karolina Mańkowska, Barbara Kowalczyk, Bożena Hrycak, Kamil Kozacki, Anna Cetera, Damian Beśka, Dawid Bębenek, Bartłomiej Strzelecki, Wojciech Sipowicz; za 10 lat służby: Paweł Niemczura, Marlena Matricke, Dawid Michałowski i Piotr Jajko; za 15 lat: Janusz Januchta; za 20 lat: Jacek Lewandowski, a za 25 lat służby Andrzej Dziędzielski.

Zarząd Powiatowego Związku OSP w Trzebnicy przyznał odznakę wzorowego strażaka Marlenie Marticke, Jarosławowi Majewskiemu, Łukaszowi Żabińskiemu i Sebastianowi Fajerowi. 

Odznaki otrzymali zasłużeni strażacy, natomiast każdy ochotnik otrzymał pamiątkowa koszulkę ze swoim imieniem i nazwiskiem. Jak powiedział nam Józef Gruchała, prezes OSP Skokowa, w gminie czynnych jest 110 strażaków ochotników.

Wszyscy zaproszeni goście chwalili pracę ochotników. Robert Adach podkreślał, że ochotnicy są niezwykle pomocni, a czasem nawet są pierwsi na miejscu pożaru czy też wypadku. Starosta mówił również o tym, że ochotnicy dysponują bardzo dobrym sprzętem, zarówno gaśniczym jak i ratunkowym. – Naród, który nie pamięta o swoich bohaterach, to naród, który nie ma przyszłości – powiedział Igor Bandrowicz dziękując strażakom za ich pracę. Podkreślił również, ich odwagę i zaangażowanie w wykonywane zadania.

Po części oficjalnej strażacy razem zjedli uroczysty obiad w remizie strażackiej.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here